Silvia Kucherenko

Srdcom každého domu či bytu je kuchyňa. Je to priestor, ktorý predstavuje viac než len miesto na prípravu jedla, je zrkadlom životného štýlu a vkusu. Akú kuchyňu má známa modelka a podnikateľka Silvia Kucherenko? Prezradila v rozhovore.

Výber kuchyne je rozhodnutie, ktoré istý čas v človeku dozrieva. Kedy ste vy zatúžili po novej kuchyni a mali ste o nej jasnú predstavu?

Viem, čo chcem, viem to vždy a pri všetkom, preto som si trh najprv zmapovala. Predstavu o kuchyni som mala dlho v hlave. Prešla som si rôznymi luxusnými bývaniami, na Slovensku aj v zahraničí, ktoré navrhovali výborní dizajnéri, no všade, kam sme doteraz prišli, už bolo všetko zariadené. Toto je moja prvá kuchyňa, ktorú som vyberala osobne. Moje základné parametre boli, aby bola bezúchytová, lesklá a svetlá, pretože tmavá kuchyňa by sa k môjmu štýlu ani nehodila.

Je niečo, čo vám na kuchyniach, v ktorých ste doteraz fungovali, nevyhovovalo?

I keď išlo o veľmi luxusné priestory, ani jedna z kuchýň, ktoré sme mali, nebola podľa mojich predstáv. Buď mala ostré hrany, alebo úchyty či rúčky, jednoducho prvky, ktoré nezodpovedali môjmu vkusu.
Moja požiadavka na novú kuchyňu bola, aby bola vyskladaná až po strop a aby bola súčasťou obývačky, s ktorou budú spolu tvoriť jeden celok.
Túžila som mať množstvo úložného priestoru, je to oslobodzujúce a nakoľko zbožňujem poriadok, dokážem tak mať veci na svojom mieste. Usporiadaná kuchyňa potom pôsobí útulne a „obývačkovo“.

Kuchyňa podľa Silvie Kucherenko: Predstavu o nej som mala dlho v hlave
Zdroj foto: Oresi

Ste s ňou už zžitá?

Veľmi. Od prvej chvíle som s ňou bola zžitá. Už vtedy, keď bola na sklade, som vedela, že k sebe patríme (smiech).

Čo na svojej kuchyni oceňujete najviac? Jej praktickosť alebo skôr tú dizajnovú stránku?

Jej čaro spočíva v tom, že je v podstate jednoduchá, ale luxusná zároveň. Samozrejme, že na prvý pohľad lahodí oku tá vizuálna stránka. Aj keď príde návšteva, nová kuchyňa ich hneď uchváti. Mám to nadesignované tak, že už pri vstupe do môjho domu vám padne zrak na kuchyňu. Veľa času sme strávili jej dispozičným riešením, ktoré mi vo výsledku veľmi vyhovuje. Zvažovali sme práve ten priestor medzi kuchyňou, ostrovčekom a obývačkou, aby bol taký akurát. Na vážkach som bola aj s farbou, napokon vyhrala piesková s vysokým leskom. Ak by som si mohla vybrať dve kuchyne, zvolím si aj tú tmavšiu, tiež bola krásna.

V súčasnosti sú modernými vychytávkami v kuchyni rôzne úložné priestory, výsuvné moduly, zaujímavé otváranie, zatváranie skriniek. Má aj vaša kuchyňa takéto prvky?

Áno, máme tam všelijaké vychytávky. Sú tam klasické zásuvky, aj také skryté, pri ktorých sa stlačením jednej vysunie ďalšia. Horné skrinky sú riešené výklopmi. Čo sa týka úložného priestoru, stále nemám všetko zaplnené, to je dobrá správa. Čiže môžem dokupovať. Vrchný priestor je takmer úplne prázdny.

Kuchyňa podľa Silvie Kucherenko: Predstavu o nej som mala dlho v hlave
Zdroj foto: Oresi

Máte vysoké nároky aj pri kuchynskom zariadení, je niečo, čo vám v kuchyni ešte chýba?

Dodatočne si chcem dať dorobiť kuchynský drvič odpadu, škoda, že som to neurobila hneď na začiatku. V Amerike majú tieto drviče všetci, tam je to štandard. Ja proste nemôžem mať doma odpadky, nemám ani smetný kôš. Všetko dávam do vrecúška a hneď vyhadzujem do odpadu vonku.

Čo sa týka kuchynských spotrebičov, ste náročná na kvalitu?

Mám zabudovanú rúru, mikrovlnku, umývačku, chladničku, veľkú indukčnú dosku a visiaci digestor, ktorý vypĺňa veľký priestor. Hneď v prvý deň mi indukčná doska praskla, pretože pán, ktorý mi ju montoval, na ňu stúpil. Kupovala som teda ďalšiu, i keď to nie je lacné, ale určite by som tam prasknutú nedala.

Kuchyňa podľa Silvie Kucherenko: Predstavu o nej som mala dlho v hlave
Zdroj foto: Oresi

V domácnosti máte rada poriadok a systém. Darí sa vám udržiavať poriadok aj v novej kuchyni?

Určite. Nejdem spať, pokiaľ ju nemám bez jediného riadu. Tak sa ju snažím udržiavať aj cez deň, pretože je súčasťou obývačky. V prvé týždne, keď prišla ku mne mama na návštevu, vyhlásila som, že tu sa variť nebude. Ale teraz už varíme.

