Moose-Rd-House-low-cost-durability-and-environmental-protection-by-Mork-Ulnes-Architects-1-800×480-1

Projektanti sa pri realizácii domov stretávajú s rôznymi výzvami. Napríklad i tento nezvyčajný dom mal byť postavený na pozemku, kde rástli duby.  Tie však mali zostať podľa želania  majiteľov pozemku zachované.

Nezvyčajný dom zvláštnych tvarov, zároveň však rešpektujúci okolitú scenériu a čo je hlavné, ekologický a za nízku cenu. Presne s takouto výzvou sa popasovala kalifornská firma Mork Ulnes Architects pri realizácii domu Moose Rd, ktorá zohľadnila túžbu zákazníkov využiť okolitú scenériu.

Nezvyčajný dom, ktorý chráni duby
Zdroj foto: https://homeworlddesign.com/
netradičné novostavby
Zdroj foto: https://homeworlddesign.com/

Dom, ktorý chráni duby

Miesto na stavbu sa nachádzalo v údolí, kde sa pestoval vinič.  Hlavnou výzvou preto bolo zabezpečiť výhľady, ktoré by pasovali do troch rôznych smerov, pričom na želanie majiteľov museli zachovať duby nachádzajúce sa na stavenisku. Zvoleným variantom bol dom tvorený tromi hlavnými segmentmi, orámovanými stromami a orientovanými k bodom, ktoré ponúkajú pohľady zvolené klientmi. Aby sa zabránilo poškodeniu koreňov stromov stavbou základovej dosky, architekti sa rozhodli postaviť dom Moose Rd na oceľové stĺpy.

nezvyčajné novostavby
Zdroj foto: https://homeworlddesign.com/

Prečítajte si aj: Dobrý nápad? Muž si postavil vysnívaný dom iba za 6 týždňov

Ekologická stavba

Pre zníženie nákladov, udržateľnosť a environmentálne ciele navrhli architekti rozmery, ktoré by umožnili efektívnejšie využitie drevovláknitých dosiek OSB a preglejky. Tieto materiály sú z recyklovaného odpadu. Ich ďalšou výhodou je nízka cena.

nezvyčajné stavby
Zdroj foto: https://homeworlddesign.com/

Dom tak zachováva okolitú prírodu bez toho, aby došlo k jej narušeniu, je ekologický a ponúka krásne výhľady. Páčilo by sa vám takéto bývanie?

Reklama na magazín Vintage District