srdce

Traumatické vplyvy, ktoré v nás zostali z minulých vzťahov, vytvárajú vzorce myslenia a môžu byť nebezpečné.

Minulosť, aj keď sa často nazdávame, že je už za nami, dokáže často skaliť naše súčasné partnerské šťastie. Ako tomu predchádzať, a o ktoré traumatické vplyvy ide?

Robím toho v domácnosti omnoho viac a necítim sa za to dostatočne docenená/ý

Upratali ste kuchyňu, dali ste špinavú bielizeň do práčky, naplnili ste chladničku… A on? Príde z práce domov, hodí bundu na pohovku a pustí si televízor. Všetko zase zostáva na vás. Alebo sa snažíte zarobiť peniaze, trávite celé dni v práci a jej stále nestačí… Čo s tým má spoločné váš expartner? Často je to tým, že sme sa už v detstve naučili: Lásku si treba zaslúžiť. Preto stále sledujete, aké sú požiadavky (či už skutočné alebo vymyslené) na vašu osobu, a potom sa ich snažíte splniť. V nádeji, že za to budete odmenení láskou. Možno to tak fungovalo i v predchádzajúcom vzťahu. Do chvíle, keď sa všetko zrútilo. Vy sa teraz len bránite, aby sa rovnaký scenár neopakoval ešte raz.

Ako sa zbavíte minulosti?

Je jasné, že pokiaľ máte vo vašom podvedomí pevne zakotvené „Ja som gazdiná, ktorá robí všetko”, alebo „Ja som živiteľ, ktorý sa o všetko postará“, nemá váš partner žiadny dôvod na tom niečo meniť. Vy sami musíte urobiť postupnú zmenu vo vašom myslení. Potom bude váš partner na to odpovedajúcim spôsobom reagovať. Napríklad v rámci účinného cvičenia môžete nechať domáce práce ležať tak dlho, kým mu to nezačne byť nápadné, spýta sa vás na to a vy mu vysvetlíte, o čo ide. Aj keď to nebude pre vás ľahké, zostaňte pri obrovskej kope špinavých riadov a preplnenom koši so špinavou bielizňou silná. Musíte sa naučiť tieto nepríjemnosti vydržať. Len tak sa správanie vášho partnera môže zmeniť. Rovnako to platí v prípade mužov. Doprajte si oddych a ukážte, že všetka ťarcha nemôže ležať len na vašich pleciach.

Prečítajte si aj: Skryté problémy vo vzťahu, za ktoré môže minulosť. Odhaľte ich včas a zlepšite svoj vzťah

Pri sexe sa nedokážem uvoľniť, pretože mám strach, že urobím niečo zle

V posteli rozhoduje častejšie partner/ka, vy sa len prispôsobujete. Chce orálny sex? Samozrejme. Pritom sa vám to možno ani nepáči. Chce sa milovať na práčke? Jasne. Pritom vám to v posteli pripadá pohodlnejšie. No nikdy nič nepoviete z obavy, aby ste ho či ju nesklamali.

Čo s tým má spoločné ex? Pravdepodobne sa váš bývalý partner zmienil o tom, že pred vami zažil oveľa lepší sex. Takýto výrok zostáva hlboko zakorenený.

Ako sa zbavíte minulosti?

Nabudúce, ak budete spať so svojim priateľom, stisnite v duchu tlačidlo STOP. Premýšľajte o tom, či chcete robiť to, čo práve robíte. Pokračovali by ste v tom, keby to záležalo len na vás?

O ďalších stopách minulosti v našej súčasnosti opäť nabudúce.

Reklama na magazín Vintage District