vzťahy

Každý vzťah nás nejakým spôsobom zmení. Aj keď sa stáva súčasťou našej minulosti, ovplyvňuje naše dnešné správanie. Skryté problémy vo vzťahu môžu byť potom dôsledkom minulých situácií.

Určite ste to niekedy zažili. Ste čerstvo zamilovaní, nový vzťah sa vyvíja sľubne a zrazu váš partner povie nejakú vetu, ktorá sa vás nečakane hlboko dotkne alebo vyvolá žiarlivosť. Často potom vôbec netušíte, prečo ste tak prudko zareagovali. V mnohých prípadoch totiž ide o strach a neistotu, ktorú sme si priniesli z predchádzajúcich vzťahov. Prelomte tieto negatívne vzorce správania a uvidíte, ako sa zlepšia vaše najnovšie citové väzby. No najskôr ich treba odhaliť. Ktoré vzorce správania môžu za naše skryté problémy vo vzťahu.

Keď nepríde presne domov, stane sa z vás fúria či žiarlivec

Čo s tým má spoločné váš bývalý alebo bývalá? Spravidla to býva kvôli tomu, že vaše minulé lásky zneužili vašu dôveru. Bývalý partner vás často klamal, zatajoval schôdzky s inými ženami či mužmi, možno vás dokonca podviedol alebo podviedla. Myslíte si, že to máte dávno za sebou? Nemusí to byť vždy pravda. Traumatické skúsenosti sú uložené veľmi hlboko a objavia sa v nečakanej chvíli v podobe prudkej reakcie.

Ako sa zbaviť minulosti?

Netrestajte nového partnera za niečo, čo nespravil a čo patrí do minulosti. Preneste svoje vnímanie do prítomnosti a skúste negatívny vplyv bývalej lásky stopnúť včas. Ako? Keď cítite, že vám silnejšie búši srdce a začínate sa potiť, pretože si myslíte, že vás podvádza, preneste svoje myšlienky do prítomnosti tak, že spočítate aspoň päť vecí, ktoré práve vidíte, počujete, cítite. To preruší podvedomé retrospektívy a vy si uvedomíte, že ste tu a teraz, ďaleko od svojej minulosti.

Prečítajte si aj: Duševné zlozvyky, ktoré ničia našu sebadôveru

Nikdy mi nepovie, že ma miluje

Ste s ním skutočne šťastná. Povedať mu: “Milujem ťa” vám nerobí problém, bohužiaľ jemu (rovnako ako väčšine mužov) to až tak ľahko nejde. Je nežný, pozorný a dáva vám najavo svoju lásku, no nepovie to. A práve to vám najviac chýba. Prečo? Máte v sebe ešte strach, ktorý vo vás zostal z predchádzajúceho rozchodu. Čo ak vás dosť nemiluje a skončí sa to opäť?

Ako sa zbaviť minulosti?

Podľa amerického psychológa Dr. Chapmana existuje päť rôznych jazykov, ktorými môžu ľudia vyjadriť svoju lásku. Uvedomte si rôznorodosť týchto jazykov a vyskúšajte nasledujúce cvičenie. Vyhraďte si každý večer päť minút a myslite na všetko, čo váš nový priateľ podľa vášho názoru urobil z lásky, ale nepovedal to. Začnite zároveň hovoriť rečou svojho partnera. Nevyjadrujte svoju lásku len verbálne, ale aj spôsobom, ktorým to robí váš vyvolený (napríklad gestami a pod.). Možno potom zistíte, že je oveľa ťažšie umyť za toho druhého riady či vymeniť pneumatiku ako povedať rýchlo “Milujem ťa“.

O ďalších negatívnych vplyvoch minulosti si povieme nabudúce.

Reklama na magazín Vintage District