farebna-typologia-1

Farebná typológia začína naberať na čoraz väčšej popularite. Nie je to žiaden rozmar. A nie je jedno, akú červenú si oblečiete. Teda v tomto prípade žltú.  Dokonca ani čierna nie je len jedna.

Farebná analýza nám pomôže určiť, v ktorých farbách zažiarime, a v ktorých budeme vyzerať smutne. A tiež, aké sú pre nás ideálne farebné kombinácie.

Treba si ujasniť, aký je rozdiel medzi farbou pleti a podtónom pleti. Farba pleti sa môže meniť podľa ročného obdobia, či sme opálení alebo nie. Preto môže mať inú farbu.

Podtón pleti sa nemení. Robí pokožku takou, aká je. Môže mať nádych dožlta alebo domodra.

Prečo je dôležité to vedieť? Pomôže nám to určiť, či sme teplý alebo studený typ, ale tiež môžeme byť aj neutrálny typ.

Podľa toho vieme, aké farebné odtiene a ich teploty sa nám hodia. Niekto vyzerá výborne v teplých odtieňoch, iný v studených. Niekomu pristanú, keďže je neutrálny typ, aj teplé aj studené odtiene.

Dôležité je, aby ten správny (priateľský) odtieň bol v blízkosti tváre. Vďaka tomu budeme vyzerať sviežo, zdravo, mladistvo.

Tie nie príliš ideálne odtiene môžu byť aj v spodnej časti oblečenia alebo v doplnkoch. Potom je tiež veľmi podstatné, aká je najlepšia farebná kombinácia pre nás v súvislosti so životným štýlom, náplňou dňa, príležitosťami a osobnosťou.

Farebná typológia je pre ženy i pre mužov. Stačí ju absolvovať raz. Prípadne zopakovať po pár rokoch v súvislosti so starnutím.

Dostupná je pre každého. Môže si ňou pomôcť plniť sny v profesionálnom, ale i v osobnom živote. Tým, že bude mať správnu farebnú zostavu v šatníku, ktorá ho ukáže v tom najlepšom svetle, dodá mu to potrebné a zdravé sebavedomie a tým pádom mu to môže pomôcť skvalitniť život. Tým, že vďaka zvýšenému sebavedomiu môže byť viac odvážnejší, bude pôsobiť dôveryhodnejšie, kariérne rásť. A takisto to môže mať pozitívny vplyv na súkromný život. Pritiahne si do života ideálneho partnera, bude mať odvahu odísť z toxického vzťahu, alebo jednoducho bude mať lepší vzťah k sebe samému.

Farebná typológia je dobrá investícia. Je to akýsi manuál k lepšiemu životu. Imidž nie je nanič a obal predáva. Andrea Ziegler

Niečo z histórie farebnej typológie

V roku 1928 si mladý umelec menom Robert Dorr uvedomil, že všetky tóny pleti obsahujú podtónovú zmes buď modrej, alebo žltej. V tom čase pracoval pre chicagské kiná pri príprave a miešaní farieb na filmové plagáty. Vtedy si všimol, že v niektorých prípadoch je pigmentácia broskyňová, zatiaľ čo v iných ružová alebo ružovkastá.

Pozrite si aj: VIDEO – Ako si vybrať parfum podľa oblečenia

Filmový priemysel zároveň prechádzal na farebné filmy. Nebol to jednoduchý prechod, pretože nikto nerozumel tomu, ako používať farby, a zúfalo potrebovali ľudí, ktorí mali nové nápady.

Vianočná Farebná typológia

V polovici 50. rokov najali Roberta Dorra a požiadali ho, aby zistil, akú farbu oblečenia by mali hercom zvoliť. Chceli vedieť, ako a aké farby spôsobia, že herci budú krásni alebo škaredí, smutní alebo šťastní, silní alebo slabí a tak ďalej.

Metóda, ktorú použil Robert Dorr, bola celkom jednoduchá. Vytvoril širokú škálu farebných papierových dosiek s otvorom v strede. Potom požiadal hercov, aby na skúšku umiestnili svoje tváre do farebných tabúľ.

Všimol si, že s jednou farbou môže človek vyzerať úžasne a s inou staro a choro a väčšinou to záviselo od podtónu jeho pleti, vlasov, očí a dokonca aj zubov. Tento experiment a ďalšie štúdie mu pomohli zistiť, že ľudia s teplým podtónom pleti vyzerajú najlepšie vo farbách, ktoré majú aj teplý žltý podtón. Ľudia so studeným podtónom vyzerajú skvele vo farbách so studeným modrým podtónom. Základ farebnej typológie, nielen na filmové plátno aj v bežnom a v každom živote.

Text: Andrea Ziegler
Foto a video: Andrea Ziegler

Reklama na magazín Vintage District