kapsulový šatník

Jeseň zaklopala na dvere, čo znamená, že sa musíme obliekať inak. V prvom rade teplejšie, no zároveň tak, aby sme držali krok s trendmi doby. Nákup nového šatníka však stojí nemalé peniaze a zároveň je záťažou pre životné prostredie.

Každý, kto sa rád dobre oblieka a najmä oblečenie rád nakupuje, je súčasťou priemyslu, ktorý patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Sú to práve módne značky, ktoré produkujú kvantá oblečenia za nízke ceny. Každý nový trend vyvoláva obrovský dopyt po nákupoch textilu. Dokazuje to aj septembrový prieskum pre Repetito, ktorý ukázal, že skoro 59 % opýtaných najčastejšie nakupuje online práve oblečenie a obuv.

Kapsulový šatník

Aké sú možnosti byť ekologický, ale stále trendy? Ak dostanú prednosť lokálni a kvalitní výrobcovia, od ktorých si zaobstaráme oblečenie, dokážeme vytvoriť takzvaný kapsulový šatník. Ide o systém obliekania založený na správnom kombinovaní jednotlivých kúskov a ich rozumnom množstve, bez častých nákupov nového textilu. Šatník tak nebude preplnený a znížite aj počet vecí, ktoré už nenosíte.

Kapsulový šatník šetrí vašu peňaženku aj životné prostredie
Zdroj foto: Repetito

Dámske a pánske must have

S otázkou, ako premeniť svoj rýchloobrátkový šatník na stále dosť pestrý, ale zároveň kapsulový, nám pomohla módna stylistka Anita Ziburová, členka Asociácie stylistov a vizážistov ČR. Pohodlie a šmrnc za každej situácie, a to s rozumným sezónnym rozpočtom, nie je science fiction. Dostupný luxus sa dá ľahko vytvoriť kvalitným kapsulovým šatníkom, ktorý ide ruka v ruke nielen s vašou peňaženkou, ale i so životným prostredím,“ je presvedčená A. Ziburová.

Základ kvalitného ženského šatníka podľa nej spočíva v kvalitnej, dobre padnúcej bielizni v neutrálnych, telových farbách. Najlepšia je hladká a bez švov.

Posuňme sa o vrstvu vyššie. „Žiadna kvalitná biela košeľa nikdy a nikde nespôsobila faux pas. Je absolútnym základom ako ženského, tak pánskeho šatníka. Oblúkom sa vyhnite čiernej košeli. Málokto vie, že čierna košeľa je ekvivalentom trička,“ radí stylistka.

Na jeseň je praktické mať v šatníku kvalitnú pletáž, ktorou nič nepokazíte ani na formálnejšej schôdzke, ale ani na stretnutí v bare s priateľmi. „Či už ste, alebo nie ste priaznivci pletených svetrov, pulóvrikov a kardiganov, v skrini by vám nikdy nemalo chýbať kvalitne strihané, ideálne na mieru šité sako, u dámy sukňový kostým a u pánov aspoň dva kvalitné obleky,“ pokračuje A. Ziburová.

Súčasťou kapsulového šatníka sú aj kvalitné tričká, nadčasové džínsy v neutrálnej modrej farbe a elegantné nohavice všakovakých strihov. Kvalitný blejzer a trenčkot z voskovanej bavlny sú alfou a omegou jesene. „Opäť odporúčam vyhnúť sa čiernej. Tento detail by totiž rýchlo prezradil neznalosť módy ako takej,“ upozorňuje stylistka.

Rýchlu jazdu kapsulovým ženským šatníkom ukončíme ikonickými „malými čiernymi” puzdrovými šatami, ktoré sa hodia na akúkoľvek príležitosť. „Aj zavinovacie šaty Diany von Furstenberg sú klasikou, ktorú určite ocenia tí, čo sa v móde pohybujú a milujú prirodzenú ženskú krásu a eleganciu,“ uzatvára A. Ziburová.

Prečítajte si aj: Módne prešľapy, ktorým kúskom sa treba vyhnúť? 

Vianočné online nákupy môžu byť viac ekologické

Ak sme vás práve inšpirovali k rozumným nákupom oblečenia a napadlo vám, že si na internete rovno niečo vyberiete, je namieste upozorniť na obaly. Jednorazové obaly totiž vytvárajú značné množstvo odpadu, ktorý je takmer neodlúčiteľný od každej zásielky.

Kým na pôde Európskej únie už padli konkrétne návrhy, ako v najbližších rokoch pri online nákupoch obmedziť objemy balení a využívať opakovane použiteľné obaly, slovenské e-shopy sa s touto témou len zoznamujú. Zákazníci by ekologickú alternatívu privítali. Júlový prieskum verejnej mienky pre slovenský startup Repetito ukázal, že 45 % ľudí by pri rozhodnutí nakúpiť v e-shope kladne ovplyvnil fakt, že sa zameriava na ekologické riešenia, a to napríklad využívaním ekoobalov. Z celkového počtu opýtaných sa skoro 52 % chystá nakupovať vianočné darčeky prioritne online, preto viacnásobne použiteľné obaly pre zásielky z internetových obchodov majú určite svoju budúcnosť.

„Náš prieskum potvrdil, že e-shopy, ktoré zavádzajú prvky udržateľnosti do svojho podnikania, môžu získať konkurenčnú výhodu a osloviť spotrebiteľov, ktorých popri cene, kvalite či recenziách produktov zaujíma aj vplyv online nákupov na životné prostredie,“ doplnil Ivan Štefina, CEO Repetito, ktorá vyvinula vratné obaly pre e-shopové zásielky.

Kapsulový šatník tak predstavuje možnosť, vďaka ktorej sa dokážete vymaniť z kruhu rýchlej módy a znížite záťaž na životné prostredie. Ak si však váš šatník naďalej žiada nové veci, nezabúdajte na využitie ekologických obalov a alternatívy v podobe využívania swapov, nakupovania z druhej ruky a výmenu oblečenia v rámci rodiny, priateľov alebo pracovného kolektívu.

Raster

Ako oblečenie ovplyvňuje životné prostredie?

  • Od roku 1996 sa množstvo odevov zakúpených v Európskej únii zvýšilo o 40 % na osobu. Jedným z dôvodov je aj prudký pokles cien.
  • Každý Európan spotrebuje ročne v priemere takmer 26 a vyhodí približne 11 kilogramov textílií.
  • Väčšina odevov (až 87 %) sa spaľuje alebo ukladá na skládkach, zvyšok sa vyvezie do krajín mimo Európskej únie.

Raster 2

Zavelení obalmi

  • Odpad z obalov vrátane online nákupov dosiahol v EÚ nový rekord. V roku 2021 vyprodukoval podľa údajov Eurostatu každý obyvateľ EÚ v priemere 188,7 kg odpadu z obalov. To je o 34 kg viac ako v roku 2011.
  • Z 84 miliónov ton odpadu z obalov v EÚ v roku 2021 tvoria 40 % kartón a papier, 19 % plast, 18,5 % sklo, 17 % drevo a 5 % kovy.
  • Množstvo plastového obalového odpadu sa za desať rokov od roku 2011 zvýšilo o 27 %, miera recyklácie plastových obalov vzrástla o 38 %.
Reklama na magazín Vintage District