So╠ulistka-baletu-Karyna-S╠iatkovska-v-u╠ulohe-Pandory-v-balete-Misterie-Pandory-1

Deň nezávislosti Ukrajiny si 24.8.2022 na Slovensku uctíme benefičným koncertom “Ukrajina: melódia nezlomných“, ktorý sa uskutoční na Hlavnom námestí v Bratislave od 20:00. Predchádzať mu bude slávnostný sprievod, ktorý o 18:00 odštartuje na ukrajinskom veľvyslanectve, cez Staré Mesto sa presunie na miesto konania sa koncertu.

Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka / Opera Východ je kolektívom, v ktorom sa organicky spája vernosť najlepším kultúrnym tradíciám s odvážnym hľadaním najmodernejšej formy umeleckého vyjadrenia. Práve táto kombinácia dnes premieňa Operu Východ na skutočnú modernú multikultúrnu základňu na východnej Ukrajine. Významnou udalosťou pre  kolektív  bolo začlenenie do Európskej opernej asociácii – „Opera Europe“ (2019). Mesto Charkiv je od roku 1726 strediskom hudobného školstva.

Ruska agresia  v Ukrajine umelcom nedovolí účinkovať na domovskej scéne v Charkivskom národnom akademickom divadle opery a baletu M. V. Lysenka  / Opera Východ, ktorá bola založená v roku 1925.

Od začiatku totálnej ruskej invázie na Ukrajinu, Charkiv je denne ostreľovaný.

Napriek zložitosti situácie, keď časť tímu sa nachádza  mimo mesta a dokonca aj krajiny, Opera Východ  naďalej funguje. Iniciovala sériu koncertov v protibombových úkrytoch Charkiva, vytvorila projekt  “Opera Východ: Prekonávanie vzdialenosti“, pripravila turné  v rámci projektu “Ukrajina teraz a navždy“, ktoré  predstavujú  európskemu publiku jeden z popredných ukrajinských umeleckých kolektívov a  potvrdzuje, že spoločné kultúrne hodnoty,  “európsky kultúrny kód“  spája naše národy“,- hovorí generálny riaditeľ divadla Oleh Oriščenko.

Každé predstavenie sa stalo jasným emocionálnym vzplanutím a  dôležitou súčasťou hlavného humanitárneho poslania, ktoré divadlo dnes nesie – priblížiť Európanom kultúru Ukrajiny a neustále im pripomínať udalosti, ktoré sa v nej dnes dejú.

Vojna pokračuje – a preto ako symbol nášho odporu voči ruskej agresii  bude pokračovať aj naša sezóna, bude pokračovať humanitárny konvoj, ktorý Európanom predstaví kultúru Ukrajiny a našu nezlomnosť“, dodáva Oleh Oriščenko. Ukrajina prešla dlhú cestu k vyhláseniu nezávislosti. V roku 2021 Ukrajina oslávila  výročie – 30 rokov nezávislosti. Konali sa  vojenské prehliadky, koncerty, festivaly, Ukrajinci obliekli  vyšívanky a uväzovali si modro- žlte stuhy.

V tomto 2022 sa nebudú konať žiadne obvyklé oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny. Ruskí okupanti sa snažia pripraviť Ukrajinu o to najcennejšie – nezávislosť, suverenitu a životy. Je možne, že ukrajinské mestá budú ostreľované agresorom riadenými strelami pravé  na Deň nezávislosti Ukrajiny a Deň štátnej vlajky.

„Deň nezávislosti je výnimočný deň pre každého Ukrajinca a tých, ktorí sa rozhodli podporiť Ukrajinu, pretože je to deň obnovenia nezávislosti krajiny. Tento rok je veľmi dôležité ukázať svetu, že Ukrajinci sú  silní, statoční a jednotní. Chceme dnes pripomenúť, že Rusko napadlo Ukrajinu. Preto sa prejdeme ulicami Bratislavy  a ukážeme, že sa nevzdáme a nedovolíme, aby nám niekto vzal nezávislosť. Ukrajinci zaťali vôľu v päsť a nezlomili sa pred agresorom. Plán Ruskej federácie zmocniť sa Ukrajiny do troch dní sa úplne zrútil. Svet obdivuje silu ducha a silu ukrajinskej jednoty. Dnes Ukrajinci brania nie len svoju krajinu, svoju nezávislosť a svoju slobodu, dnes zomierajú aj za našu slobodu”,  hovorí  Ľudmila Verbická, zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

V Bratislave Deň nezávislosti Ukrajiny uctíme veľkým benefičným koncertom Charkivského národného akademického divadla opery a baletu Mykoly Lysenka / East Opera o 20:00 na Hlavnom námestí .

Program benefičného koncertu je zostavený z diel  ukrajinských skladateľov a predstavuje širokú panorámu ukrajinskej hudby: od ľudových piesní, najmä takých svetoznámych ako „Ščedryk“, až po diela klasikov (S. Hulak- Artemovský, M. Leontovyč, M. Lysenko atď.) a moderných skladateľov (M. Skoryk, A. Kos-Anatoľský atď.).
Koncert   má charitatívny charakter a príspevky  poputujú  na humanitárnu pomoc Ukrajine.

Koncertu bude predchádzať slávnostný sprievod od 18:00, počas ktorého účastníci prejdú mestom s ukrajinskými vlajkami od Veľvyslanectva Ukrajiny na Hlavné námestie Bratislavy.

Sprievod: 18:00 ,Radvanská 35,Bratislava,
Veľvyslanectvo Ukrajiny
Benefičný koncert: 20:00,Hlavne nám., Bratislava

Organizátori podujatia: Charkivske národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka,
MZV Ukrajiny,
Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike
OZ “Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva”

Zdroj foto: Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka / Opera Východ

Autor foto: Oleksandr Šachmatov

Zdroj informácií: Ľudmila Verbická, Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva

Reklama na magazín Vintage District