dvaja-vztah-laska

Snažíte sa svojho partnera zmeniť, alebo ho rešpektujete? Otestuje sa v nasledujúcich riadkoch.

Často máme tendenciu meniť povahu a spôsob života nášho partnera. V momente, keď si chce robiť veci po svojom, začneme ho kritizovať, vyhrážať sa mu, žiarliť a robiť scény… To je však tá najrýchlejšia cesta, ako ho stratiť. Ako ste na tom vy? Domnievate sa, že viete druhých ľudí rešpektovať? Otestujte sa. Skúste si potom poctivo odpovedať na tieto otázky.

Otestujte sa, či obmedzujete svojho partnera

Aká bude moja reakcia na to, keď mi partner oznámi, že chce ísť s kamarátmi na hory?

Ako zareagujem, keď partner vysloví svoje názory, ktoré sú v rozpore s tými, čo uznávam ja?

Aká bude moja reakcia, keď mi partner povie, že nepôjde na chalupu, lebo si chce odpočinúť a urobiť svoje veci?

Ako budem reagovať, keď sa so mnou partner nebude chcieť milovať vtedy, keď to chcem ja? Budem to rešpektovať? Budem sa urážať alebo si sex vynucovať?

Ako zareagujem, keď partner odmietne moje duchovné učenie, s ktorým ho chcem oboznámiť? Dokážem jeho nezáujem rešpektovať, alebo mu budem svoje učenie vnucovať či urážať sa?

Ako budem reagovať, keď mi partner oznámi, že by chcel ešte ďalej študovať?

Ak ste zistili, že máte pri čítaní týchto príkladov zlé pocity, potom nedokážete druhých ľudí rešpektovať a nie ste schopní im ponechať slobodu rozhodovania. To je dôvod zamyslieť sa nad sebou. Ak vám vadí, že sa partner správa inak, ako si predstavujete, potom máte na výber. Buď sa s tým zmierite a začnete ho brať takého, aký je. Alebo si musíte nájsť iného partnera, ktorý bude vašim predstavám viac vyhovovať. Pre harmonický vzťah totiž platí: Druhý človek sa nebude meniť len preto, že si to vy želáte.

Treba však jasne rozlišovať, čo meniť ide a je to aj žiaduce, a čo zmeniť nikdy nemôžete. Vážne chyby a nedostatky sú prekážkou vo vzťahu i v osobnom rozvoji dotyčného. Prirodzená povaha človeka sa však meniť nedá. Preto by ste sa mali naučiť ju rešpektovať.

Text: Milota Mezeiová

Reklama na magazín Vintage District