5Y8A8500

Pandémia sa na módnom priemysle významne podpísala. Nové kolekcie a módne prehliadky museli ísť v tomto období stranou, a módni návrhári sa museli prispôsobiť situácii, jak to len šlo – veľké množstvo z nich zasadlo za šijacie stroje a šili vtedy nedostatkový tovar, ktorým boli rúšky. Aj cez mierne rastúce čísla nakazených koronavírusom sa teraz módny priemysel opäť vracia do veľtržných areálov, kde sa návrhári môžu opäť stretnúť osobne a predstaviť tu svoju prácu.

Lokálna tvorba prehrávala súboj s rýchlou módou

Obzvlášť lokálna tvorba počas pandémie utrpela najviac. Vzhľadom k tomu, že lokálna móda je šitá na Slovensku, nemôže cenovo konkurovať veľkým zahraničným reťazcom, ktoré šijú v rozvojových krajinách. Jednoducho preto, že aj výrobné náklady na tieto odevy sú mnohonásobne vyššie. Množstvo ľudí teda dáva prednosť modelom radiacim sa do skupiny fast-fashion, ľahko dostupnej módy, ktorá je vyrábaná s veľmi malým ohľadom na životné prostredie či pracovné a životné podmienky zamestnancov, ktorí sa na výrobe podieľajú.

Pandémia sa na módnom priemysle významne podpísala
Zdroj foto: Styl a Kabo

Veľtrhy za pandémie zažili extrémne prepady tržieb

Pandémia podobne zasiahla aj veľtrhy. Pri najhorších reštrikciách zostali brány veľtržných areálov zavreté, pričom až pri postupnom uvoľňovaní začali pomaly ožívať, na tržby ako spred pandémie si ale budú musieť počkať. Napríklad Veľtrhy Brno v minulom roku zažili prepad až o 90 percent v tržbách, pretože od začiatku roku museli zrušiť takmer všetky akcie. V druhom polroku síce niektoré z akcií prebehli, podmienené boli ale reštrikciami a opatreniami súvisiacimi s ochranou proti šíreniu vírusu.

Brnenské výstavisko opäť ožíva

Do Brna sa opäť vracajú aj tradičné veľtrhy STYL a KABO. Najväčšie módne veľtrhy v strednej Európe majú na brnenskom výstavisku dlhoročnú tradíciu, a aj napriek tomu, že sa v priebehu rokov premenil z veľtrhu pre širokú verejnosť do formátu B2B akcie, tohtoročný ročník, ktorý sa v Brne odohraje 20.-22. augusta, návštevníkom opäť prinesie event na prehliadkových mólach. Súčasťou 59. ročníku bude predstavenie známych štylistov a najnovších módnych kolekcií lokálnej aj zahraničnej tvorby. Novinkou tohto ročníka budú workshopy s dizajnérmi a vizážistami, chýbať nebudú ani módne prehliadky známych návrhárov, ako Michal Knot, Iveta Řádková alebo Helena Bedrnová. V Brne sa tak predposledný augustový víkend stretne viac než 120 vystavovateľov, medzi ktorých okrem módnych návrhárov patria aj distribútori, majitelia obchodov, dodávatelia materiálov alebo zástupcovia odborných zväzov, ktorí tu bez akýchkoľvek obmedzení môžu opäť načerpať inšpiráciu a naviazať kontakty.

Reklama na magazín Vintage District