Martina Schindlerová

Martina Schindlerová, známa slovenská speváčka a strieborná víťazka súťaže Superstar, otvorene hovorí o svojich životných premenách, ktoré prežila počas svojej kariéry a osobného života. Ako mama dvoch detí, ktorá má za sebou rozvod, sa Martina snaží žiť plnohodnotným životom. V rozhovore sa delí o to, ako ju významné životné zlomy naučili lepšie rozumieť sebe i svetu okolo nej.

Čo považuješ za svoju najväčšiu životnú premenu?

Určite sa snažím rásť a veľa vecí vnímam inak, ako som ich vnímala. Veľkou zmenou v mojom živote bol prístup k športu a k pohybu. Pretože som kedysi bola človek, ktorý sa nehýbal navyše. Bola som v šetriacom režime (smiech). Teraz sa snažím hýbať každý deň a sledujem, že pohyb mení psychiku. Vyžaduje si to disciplínu, ale pritom to nie je také náročné, ako som si myslela. Stačí naozaj polhodina denne a zmení to celú hlavu. Overujem si v živote na svojich skúsenostiach to, že všetko je v hlave. Svoj život vieme zmeniť zásadným spôsobom, ak zmeníme svoj postoj k nemu a postoj k situáciám, ktoré sa nám dejú. Tie situácie mnohokrát nevieme zmeniť, ale vieme zmeniť náš prístup. Dnes viac kontrolujem svoje myšlienky a nenechám sa ovládať tými negatívnymi. Za tento odlišný postoj vďačím skúsenostiam, z ktorých mnohé boli bolestivé. Tak to však v živote je. Najskôr nás život tak jemne postrkuje k pravde a potom, keď nepočúvame, prichádzajú tvrdé kopance, choroby, dokonca i smrť… Niekto to nepochopí ani na smrteľnej posteli. Takže máme na výber a máme to vo svojich rukách.

Čo bolo tvojou najväčšou výzvou v živote?

Pre mňa bolo najväčšou výzvou sa rozviesť. Som vďačná, že sme to zvládli. Myslím si, že sa nám obidvom takto lepšie žije.

Život je naozaj príliš krátky na to, aby sme strávili roky trápením

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Za svoj najväčší úspech považujem to, že žijem podľa seba. Aj keď si v živote niekedy prežívam ťažšie chvíle, zvládam ich, lebo viem, že v každej minúte svojho života robím všetko tak, ako som najlepšie vedela, cítila, a keď sa popálim, tak to vyhodnotím a idem ďalej.

Martina Schindlerová
Zdroj foto: Instagram/MartinaSchindlerová

Čo by si ty chcela naučiť svoje deti, čo by si im chcela odovzdať?

Určite chceme všetci pre svoje deti to najlepšie. Moje deti veľa učia mňa. Aj preto, že som sa naučila pristupovať k sebe ako k svojmu dieťaťu. Keď si neviem poradiť, predstavím si čo by som poradila svojmu dieťaťu v tej istej situácii. Lebo svoje deti milujeme, a tým by sme vedeli hneď poradiť. A tak isto by sme mali pristupovať aj sami k sebe. To, čo by sme nechceli, aby zažívali naše deti, tak to by sme sa nemali snažiť vydržať ani my. Chceme, aby si naše dieťa vedelo povedať, čo cíti a nemalo za to výčitky. Aby bolo samo sebou. Znie to síce ako klišé, ale je to dôležité. Človek sa stále spoznáva a je to o schopnosti pravdivo sa pozerať na svet a na seba. Prijať svoje slabšie stránky a poznať silnejšie. Jednoducho mať odhodlanie niečo vyskúšať stokrát, tisíckrát… Je to o snahe sa niekam posunúť a ostatné sú výhovorky.

Všetko sa nám deje ako zrkadlo toho, kým sme.

Aké je tvoje životné motto?

Mojim životným mottom je, že všetko je v poriadku. Všetko sa nám deje ako zrkadlo toho, kým sme. Keď budeme niekým iným, tak sa nám bude diať niečo iné. To znamená, že keď chceme niečo iné zažívať, tak sa musíme zmeniť my a naše myslenie. Odpovede sú v nás. My to máme pod kontrolou. Netreba sa vyhovárať a skrývať sa za rolu obete. Život je naozaj príliš krátky na to, aby sme strávili roky trápením, keď okolo nás je nekonečne veľa možností, ako byť šťastným a užívať si. Pomáhať si navzájom a zažívať spriaznenie, spoločnú radosť a dávať si lásku a tešiť sa. Život je tu za odmenu.

Prečítajte si aj: Láska hory prenáša, znie posolstvo skladby V sile našej búrky speváčky Martiny Schindlerovej

Čo je tvojim zmyslom života?

Žiť podľa seba a zdieľať radosť s čo najviac ľuďmi. Aj sa mi to tak deje. Prostredníctvom hudby chcem inšpirovať mnohých ľudí a to mi dáva jednak obrovské povzbudenie pokračovať a makať ďalej na sebe.

Svoje manželstvo si prirovnala k spoločnému životu žirafy a krokodíla. Nikto z nich nie je zlý, len sú veľmi odlišní, preto vo vzťahu nie sú šťastní. Čo by si odkázala ostatným “žirafám“, ktoré trpia v takomto vzťahu?

Netreba si to brať v zlom. V prvom rade by sme si mali uvedomiť pravdu, byť za to vďačný, vyhodnotiť to a zariadiť sa. A hlavne netreba to dramatizovať, pretože život ide ďalej. Je to v poriadku, že sme zažili takúto skúsenosť. Potrebovali sme si ju totiž zažiť. Teraz môžeme ísť ďalej o to silnejší.

Aké prekvapenie chystáš pre svojich fanúšikov?

Teraz mi vyšiel nový singel “V sile našej búrky“. Túto novinku sa budeme snažiť mediálne predstaviť ľuďom, aby sme získali podporu pre našu ďalšiu tvorbu. Text piesne zložil Peter Kurucz, ktorý oficiálne nie je textár, ale živí sa predajom áut. Skladá básne odmalička a povedal si, že keď budú všetci ľudia spievať jeho texty naspamäť, tak presedlá z predaja áut na textársku stoličku.

Prečítajte si aj:

Olga Lounová o sile pozitivity v každodennom živote: Začni deň úsmevom

Kouč Andy Winson: Za každým jedným človekom sa skrýva famózny príbeh

Tatérka Ivana Beláková: Verím v silu sebalásky, sebamotivácie a sebarastu

 

 

Reklama na magazín Vintage District