Máte spojenú kuchyňu s obývačkou a veľký ostrovček. Ste spokojná s týmto prepojením?

Keď si niečo zariaďujete, časom si poviete, mohla som to dať ináč. Veľmi sme riešili, kde bude varná doska, či bude v kuchynskej linke, alebo v ostrovčeku, alebo či bude v ostrovčeku voda. Niekoľkokrát sme menili dispozíciu a môžem povedať, že lepšie sme to urobiť ani nemohli. Varná doska je nakoniec v ostrovčeku a tak je to najlepšie. Mám kontakt s ľuďmi v obývačke, vidím do nej, už som tam aj niečo točila a vyzeralo to veľmi dobre. Buď ja som génius, alebo sú géniovia v Oresi.

Prečo práve Oresi? Čím vás presvedčili?

Môžem povedať, že kuchyne na trhu sú veľmi podobné. Prešla som viacerými showroomami, všetky sú pekné, ale v Oresi majú presne taký štýl, ktorý sa mi páči. Zároveň si ma získali svojím prístupom, profesionalitou, mali so mnou trpezlivosť. My sme pol roka vyberali, montovali, designovali, bol to proces. Človek to nerobí na dva roky a moja kuchyňa nebola ani lacná, takže som sa s ňou chcela vyhrať. Verím tomu, že v dome je alfa a omega kvalitná a luxusná kuchynská linka.

Kuchyňa podľa Silvie Kucherenko: Predstavu o nej som mala dlho v hlave
Zdroj foto: Oresi

Viete si predstaviť, že budete tejto kuchyni verná niekoľko rokov?

Je pravda, že mňa omrzia veci veľmi rýchlo. Tak ako veci v bežnom živote a niekedy aj v tom
partnerskom (smiech), potrebujem zmeny aj v kuchyni. Pri Oresi je skvelé to, že po čase dokážu zmeniť celkový dizajn kuchyne tým, že zmenia dvierka, vymenia zástenu, alebo pracovnú dosku. Predsa len, človek je v istej fáze života odvážnejší a zvolí si povedzme červenú kuchyňu. Po nejakom čase zatúži po zmene a týmto elegantným prístupom nie sú potrebné veľké zásahy ani do domácnosti, ani tie dispozičné.

Verím, že táto kuchyňa ma tak skoro neomrzí, lebo je skutočne nadčasová, pekná, štýlová a funkčná, ale je pre mňa podstatné vedieť, že veci sa dajú meniť.

Varíte rada? Čo bolo prvé, čo ste v novej kuchyni uvarili?

Varím rada, ale ešte radšej pečiem. A i keď pečiem naozaj veľmi dobre, musím povedať, že zákusky nejem, pretože mi to nechutí. Porozdávam ich, baví ma ten proces, keď tvorím niečo pekné. Mesiac som sa učila robiť makrónky. Sedela som pri rúre od rána do večera a pozerala na ne, lebo je tam veľmi veľa vecí, ktoré sa môžu pokaziť. Keď už viete urobiť makrónky, to je už asi naozaj najvyššie kulinárske štádium a ja som sa ich naučila robiť výborné.

Varenie je tiež tvorenie, ryby som piekla v rúre asi ako prvé v tejto kuchyni a boli nádherné, v takých lodičkách. Pre mňa varenie musí na konci dňa vyzerať aj vizuálne pekne.

Kuchyňa Kucherenko
Zdroj foto: Oresi

Ste kuchárka rýchlych jedál alebo sa rada púšťate aj do komplikovaných receptov?

Mám 12-ročné dieťa, takže čo by som bola za mamu, keby som nevedela uvariť kvalitné jedlo?! Mám však aj tú výhodu, že moja mama mi kedykoľvek ochotne príde navariť a varí famózne. Keby som si mala vybrať Michelina a kuchyňu mojej mamy, vyberiem si jednoznačne kuchyňu mojej mamy. Uprednostňujem špecifické jedlá, ktoré jem rada, a to soté, kaše, husté polievky, a práve tieto si od nej nechám navariť. Rovnako rád varí otec, ktorému tiež ochotne prenechám varechu. I keď v jeho prípade dopredu viem, že po ňom zostane toľko riadov, že budem potrebovať upratovaciu firmu.

Je váš partner spokojný s vašimi kuchárskymi zručnosťami a aké jedlá jemu najčastejšie varíte?

(Smiech) Nikdy sa nikto nesťažoval, práveže každému všetko chutilo. Treba to však robiť tak, aby si muži nezvykli, že žena patrí len do kuchyne, veď aj muž môže dobre navariť, nie? A ešte je to aj sexy. Ja keď varím, pre mňa je veľmi dôležitá kultúra stolovania, pretože aj oči jedia. Musí to byť gastronomický zážitok po všetkých stránkach. Krásne taniere, pekne naložené jedlo a dôležité je aj to, ako a kam si sadnete. Prestieram tak, že to vždy vyzerá ako v michelinskej reštaurácii.

Čo robíte v kuchyni rada okrem varenia?

V kuchyni mám veľké zrkadlo, čiže sa niekedy na barovom pultíku aj líčim, keď niekam idem, aj sa tam točím. Samozrejme, že veľké zrkadlo mám aj v šatníku, ale v tej kuchyni to tak pekne vyzerá. Pultík má široké využitie a dá sa na ňom robiť naozaj hocičo. I keď mám v dome pracovňu, zvyknem si pracovné záležitosti vybavovať práve na ňom.

Reklama na magazín Vintage District