facebook (1)

Nie všetko patrí všetkým. Teda aspoň čo sa týka vzťahu facebook vs. súkromie. Toto na sociálne siete nezverejňujte. 

V dnešnej digitálnej dobe je takmer každý z nás pripojený na sociálne siete, a jedna z najobľúbenejších je Facebook. No ako to už býva, nie všetko, čo sa tam nájde, je vhodné zdieľať s celým svetom. Napríklad pozor na nasledovné:

Facebook vs. súkromie:

“Toto je moja super nová adresa!”

Ak ste práve s nadšením dostali nový byt alebo dom a ste pripravení podeliť sa s novou adresou so všetkými na Facebooku vrátane neželaných návštevníkov, radšej si to rozmyslite. Podeľte sa o ňu radšej iba s priateľmi mimo sociálnych sietí.

“Som na dovolenke, môj dom je prázdny!”

Napísať príspevok o tom, že ste na dovolenke, môže byť rovnaké ako vystaviť neónový nápis na dvere svojho domu “Vitajte zlodeji!” Ak už túžite pochváliť sa s fotkami z dovolenky, urobte tak po návrate z nej a nezabudnite v príspevku napísať, že ste už doma.

“Fotka mojej kreditnej karty”

Áno, vieme, že ste nadšení z nového plastu v peňaženke, ale zverejnenie fotografie kreditnej karty by mohlo zvýšiť riziko zneužitia údajov. Nezabudnite, že nie všetci na sociálnych sieťach majú úprimné úmysly.

Prečítajte si aj: Až 61 % rodičov podceňuje nástrahy internetu, ukázal prieskum Microsoftu

“Moje heslo je najlepšie na svete!”

Zverejnenie hesla na Facebooku nie je tiež dobrý nápad. Je to cesta priamo k tomu, aby sa z vás stal ďalší obetný baránok na poli kybernetických útokov.

“Intímne detaily zo zdravotného vyšetrenia”

Váš zdravotný stav by mal zostať radšej nezverejnený. Preto nezdieľajte fotografie vašich vyšetrení alebo podrobného opisu príznakov na sociálnych sieťach. Nie je to práve najlepší spôsob, ako získať dôveru a rešpekt od ostatných.

“Iba skutoční priatelia”

Láka vás arabský princ, ktorý zverejnil svoje nádherné fotky, ako sa premáva na koni po pláži? Veľmi ľahko sa z arabského princa vykľuje hacker, ktorý z vás chce vymámiť peniaze alebo sobášny podvodník. Pridávajte si preto radšej medzi priateľov iba ľudí, ktorých poznáte aj v reálnom živote.

“Toto je moje telefónne číslo!”

Mobilné telefónne čísla patria medzi naše najcennejšie súkromné ​​údaje. Rozhodne nechcete, aby ich mohol získať hocikto. Takže ak plánujete ukázať svoje číslo na sociálnych sieťach, dajte si pozor, aby ste to nerobili verejne. Držte si kontrolu nad skupinou, ktorá má prístup k vašim kontaktným údajom.

“Môj deň na súde!”

Ak sa dostanete do právneho konfliktu, je pochopiteľné, že ste naštvaní alebo frustráciu chcete vyventilovať. No zverejnenie podrobností vášho právneho prípadu na Facebooku by mohlo mať dôsledky na vás samotných. Mohlo by sa to totiž otočiť proti vám. Radšej sa obráťte na právneho zástupcu, než aby ste sa sťažovali na sociálnych sieťach.

“Nemám doma alarm!”

Ak vás trápi nedostatok bezpečnostných opatrení vo všetkých bytových komplexoch, nezverejňujte to na sociálnych sieťach. To by bolo, ako dať zlodejom VIP vstupenky na váš majetok.

“Mám vzťah”

Aj keď síce nejde o nič vážne, predsa len pred zverejnením tejto intímnej veci týkajúcej sa iba vás dvoch, sa spýtajte svojej lásky, či jej to neprekáža.

Reklama na magazín Vintage District