ako-setrit-elektrinu-1

Niekedy zbytočne platíme vysoké účty za energie. Znížte spotrebu elektriny vďaka nasledujúcim jednoduchým tipom.

V súčasnej dobe sa ceny energií šplhajú hore a nikto nevie, čo nás čaká v budúcnosti. Preto šetrenie je na mieste. Znížte spotrebu elektriny a posvieťte si na nasledujúce skutočnosti.

Pozor na pohotovostný režim

Pohotovostný režim je elektrina spotrebovaná elektronickým zariadením, keď je vypnuté alebo v pohotovostnom režime. Je to výkon, ktorý udržiava nastavenia napríklad vášho televízora či mikrovlnnej rúry, ale tento výkon má svoju cenu. Globálna štúdia medzi US Environmental Protection Agency a niekoľkými ďalšími environmentálnymi agentúrami po celom svete stanovila túto cenu na 15 % vášho mesačného účtu za energiu!

Týka sa to i vašej domácnosti? Ľahko to zistíte. Zariadenia, ktoré fungujú na pohotovostnom režime sú tieto nasledovné.

  • televízory
  • VCR a DVR
  • Nabíjačky mobilných telefónov (a akékoľvek iné nabíjačky batérií)
  • Rádiobudíky
  • Mikrovlnné rúry
  • Kávovary
  • Počítače a tlačiarne
  • Okrem vyššie uvedeného si treba posvietiť na akékoľvek zariadenie s hodinami, diaľkovým ovládaním, s kontrolkou napájania alebo kontrolkou pohotovostného režimu či akékoľvek programovateľné zariadenie.

Máte niektoré z týchto tichých žráčov elektriny u vás doma? Ak áno, tu je niekoľko jednoduchých zmien, ktorými ich môžete odstrániť.

Prečítajte si aj: 6 dôvodov, prečo povedať áno kompozitným terasovým doskám

Ako znížiť zaťaženie, ktoré spôsobuje pohotovostný režim

Odpojte veci, ako sú nabíjačky, ktoré naďalej odoberajú energiu, keď sa nepoužívajú.  Takisto je dobré zvážiť odpojiť mikrovlnku z elektrickej siete.  Síce zrušíte na nej zobrazovanie správneho času, ale to vám až tak nemusí prekážať. Nižší účet za elektrinu stojí totiž za to.
Zapojte všetky komponenty počítača do rozvodky, ktorá má vlastný vypínač. Potom, keď skončíte s používaním počítača, rozvodku jednoducho vypnite. Urobte to isté so svojim televízorom či inými zariadeniami na diaľkové ovládanie, ako je napríklad videorekordér č a podobne.
Nastavte počítač tak, aby prešiel do režimu spánku, keď sa nepoužíva.

Reklama na magazín Vintage District