kralovna-alzbeta

Vo veku 96 rokov zomrela kráľovná Alžbeta II., najdlhšie žijúca panovníčka v histórii. Vedeli ste o nej, že nikdy nechodila do školy, manžel ju volal zeleninou a svadobné šaty si kúpila za kupóny? Tu je niekoľko zvláštností z jej života. 

Zomrela britská kráľovná Alžbeta II.. Ako informoval Buckinghamský palác, panovníčka skonala vo svojom škótskom sídle Balmoral vo veku 96 rokov. Stala sa tak najdlhšie žijúcou panovníčkou všetkých čias. Tu je niekoľko zvláštností z jej života, ktorý bol plný dobrodružstiev.

Kráľovná Alžbeta nikdy nechodila do školy

To však neznamená, že je nevzdelaná. Alžbetu (alebo ako ju v detstve volali: „Lilibet“) učili súkromní učitelia doma. To isté platilo aj pre jej mladšiu sestru, princeznú Margaret.

Prečítajte si aj: Exmarkizáčka Adriana Poláková: Meníme sa v čase a priestore, dokonalé okamžiky sú prchavé

Ona a jej sestra boli inkognito oslavovať koniec vojny v uliciach Londýna

Alžbeta a Margaret dostali povolenie svojich rodičov pripojiť sa k masívnemu davu oslavujúcemu koniec druhej svetovej vojny. Oslavy sa konali 8. mája 1945. Kráľovná spomína na tento večer ako na jeden z najpamätnejších v jej živote.

Pamätám si rady neznámych ľudí, ktorí sa držali za ruky a kráčali po Whitehalle. Všetci sme sa nechali unášať  na vlnách šťastia a obrovskej úľavy,” prezradila kráľovná v roku 1985.

Jazdila bez vodičáku a cestovala bez pasu

Kráľovná Alžbeta II. sa prvýkrát naučila šoférovať ako osemnásťročná. Nechodila však do žiadnej autoškoly a nemala ani žiadny vodičský preukaz.  V roku 1944, vo veku 18 rokov, vtedajšia princezná Alžbeta trvala na vstupe do armády a počas druhej svetovej vojny sa naučila šoférovať ako mechanik pre ženskú pomocnú teritoriálnu službu. Jej výsosť nemusela mať vodičský preukaz, poznávaciu značku na autách ani pas na medzinárodné cesty. Oficiálna kráľovská stránka to zdôvodnila tým, že keďže britský pas je vydaný na meno Jej Veličenstva, nie je potrebné, aby ho mala kráľovná. V skutočnosti majú pasy všetci ostatní členovia kráľovskej rodiny, vrátane jej syna princa Charlesa.

Zomrela kráľovná Alžbeta II.
Zdroj foto: Instagram/theroyalfamily

Kráľovnin diadém praskol v deň svadby

Na opravu diamantového diadému bol okamžite privolaný dvorný klenotník, ktorý šperk včas opravil.

Svadobné šaty si kúpila za kupóny

V deň svojej svadby s princom Philipom, ktorá sa konala 20. novembra 1947, si budúca anglická kráľovná obliekla oslnivú priliehavú róbu od Normana Hartnella, ktorú si kúpila za kupóny . V dôsledku pretrvávajúcej finančnej krízy v krajine po druhej svetovej vojne britská vláda zaviedla prídelové kupóny, aby zabezpečila, že každý občan bude mať prístup k „spravodlivým podielom“ potravín, tovaru a materiálov – vrátane hodvábu, tylu a šifónu použitého na výrobu kráľovniných svadobných šiat.

Zomrela kráľovná Alžbeta II.
Zdroj foto: Instagram/theroyalfamily

Manžel ju volal kapustička

Alžbeta II. sa počas svojho života obklopovala milujúcimi ľuďmi. Najväčšou láskou jej života bol princ Philip, s ktorým prežila 74 – rokov šťastného manželstva. Doma ju oslovoval nežne kapustička.

Manžel kráľovnej bol v skutočnosti jej bratranec

Princ Philip bol bratranec jej veličenstva z tretieho kolena, s ktorým sa prvýkrát stretla na svadbe kráľovskej rodiny v roku 1934.

Zdroj: Nypost.com

Reklama na magazín Vintage District