bezlepkovy-chlieb

Život bez lepku sa stáva čoraz populárnejším i u nás. No je vhodný aj pre tých, ktorí netrpia celiakiou? Na toto si treba dať pozor. 

Výstrelok módy v stravovaní, ktorý získava čoraz väčšiu obľubu – bezlepkové potraviny, bezlepková diéta, bezlepkový životný štýl. No je život bez lepku vhodný naozaj pre všetkých?

Základom drvivej väčšiny diét je obmedziť jeden alebo viac druhov potravín či zložiek v potravinách. Cieľ je jasný každej z nás – trvalo štíhla postava a zlepšenie zdravia. No väčšina diét nás môže zbaviť potrebných živín a dostaví sa skôr opačný efekt. To platí aj v prípade bezlepkovej stravy. Táto diéta má význam iba vtedy, ak trpíme celiakiou. Existuje totiž viacero príčin:

1. Ten, kto naozaj potrebuje jesť jedlo neobsahujúce lepok, je človek, ktorý trpí vážnou poruchou v stravovaní zvanou celiakia.

2. Pre nás ostatných život bez lepku môže znamenať strádanie potravín bohatých na sacharidy, ktoré sú nevyhnutné pre pocit sýtosti, trávenie a pre nadobudnutie paliva v organizme. Práve jeho dostatok potrebujeme pri pravidelnom cvičení.

Prečítajte si aj: Zdravá Veľká Noc-Recept na jarný kapustový šalát

Čo je celiakia?

Celiakiou sa nazýva trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, ovos a podobne. Ten, kto trpí celiakiou nesmie jesť žiadne výrobky obsahujúce obilniny s lepkom. Lepok totiž spúšťa imunitnú reakciu v čreve a dochádza k chronickému zápalu, ktorý poškodzuje tenké črevo a zabraňuje vstrebávaniu niektorých živín. Postihnutie čreva môže spôsobiť chudnutie, nadúvanie a niekedy i hnačky. Nakoniec trvalý nedostatok živín vedie k poškodeniu dôležitých orgánov ako je mozog, pečeň, kosti či nervový systém. Spôsobuje vážne zdravotné problémy. Medzi ne patrí epilepsia, neurologické poruchy, skleróza i rakovina čreva. U detí dochádza k ovplyvneniu rastu a vývoja.

Prečo sa nevyhýbať lebku, ak netrpíte celiakiou?

V bezlepkových potravinách chýbajú dôležité živiny, vrátane vitamínov B, predovšetkým B9 (kyselina listová). Naopak jesť potraviny bohaté na vlákniny sa stáva dôležitým najmä ráno, kedy sa potrebujeme naštartovať a načerpať dostatok energie.

Zbytočne teda nevyškrtávajte lepok zo svojho jedálnička. Rovnaký efekt bez strádania potrebných živín totiž dosiahnete aj zdravým životným štýlom s vyváženou pravidelnou stravou, dostatkom pohybu a spánku.

Reklama na magazín Vintage District