rozvod

Milostná vášeň, spaľujúca túžba. Prečo trvá len pár životných okamihov? Čo ju vo vzťahu zabíja a prečo po sebe už netúžite? 

Čím dlhší vzťah tým vzácnejší sex? Len žiadnu paniku. Vraj prežiť celý život vo vášni nie je pre nás prirodzené. Podľa americkej antropologičky Helen Fisher sme vraj na svete len preto, aby sme sa rozmnožovali. A to zahŕňa podľa jej výskumov i to, že divoká vášeň vydrží 18 mesiacov (väčšinou) či až 36 mesiacov (krásna výnimka). Vášeň je totiž návnada a láska háčik, na ktorom sa v životnej existencii zachytíme. Čo vlastne najviac tlmí plameň túžby? Prečo po sebe už netúžite?

1. Ste príliš milá

Ak ste veľmi milá a na všetko hovoríte “áno miláčik, ako chceš”, strácate tým veľmi dôležitý nástroj vzrušenia: čaro protikladov a rovnocennosť. Ani pre mužov, ani pre ženy nie je zaujímavé prejavovať vášnivý záujem o niekoho, kto nemá silný profil. Síce vás to môže vo vzťahu rozčuľovať, keď má ten druhý svoju vlastnú hlavu, ale pre vášeň je to významný motor, ktorý vás poháňa.

Prečítajte si aj: 5 vecí, ktoré partnerovi nikdy netolerujte

2. Domáca totalita

Temný protiklad toho, že ste milá. Mnohé dámy sú obzvlášť dobré v tom, ako svojou najdrahšou polovičkou manipulujú a neustále ju sekírujú. A konfliktné hormóny tlmia schopnosť vzrušiť sa!

3. Materská láska

Správate sa k svojmu drahému ako k synáčikovi, ste príliš starostlivá či naopak ho stále napomínate? U mužov vedie tento materský tón k tomu, že sa vrátia k správaniu v rannom detstve. To znamená, že sú trucovití, agresívni, vzdorovití, cítia sa zahanbene a prestávajú jednať ako dospelý človek. A už vôbec nie ako niekto s tak dospelými pocitmi, ako sú vášeň alebo túžba zvádzať.

4. Manipulácia prostredníctvom sexu

Keď sa milostný akt používa ako zbraň, prostriedok manipulácie, vydierania či jeho odopieranie ako spôsob potrestania, je to len otázkou času, kedy sa vám to vráti.

5. Strach

V dlhodobom vzťahu sa stávame pohodlnými, uprednostníme istotu pred rizikom. Zostávame v zabehnutých overených stereotypoch kvôli strachu pred zmenou a neznámom, ktoré predstavuje.

6. Rešpekt

Áno, často je to práve rešpekt, ktorý utlmí hravosť vo vzťahu. Ženy nechcú po svojich manželoch požadovať uspokojenie svojich najhlbších túžob a muži často podceňujú želania a hravosť svojich žien. Táto slepota voči ženským túžbam má svoj pôvod vo výchove a v delení žien na “slušné” a “neslušné”.

7. Lov orgazmov

Názor, ktorý tvrdí, že sex je dobrý iba v tom prípade, že obaja zažijú orgazmus, vie vášeň vo vzťahu poriadne utlmiť. Nádherné milovanie býva spojené najmä s uvoľnenou mysľou, bez stresujúceho strachu pred zlyhaním. Honba za orgazmom je náročná pre obe strany a môže skončiť až odmietaním sexu.

Reklama na magazín Vintage District