stastie-zena-1

Aj vy patríte k tým, ktorí si každý rok dávajú predsavzatia tipu, ako zdravšie žiť, či schudnúť? A pritom zabúdame na to podstatné. Žiť šťastnejšie. Tu nájdete 8 spôsobov šetrného života, vďaka ktorému môžete zažiť vnútorný mier.

Asi každý z nás si želá žiť šťastný život. Často svoje šťastie podmieňuje vlastníctvom materiálnych vecí.  Potom sa mnohí z nás topíme vo finančných problémoch a nikdy tak nedostaneme príležitosť vychutnať si skutočne šťastný život. Či už tomu veríme, alebo nie, šťastie sa nezačína zajtra, ani o rok, ani keď budeme mať to, či ono, ani keď budeme tam, či inde. Šťastie sa začína v nás, tu a teraz.

Tu nájdete 8 spôsobov šetrného života, ktoré môžu priniesť vnútorný mier.

Žime jednoduchý život

Jednoduchý a šťastný život má pre každého človeka iný význam. No v podstate to značí vylúčiť zo svojho života materiálne veci, ktoré nepotrebujeme, a kupovať len veci, ktoré potrebujeme. Je totiž veľký rozdiel medzi túžbami a potrebami.

Buďme šetrní a skromní

Jedna múdra myšlienka hovorí, že nie sme chudobní preto, že málo máme, ale preto, že veľa chceme. Túžime ísť na dovolenku, mať to, či ono a často sa kvôli tomu zadlžujeme. Berieme si na seba viac zamestnaní. Viac práce znamená viac stresu a menej času na seba, na relax, na svoje koníčky. Toto asi nie je život, ktorý chceme žiť.

Šetrní ľudia si možno utiahnu opasok pre seba, no vedia byť aj veľmi štedrí k ostatným. Tým, že udržia vlastné výdavky pod kontrolou a ušetria viac peňazí, dokážu podporovať ľudí v núdzi a rôzne sociálne ciele, ktorým veria. To všetko z vás zaručene urobí šťastnejšieho človeka.

Vyskúšajte to sami a uvidíte, aký je to pocit, keď budete môcť pomôcť niekomu v núdzi tým, že budete dávať namiesto toho, aby ste museli byť prijímateľom.

Všetci sa môžeme dostať do ťažkých časov po finančnej stránke, ale ak budeme praktizovať skromný život, budeme schopní tieto ťažké časy zvládnuť oveľa efektívnejšie.

Naučme sa povedať NIE

Niektorí z nás jednoducho nevedia povedať iným NIE a snažia sa  vyhovieť každému a vo všetkom. Ak patríte medzi nich, zrazu sa zbadáte, že máte na svojich pleciach naloženého veľmi veľa. A to vedie k zbytočnému stresu.

Áno, je ťažké povedať nie, pretože sa chceme páčiť svojim blízkym, no treba myslieť na to, že naše šťastie je na prvom mieste. Jediná osoba, ktorej nemôžeme povedať NIE, sme my sami. Takže nerobme chybu a nechcime zraniť city druhých na úkor vlastného šťastia.

Prečo je pre nás ťažké povedať NIE

Existuje mnoho dôvodov, prečo je pre jednotlivca ťažké povedať nie ostatným. Mnohokrát za tým môže byť pocit viny.  Nedovoľte, aby vás premohla vina. Nerobte si starosti s dojmom, ktorý zanecháte, pokiaľ svoju odmietavú odpoveď podáte ostatným pozitívnym a zdvorilým spôsobom. A ľudia vás neprestanú mať radi kvôli jednému NIE. A ak áno, nemajú vo vašom živote čo robiť.

Ostatné tipy na šťastný život nájdete v pokračovaní článku.

 

Reklama na magazín Vintage District