kúpa auta

Existuje 5 vecí, ktoré sú takzvanou červenou vlajkou pri kúpe ojazdeného auta. Na čo si dať teda pozor?

Výber ojazdeného auta sa zvyčajne začína na internete. Prevažná väčšina automobilov je ponúkaná
v online inzercii na jednom alebo viacerých online portáloch. Vedeli ste, že už vtedy sa dá zistiť, že s autom nemusí byť všetko v poriadku? Postačí vám len pohľad na inzerát. Tieto indície vám môžu odhaliť pravdu a upozorniť vás, že môže ísť o podvodníka.

1) Auto nemá VIN číslo

VIN je ako číslo vozidla, ktoré umožňuje skontrolovať jeho dostupnú históriu. Ak nie je na vozidle uvedené, môže ísť o pokus zabrániť kupujúcemu, aby sa o vozidle dozvedel viac informácií. Tu je však potrebné dodať, že niektorí predajcovia nezverejňujú celé číslo VIN z konkurenčných dôvodov, ak ho však zverejnia na priamy dopyt, je to v poriadku. Ak sa vám ho zdráhajú poskytnúť, na auto zabudnite.

2) Vozidlo má fiktívne VIN

Často sa stáva, že takéto VIN končí piatimi jednotkami, ale neexistujúci VIN môže mať mnoho podôb. Dôvodom tejto praktiky je opäť snaha znemožniť kupujúceho zistiť negatívne informácie o vozidle. Ide zvyčajne o stočený tachometer alebo zatajené havárie. Pokiaľ si u takéhoto vozidla preveríte jeho históriu, malo by vás varovať zistenie, že k nemu nebudú dostupné žiadne stavy tachometra z histórie (spravidla iba z inzercie) a samozrejme ani havárie či poškodenie. Dostupná nebude ani výbava vozidla.

Prečítajte si aj: Test: Mercedes-Benz CLA 220 d Shooting Brake – jedno z najkrajších áut na cestách so silným motorom

3) Zlá slovenčina

Ak je inzerát napísaný zlou slovenčinou, majte sa na pozore. Veľkí a seriózni predajcovia si dajú záležať na jazykovej správnosti, pretože to svedčí o ich prestíži, serióznosti a dôveryhodnosti. Zlá slovenčina sa často vyskytuje v inzerátoch na problematické autá. V tomto prípade buďte opatrní a VŽDY si skontrolujte históriu daného vozidla.

4) Bezplatná zľava alebo dodatočné vybavenie za rýchlu akciu

Napríklad bezplatné zimné alebo letné pneumatiky pri rýchlom jednaní, či dodatočná zľava.
atď. Predajca, ktorý ponúka kvalitné auto, ho nebude chcieť predať lacnejšie alebo ponúknuť zadarmo
akýkoľvek bonus len preto, aby ho čo najrýchlejšie predal. Seriózny predajca netlačí na čo
najrýchlejší obchod. No naopak tí, ktorí sa chcú zbaviť nekvalitného auta, to robia. Nepodľahnite lákavým ponukám a aj v tomto prípade si auto prezrite a neočakávajte kvalitné ojazdené auto za nízku cenu alebo extrémne výhodnú ponuku. Pravdepodobne naletíte podvodníkovi.

5) Kontakt na predajcu

Všimnite si, aký kontakt vám predajca zanechá. To automaticky neznamená podvod, ale ak uvedie napríklad len svoje krstné meno, majte sa na pozore. Seriózny predajca zvyčajne nemá problém uviesť
svoje celé meno a kontaktné údaje.

Nezabudnite tiež, že pred kúpou ojazdeného vozidla si musíte overiť nielen jeho históriu, vďaka ktorej zistíte, či nemá pretočený tachometer, či nebolo poškodené alebo havarované, prípadne je kradnuté alebo zaťažené lízingom, z akej krajiny pochádza, kedy bolo vlastne vyrobené, či sa s ním jazdilo ako s taxíkom alebo aká je jeho skutočná výbava, ale musíte si overiť aj majiteľa. To platí najmä pre vozidlá v komisnom predaji, čo znamená, že predajca auto od majiteľa nevykúpil, ale iba sprostredkuje predaj a je akýmsi prostredníkom medzi vami a skutočným majiteľom.

Reklama na magazín Vintage District