209497877_498530397903799_7219303771071775227_n

Bolívijská právnička prišla na originálny nápad, ako pomôcť chudobným ľuďom zlepšiť podmienky bývania. Za pomoci dobrovoľníkov stavia nízkonákladové domy, ktorých hlavný materiál tvorí odpad a hlina.

Bolívijčanka Ingrid Vaca Diez niekoľko rokov zvykla odkladať prázdne plastové fľaše na záhrade svojho domu v Santa Cruz. Jedného dňa jej manžel zo zábavy povedal, že ich má už toľko, že by z nich mohla postaviť dom – a presne to Ingrid urobila.

Žena stavia nízkorozpočtové domy z odpadu, pomáha chudobným
Zdroj foto: www.instagram.com

Vyštudovaná právnička sa do stavby domov pritom pustila bez akýchkoľvek skúseností v oblasti architektúry či dizajnu, s minimálnou finančnou podporou a hlavne s láskou pre sociálnu prácu. Bolívijčanku k tomu inšpiroval hlavne list malej školáčky menom Claudia.

Navštívila som školu v susedstve, kde som vyrastala – učili sa len v jednej miestnosti. Požiadala som deti, aby napísali list, v ktorom by spomenuli, čo si želajú na Vianoce. Jeden list od dievčatka menom Claudia skutočne upútal moju pozornosť,” spomína Ingrid. Malá Claudia totiž napísala: “Jedinú vec, ktorú si želám, je pomôcť postaviť izbu pre moju rodinu, pretože miesto, kde teraz žijeme, je postavené len z gumy a kartónov a má veľa dier. Tu spávame natlačení na sebe. Ja spím na matraci spolu s mojimi dvoma bratmi. Dúfam, že tento sen sa stane skutočnosťou.”

Žena stavia nízkorozpočtové domy z odpadu
Zdroj foto:  www.instagram.com

Vtedy si Ingrid spomenula na všetky prázdne fľaše, ktoré odkladala pre dizajnérku navrhujúci netradičný nábytok a nápad na nízkorozpočtové domy bol na svete. V krajine, kde takmer 40% ľudí žije pod hranicou chudoby, čoho jedným z dôkazov je práve hrozivá situácia v oblasti bývania, sa Bolívijčanka rozhodla na stavbu domov použiť takmer vždy dostupný materiál – smeti. Využíva hlavne recyklovaný materiál – sušené mlieko po prekročení doby trvanlivosti, konský hnoj a najmä plastové fľaše naplnené hlinou či pieskom.

Pre chudobných je bývanie jeden z najkritickejších problémov. Čoraz viac vidiečanov putuje do zaľudnených centier La Paz a Santa Cruz. Štatistiky ukazujú, že z celkovej populácie až 10-miliónov ľudí žije v rizikových podmienkach,” uviedla Diez.

Hoci sa Ingrid na svojej ceste stretáva s rôznymi prekážkami, doteraz sa jej podarilo postaviť už veľa “domov z odpadu” vrátane školy a sirotinca. Okrem toho v súdnych procesoch pravidelne zastupuje týrané ženy a deti. A čo je jej najväčšou odmenou?

Plniť sny ľudí. Chcela by som zmeniť životy chudobných a priniesť im na tvár úsmev. Veľakrát som si už povedala, že toto je už posledný dom, ktorý postavím, ale už teraz pracujem na ďalšom,” dodala Diez.

Reklama na magazín Vintage District