hrib-1

Chodíte radi do lesa a hlavne na jeseň? Babie leto, husté hmly, čerstvý vzduch a prekrásne farby. Prechádzky po lese spojené s radosťou pri nájdení hríbiku, to má rád každý z nás. Viete ale, čo v skutočnosti obsahujú a aký účinok na naše telo môžu mať? Hríby vystavené slnku vykazujú významné množstvo vitamínu D. To môžete využiť najmä v zime, keď ste ich v lete, či na jeseň sušili na slnku. Tu sú praktické rady, ako hríby správne spracovať, uchovať v suchu a konzumovať.

Privstaňte si

Určite sa vám oplatí si privstať, ešte za tmy, kedy v lese nikoho nestretnete a máte všetky hríby iba pre seba. Takýto „tichý“ les prináša okrem zaručeného plného košíka aj iné bonusy – čerstvý lesný vzduch dodá vašej imunite dobrý základ a otuží vaše telo lepšie ako otužovanie v jazere.

Zbierajte iba tie, ktoré 100% poznáte

Bežnému hubárovi stačí poznať 20 druhov hríbov. Tam patria bežné huby ako kozáky, sucho hríby, masliaky, dubáky, kuriatka, bedle, rýdziky, plávky a podobne, ale kto už má aj nejakú vyššiu školu, tak aj menej bežné druhy húb ako napríklad sirovec, kučierka veľká, alebo lievik . Dopredu si na internete naštudujte ako konkrétne hríby vyzerajú a kde sa najčastejšie nachádzajú. Ešte pomôžu „domáci“, stretnete ich po ceste z lesa niekoľkých a určite sa radi pozrú na váš úlovok.

Ticho lieči

V lese sa chovajme slušne. Nekričme, nepúšťajme nahlas hudbu, veď sú tu aj iní ľudia a plašíme tým aj zverinu. Do lesa sme si prišli oddýchnuť a zrelaxovať sa. Určite nerozkopávajte hríby. Takéto huby niekto iný zbiera, konzumuje a majú aj svoju estetickú hodnotu. Muchotrávka červená napríklad pripomína primabalerínu a muchotrávka zelená zasa negatívne postavy z rozprávok. Kľudne si ich odfoťte, no to je všetko.

Čo do lesa prinesieš, si aj odnesieš

Keď budeme k sebe všetci ústretoví a slušní, poďakuje sa nám za to aj les. Veď čo domácich hubárov môže rozčúliť ešte viac, ako les plný odpadkov? Kľudne si urobte v lese romantický piknik, no odporúčame si priniesť so sebou tašku a všetky odpadky z neho aj odniesť.

Čistenie a krájanie hríbov

Prvá cenná rada je, očistite hríby od nečistôt už v lese. Uľahčíte si tým čistenie doma. Všetko lístie, hlinu a ihličie, perfektne Vám na to poslúži hubársky nôž, ktorý má v zadnej časti kefku. Keď už máte huby doma krásne očistené môžete začať s krájaním. Huby krájame na 3 – 5 mm hrubé plátky najlepšie pozdĺžne aby boli všetky huby približne rovnako veľké. Či sa už rozhodnete nakrájané huby vysušiť, zamraziť, alebo zavariť necháme na vás, nech sa už rozhodnete akokoľvek v zime vás potešia.

POZOR – Nazbierané hríby nikdy neumývajte – Hríby by ste nikdy nemali umývať. Voda ničí štruktúru hríbu a kazí aj jeho chuť. Skúsení hubári odporúčajú hríby pred úpravou len jemne očistiť kefkou.

Utekajte na hríby
Zdroj foto: Maxi Vita

Produkujú vitamín D

Hríby sú ako špongie. Ak na ne svieti slnko čo len pár minút, vitamín D z neho absorbujú okamžite.  Vitamínu D dostanete z „osvietených“ hríbov viac, než keby ste sa niekoľko hodín opaľovali priamo na slnku. Je vo všeobecnosti známe, že hríby aj zvyšujú imunitu a pomáhajú pri lepšom fungovaní metabolizmu. Niektoré hríby pomáhajú dokonca pri liečení alergií a artritídy.

Jedna rada na záver

Keď už máte zásoby hríbov na zimu a jar nasušené a zamrazené, odporúčame vám vitamín D ešte doplniť výživovým doplnkom od značky Maxi Vita Vitamín D3. Tým, že hríby nebudete konzumovať každý deň, stále je potrebné vitamín D pravidelne dopĺňať. S pomocou výživového doplnku Maxi Vita Vitamín D3 máte o zásoby postarané. Aktívne látky prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a optimálnej činnosti svalov, kostí a zubov. Vitamín D totiž reguluje vstrebávanie iných vitamínov a tak udržiava ich optimálnu hranicu v ľudskom organizme. Je vhodný nielen pre deti v období rastu, ale aj pre športovcov, seniorov, ženy v období menopauzy a všetkých, ktorí trpia jeho nedostatkom. Viac informácií na www.vitar.sk.

Reklama na magazín Vintage District