Hovorme-bez-obalu_Dana-Moderdovska-1

Zero waste nemusí byť len klišé. Produkcia nulového odpadu je síce pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľným cieľom, no naučiť sa, ako zaobchádzať s odpadom je možné pre každého z nás. Práve o to sa usiluje aj inovatívny projekt Hovorme bez obalu, ktorý Slovákov učil o bezodpadovej filozofii v praxi.

Projekt hovormebezobalu.sk, ktorý realizuje občianske združenie NQ,L point v rámci podpory informovania v oblasti ochrany životného prostredia, bol vytvorený preto, aby ľudia pochopili rozdiely medzi eko, green či zero waste a naučili sa postupne meniť svoj prístup k odpadu.

S udržateľným spôsobom života môžeme začať hneď, stačí len chcieť
Dana Moderdovská, foto: Hovorme bez obalu

Známa influencerka a zerowasterka sa zhodujú

Návštevníci mestskej pláže Tyršák v Bratislave mali v letných mesiacoch možnosť  na kreatívnych workshopoch zistiť, čo v praxi znamená bezodpadová filozofia a ako rozumne pracovať s odpadom tak, aby bol naďalej využiteľný. V spolupráci s influencerkou Andreou Záhurancovou vznikla aj séria edukatívnych videí zameraných na osvetu, ktoré sú dostupné na hovormebezobalu.sk. „Viete si predstaviť pol tony odpadu? Je to naozaj obrovské číslo a to je presne koľko v priebehu jedného roka jeden priemerný Slovák vyprodukuje. A kde všetok tento odpad končí? Na skládkach, ktoré sú plné toxických plynov, ako napríklad metán, ktorý veľmi negatívne vplýva na ovzdušie,“ vysvetľuje Andrea.

S udržateľným spôsobom života môžeme začať hneď, stačí len chcieť
Dana Moderdovská, foto: Hovorme bez obalu

Spolu so zerowasterkou Danou Moderdovskou, ktorá v rámci projektu Hovorme bez obalu viedla niekoľko workshopov, sa zhodujú v tom, že začať meniť prístup je možné hneď.  „Niektoré kroky k zero waste už možno robíte, ani o tom neviete. Stačí aj málo, ako zobrať si vlastnú fľašu na vodu, textilnú tašku na nakúp, použiť MHD namiesto auta, dať si kratšiu sprchu či kúpiť len to, čo naozaj potrebujeme a z druhej ruky,“ hovorí autorka kníh a hier pre deti a zástankyňa zerowaste životného štýlu Dana Moderdovská.

S udržateľným spôsobom života môžeme začať hneď, stačí len chcieť
Dana Moderdovská, foto: Hovorme bez obalu

Zároveň dodáva, že najprirodzenejšie to vnímajú deti, ktoré následne dokážu nadobudnuté vedomosti posunúť aj na svojich rodičov. Cez príbeh rodiny a planéty Zem vysvetlila aj na nedávnom workshope na jednej z bratislavských škôl, čo nášmu životnému prostrediu škodí a ako môžeme robiť veci efektívnejšie.

Hoci sa máme ešte v tejto oblasti veľa učiť, podstatný je každý krok k tomu, aby sme sa na našej planéte mali lepšie.

Reklama na magazín Vintage District