Ako pomôcť zvieratám bez domova

Zostali ste niekedy stáť pred očami štvornohého priateľa v útulku a rozmýšľali ste, ako pomôcť zvieratám bez domova?

Pomoc zvieratám, a najmä tým bez domova, je dôležitým gestom, ktorý vypovedá o našej ľudskej empatii a zodpovednosti. Zostali ste niekedy stáť pred očami štvornohého priateľa v útulku a rozmýšľali ste, ako by ste mu pomohli?

Ako pomôcť zvieratám bez domova

Na Slovensku chová minimálne jedného psa 39 % ľudí a aspoň jednu mačku nájdeme v 20 % domácností. Tento počet sa počas pandémie ešte výrazne zvýšil. Aj dnes však existujú státisíce osirelých domácich miláčikov, ktorým bolo odopreté pohodlie a pokoj domova.

Prečítajte si aj: Slovenský vynález zachraňuje životy pacientom v Keni

6 vhodných spôsobov, ako môžete pomôcť zvieratám bez domova:

Zamerajte sa na príčiny

Život domácich zvierat väčšinou ovplyvňujú osobné zmeny u majiteľov ako napríklad finančná tieseň, problémy s bývaním či choroba. Iniciatívy, ktoré pomáhajú tieto príčiny riešiť, sú napríklad pet-friendly bývanie či podpora majiteľov zvierat, ktorí čelia finančným problémom.

Osvojte si, nekupujte

Zvýšte kvalitu života opusteného zvieraťa a zároveň pomôžte útulkom. Adopciou získate verného priateľa a urobíte priestor pre ďalšie zviera, ktoré čaká na svojho nového majiteľa.

Zaistite identifikáciu svojho miláčika

Mikročip a identifikačná známka sú potrebné pre rýchle nájdenie strateného štvornohého priateľa. Väčšinou ide o zásadné opatrenia, ktoré pomôžu zviera priviesť späť domov.

Pomoc strateným zvieraťom

Ak narazíte na opustené zviera, pomôžte najprv nájsť jeho pôvodný domov a až potom ho odneste do útulku.

Prispejte financiami alebo darovaním

Váš príspevok, či už materiálny alebo finančný, môže pomôcť v úsilí útulkov poskytnúť zvieratám lepšie podmienky a starostlivosť.

Zapojte sa do dobrovoľníctva

Útulky a záchranné stanice potrebujú pomoc dobrovoľníkov, aby mohli stále v rovnakej miere pomáhať zvieratám bez domova. Ako dobrovoľník môžete pomôcť napríklad pri socializácii zvierat alebo pri šírení informácií o potrebe adopcie.

Na záver si uvedomte, že pomoc zvieratám nie je len otázkou jedného dňa v roku. Je to neustále úsilie, ku ktorému môžeme prispievať každý deň. Adopciou, dobrovoľníctvom, financovaním či zvyšovaním povedomia môžeme spolu zlepšiť budúcnosť pre všetky zvieratá bez domova. Pomôžte im nájsť lásku a teplo rodiny, ktorú si zaslúžia.

Reklama na magazín Vintage District