zena-plet

V prírode sa skrýva veľa benefitov, ktoré treba využiť. Tu sú 4 bylinky z našich lúk, ktoré môžeme použiť na naparovanie tváre či ako sťahujúci obklad po naparovaní.

Naparovanie tváre je skvelý spôsob, ako prečistiť našu pleť. Počas naparovania sa nám uvoľnia póry, ktoré je treba uzavrieť, aby nám do nich neprenikli nečistoty. Podarí sa nám to vďaka sťahujúcemu obkladu a ten si pripravíme podľa nasledujúceho receptu.

Sťahujúci obklad po naparovaní:

Jeden dl bórovej vody ( 3 % ) zmiešame s jednou kávovou lyžičkou citrónovej šťavy a do tohto roztoku namočíme vyvarenú vreckovku, ktorú si prikladáme na tvár. Namiesto obkladu je vhodné po uvedenej procedúre priložiť na pleť zábal alebo masku z rastlín ( recepty na ne sa dozviete v ďalších častiach ). Čistá pokožka s otvorenými pórmi je totiž po naparovaní ideálne pripravená prijímať účinné látky.

Pre suchú, starnúcu či inak chúlostivú pleť, alebo pre pleť s rozšírenými cievkami je naparovanie škodlivé. Vtedy namiesto naparovania použijeme vlažný obklad z rastlinných výluhov, pri ktorom postupujeme nasledovne: dve polievkové lyžice sušených rastlín prelejeme dvoma litrami vriacej vody a po 20 minútach zápar scedíme. Potom do neho namočíme kus plátna alebo flanelu, o chvíľu ho vyberieme, vyžmýkame a vlažný priložíme na tvár. Keď obklad vychladne ( ½ – 2 minúty ), vymeníme ho za druhý, opäť vlažný. Toto opakujeme viackrát. Obvykle je pleť po 10 – 15 minútach prehriata, zmäknutá a uhry sa dajú ľahko vytlačiť.

Prečítajte si aj: Jarná očista: Urobte si poriadok nielen v byte ale i v duši

4 bylinky z našich lúk vhodné na pleťové zápary

Podľa základného receptu, o ktorom sme hovorili  vyššie, si urobíme zápar. Na jeho prípravu môžeme použiť nasledujúce bylinky:

Arnika horská

Liečivé účinky kvetov využijeme najmä vtedy, keď máme zle prekrvenú nečistú pokožku. Arnika pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Na jedno naparovanie tváre potrebujeme 1 polievkovú lyžicu sušenej arniky.

Borák lekársky

Vodu na obklad a naparovanie si pripravíme záparom. Na jeden liter vody použijeme 2 – 3 polievkové lyžice tejto sušenej rastliny. Zápar podporuje hojenie rán a čistí pokožku.

Dúška tymianová – tymian

Rastlina má silne baktericídny účinok. Voda na naparovanie tváre pripravená zo záparu tymianu hojí zápaly a nečistoty pleti, otvára póry a reguluje činnosť mazových žliaz. Na chúlostivej pokožke môže však vyvolať vyrážky.

Hloh obyčajný alebo jednosemenný

Jedna hrsť kvetov alebo listov, 2 litre vody, 1 polievková lyžica medu.

Drogu prelejeme vriacou vodou a v nej rozpustíme med. Zápar je veľmi vhodný na naparovanie suchej a podráždenej pokožky. Pomáha aj ako obklad. Priložíme si ho opakovane na tvár, pričom si doprajeme zároveň chvíľku pohodlného odpočinku.

Reklama na magazín Vintage District