hodiny-rano

Nečakajte na to, kedy sa naplnia vaše sny, ale začnite z ich uskutočňovaním už teraz.

Aj váš život je čakaním na to, kedy sa vaše sny naplnia? Mnohí z nás však zabúdajú na vlastnú aktívnu sebarealizáciu. Takto vám vaša existencia ubehne, život sa zmení na stereotyp a vy zistíte, že vaše sny sú stále snami. Existuje pritom niekoľko spôsobov, ako zmeniť prežívanie zo dňa na deň do nastavenia, vďaka ktorému si začneme plniť svoje túžby.

Stačí k tomu pritom málo – osvojiť si niekoľko ranných návykov, ktoré vám pomôžu zmeniť životný rytmus. Tu sú:

  • Vstaňte
  • Vylezte z postele
  • Dostaňte sa do optimálneho tempa
  • Jedzte to, čo vaše telo potrebuje
  • Pripravte sa
  • Sústreďte sa
  • Majte cieľ
  • Dosiahnite ho

Doprajte si aspoň 7 hodín spánku

Prvá zásada znie síce banálne, ale v skutočnosti je podstatná. Spánok je rovnako dôležitý ako jedlo a voda, napriek tomu spia milióny ľudí málo alebo nekvalitne. Podľa Národnej nadácie pre výskum spánku trpí takmer 40 miliónov ľudí 70 rôznymi druhmi spánkových porúch.

Čo zároveň znamená, že mnohí z nás bojujú počas dňa s ospalosťou, ktorá sa prejaví na kvalite práce. Spánok pritom zlepšuje pamäť, predlžuje život, podporuje kreativitu a schopnosť koncentrácie, znižuje pravdepodobnosť vzniku obezity a nástup depresie, a naviac zmierňuje stres.

Pokora a otvorená myseľ

Po kvalitnom spánku sú pokora a otvorenosť voči novým skúsenostiam ďalšou dôležitou podmienkou, aby ste získali, čo chcete. Zaručujú totiž vďačnosť za to, čo už máte, a svet sa pre vás naviac stane niečim ako truhlou s pokladom – každá ďalšia šanca poznať niečo nové vás obohatí, a vy tak vyťažíte z toho, čo vám svet môže ponúknuť, maximum. Príležitostí je okolo vás veľmi veľa.

Intenzívna fyzická práca

Že je pohyb zdravý, je známa vec, okrem toho ale fyzické cvičenie dokáže podľa štúdie Stanfordovej univerzity nakopnúť i kreativitu a výkonnosť v práci. Nie je tak divu, že si veľa úspešných ľudí urobilo z pohybu každodenný zvyk.

Nemusíte pritom hneď bežať do posilovne, na vyčištenie hlavy totiž rovnako dobre poslúži i manuálna práca, napríklad na záhrade. V zásade telu doprajte akýkoľvek pohyb, ktorý mu urobí dobre.

Zaraďte do jedálnička viac bielkovín

Donald Layman, profesor a výživový špecialista z univerzity v Illinoise, doporučuje zjesť na raňajky jedlo s obsahom aspoň 30 gramov bielkovín, a to najneskôr 30 minút potom, čo vstanete. Potraviny bohaté na proteíny zasýtia telo na dlhšiu dobu a tiež udržujú vyrovnanú hladinu cukru v krvi, čo vás spoľahlivo ochráni pred návalmi hladu.  Dajte si napríklad dve až tri vajcia (jedno obsahuje 6 g bielkovín), morčaciu šunku alebo syr cottage.

Dajte si studenú sprchu

Americký rečník a motivátor Tony Robbins začína každý deň skokom do bazénu o teplote necelých 6 stupňov Celzia. Prečo to robí? Rýchly ponor do studenej vody má totiž veľmi pozitívny vplyv na zdravie. Ak to robíte pravidelne, zlepšíte si funkcie imunitného systému, bielych krviniek i krvného obehu. Užitočný môže byť i pri chudnutí, pretože zrýchľuje metabolizmus, a pomôcť môže i pri depresii – studená voda totiž podporí vyplavenie serotonínu a dopamínu, ktoré prispievajú k pocitu šťastia.

Čítajte kvalitné veci

Obyčajní ľudia chcú zábavu, výnimoční ľudia poznanie. Je známa vec, že väčšina z úspešných ľudí, si číta. Obvykle zvládnu aspoň jeden titul týždenne a pred ostatnými získavajú obrovskú výhodu. Permanentne sa totiž vzdelávajú.

Znie to možno nepravdepodobne, ale ide to ľahšie, než myslíte. Ak nemôžete, alebo nedokážete tak rýchlo čítať, zožeňte si autoknihu a doprajte si nejaký kvalitný text, zatiaľ čo cestujete do práce alebo školy. Stačí 15 až 30 minút každé ráno. Budete potom schopní diskutovať hneď nad niekoľkými témami. Možno vás prekvapí, ako to dokáže zmeniť vnímanie sveta.

Ujasnite si, čo chcete a dajte to na papier

Napíšte si zoznam životných cieľov – tých dlhodobých i tých krátkodobých – a nájdite si každý deň aspoň pár minút, aby ste si ich znovu prečítali. Keď ich budete mať pred očami každý deň, budete vedieť, kam idete, a premýšľaním o nich sa k nim budete snažiť priblížiť – až sa raz splnia. Dosahovanie cieľov nie je zmätok ani náhoda. Ide o presné dodržiavanie vopred daných krokov bez ohľadu na to, ako nemožné sa zdajú.

Urobte denne aspoň jednu vec pre svoj dlhodobý cieľ

Vôľa je ako svaly. Keď sa zaťažuje, časom sa unaví. Podobne sa za nejaký čas vyčerpá i schopnosť robiť dôležité rozhodnutia týkajúce sa nášho života. Inými slovami čím viac rozhodnutí denne urobíte, o to menej kvalitné budú. Preto je dobré zaoberať sa závažnými vecami hneď zrána. Ak ich odložíte, už ich neučiníte. Keď totiž budete vyčerpaní, nájdete si milión výhovoriek, prečo to nechať až na zajtra– čo znamená nikdy.

Vašim heslom sa tak musí stať nasledovné „to najťažšie na začiatok“. Urobte ako prvé to, čo je najviac potrebné, a denne to opakujte. Ak urobíte každý deň aspoň malý krok k splneniu svojich snov, uvidíte, že sa za chvíli nebudú zdať tak nedosiahnuteľné.

Text: Milota Mezeiová

Reklama na magazín Vintage District