chudnutie

Je tu jar a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie a tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám „nejako“ tesné. Čo s tým? Diéta? Aká? Google horí a slovo diéta naberá na intenzite. Máme pre vás 5 krokov pre vysnívanú postavu. 

Ak budete čítať pozorne, takmer pri každej serióznej diéte je odporučenie poradiť sa s odborníkom – výživovým poradcom. Každý človek je totiž iný, má odlišné predispozície, manažment dňa a aj vek hrá podstatne dôležitú rolu. Okrem toho je pri každej diéte odporúčaný pohyb a celkovo zdravý životný štýl a filozofiou diét je nevrátiť sa späť. K spôsobu života a stravovania, aký ste viedli pred ňou. Ak to urobíte, jojo efekt je istý.

Ak si myslíte, že diéta je pre vás to pravé, vyskúšajte. Zoberte ju však ako celok, čo znamená, že jej súčasťou je aj pohyb a nové návyky. Nielen stravovacie. Návyk môže byť aj zobudiť sa ráno o hodinu skôr a zacvičiť si jógu alebo ísť behať. Nie nárazovo, ale pravidelne. A práve nato, je nutné vytvoriť si návyk a pomaly, krok za krokom meniť svoje zvyky a život. Nemusíte behať, môžete si vyjsť na bicykli alebo na korčuliach a naštartovať tak svoj deň. Okrem toho, že urobíte niečo pre svoje telo, poďakuje sa vám aj myseľ. A nerobte tak nárazovo. Nie, že si dnes zmyslíte, že zajtra zabehnete maratón. Takýto prístup k pohybu vám môže skôr ublížiť, ako prospieť.    

Prečítajte si aj: Stravovacie omyly: O týchto jedlách si myslíme, že sú zdravé

Ideálne tréningové nastavenie

Namiesto nepremyslených pohybových a výživových nastavení, hľadajte riešenie presne šité pre vás. Ak si neviete rady, obráťte sa na odborníka. V hľadaní ideálneho tréningového nastavenia sa zohľadňuje viacero premenných. Najčastejšie sú tréningové plány/knihy/programy vyhľadávané pre ich ciele rýchleho chudnutia, nárastu svalov, okamžitého odstránenia bolesti a podobne. „Tieto ciele sú zaužívané, populárne, nie však úplne správne. Sú to ciele rýdzo fyzické. Ak chcete mať benefity tréningu ľahko a rýchlo, hľadajte ich podľa nefyzického (psychického) cieľa,“ hovorí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a profesionálny tréner.

Mentálne nastavenie

O tom, ako sa nastaviť na tréning mentálne, je postupov menej. Presnejšie, je ich minimum a je ťažké ich dohľadať. Sú totiž nepopulárne a preto sa im tréneri ani profesionáli v oblasti tréningu nevenujú. Mentálne alebo psychologické nastavenie totiž nie je až tak zaujímavé, prípadne pôsobí ezotericky, a preto je vnímané povrchne a áno, je pre mnohých ľudí náročné. „Nie je náročné sa na tréning vhodne mentálne nastaviť. Nie je to rébus ani jadrová fyzika. Pôsobí však náročne, pretože nie je garantované ako “rýchly” výsledok. Ďalším faktorom, ktorý vplýva na náročnosť je fakt, že čím rýchlejšie plynú naše dni, tým je ťažšie zastaviť sa a pracovať so sebou,“ hovorí Ľuboš Gsch.

TOP 5 krokov pre vysnívanú postavu

  • pravidelnosť,
  • vystupovanie zo zóny komfortu,
  • sústredený tréningový výkon,
  • bojovnosť, a v konečnom dôsledku aj
  • radosť.

Prečo je podľa Ľuboša Gsch mentálne tréningové nastavenie viac ako fyzické? Pretože rozhoduje o tom, či fyzický tréning vôbec uskutočníte a ak áno, aké nasadenie do neho vložíte. A to sú všetko rýdzo psychické nastavenia.“

  1. Pravidelnosť (fyzického) tréningu.

Vašu postavu, alebo aj život zmení to, čo opakujete rutinne. A tak je to aj s tréningom. Tréning nemusí byť dlhý ani náročný (potvrdzujú to aj výsledky Programu P13). Musí však byť vykonávaný pravidelne. To, či tréning vykonávate pravidelne nie je reakcia vášho tela, ale vedomé rozhodnutie vašej mysle.

  1. Vystupovanie zo zóny komfortu.

Trénovanie je vystupovanie z vlastného pohodlia. Je to vlastne opakovaný súboj vášho tela s vašou mysľou. Ak idete trénovať a vystúpiť zo svojej tvojej komfortnej zóny, vyhrala myseľ. Ak to vzdáte, vyhralo telo.

  1. Sústredený tréningový výkon.

To ako sa na tréning sústredíte opäť nie je fyzické. Prísť na tréning a vystúpiť zo zóny komfortu je skvelé. Podľa systému tréningu, ktorý si zvolíte pre svoje ciele, je veľmi dôležité sa na tréning sústrediť. Znamená, to, že pri tréningu by ste nemali myslieť nato, čo bude na obed, alebo aká párty/film vás čaká večer. Čím viac a lepšie sa budete na tréning koncentrovať, tým bude tréning efektívnejší. Efektivita = výsledok.

  1. Bojovnosť.

Bojovnosť je tak trochu súčasťou predchádzajúcich bodov. Jej zapojenie do tréningu má niekoľko ďalších (sekundárnych) výhod. Bojovnosť, či doslova dravosť v tréningu, znamená posun. Je to maximálna dávka energie a sústredenia, ktorú viete v danej chvíli investovať. Nie je to boj medzi vami a šelmami. Je to náročnejšie. Ide o boj vás s vami. Bojovnosť v tréningu tiež súvisí s efektivitou (presnejšie to, koľko práce v tréningu urobíte).

  1. Radosť – z tréningu aj z jeho výsledkov.

Po 4 bodoch, ktoré na vás pôsobia možno negatívne, prichádza doslova happyend. „Najlepšie výsledky mojich programov a tréningových spoluprác sme dosiahli vtedy, ak bol tréning radostný. Niekedy môže byť náročné sa “dostať” až sem. Väčšina ľudí, ktorí trénovali so mnou pravidelne sa “sem” dostala,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Keď sa dostanete do štádia, že vám tréning alebo akákoľvek pohybová aktivita bude spôsobovať radosť, máte vyhraté. Výsledky aj na fyzickej úrovni budú fantastické. Výhodou radosti z tréningu je fakt, že všetko čo dostanete z tréningu navyše, je v podstate len bonus. Vrátane skvele vyzerajúcej postavy.

Reklama na magazín Vintage District