Realitný trh na Slovensku ožíva: Klesajúce ceny nehnuteľností, vysoký dopyt po nájmoch a znormalizovaný proces predaja v reakcii na aktuálne výzvy. Ako to vidí odborník?
Komentuje Róberta Mecková, riaditeľka FinGO reCloud:
Ceny v niektorých prípadoch boli znížené aj o 10 %
Podľa analýzy Národnej banky Slovenska sme si na prvý rast cien nehnuteľností počkali takmer dva roky. V samotnej analýze sa uvádza, že štatistiky vychádzajú z ponukových cien nehnuteľností. Veľmi často sme však svedkami toho, že kým dôjde k uzavretiu transakcie, cena nehnuteľnosti nie je rovnaká, ako bola pôvodne ponúkaná.
Samozrejme, vo väčšine prípadov predajná cena klesá, keďže kupujúci sa snažia „zbíjať” požadovanú sumu. Najmä v posledných rokoch bol trend znižovania ponukových cien výrazný. V niektorých prípadoch mohla byť finálna predajná cena nižšia aj o desať percent, niekedy aj viac. Nikdy to však nie je pravidlom. Aj teraz sa stane, že kupujúci naopak cenu bytu zvýšia o niekoľko tisíc eur, aby ich predávajúci uprednostnili. Bytov je málo a kto na to má a danú nehnuteľnosť naozaj chce, môže zaplatiť aj viac.
Porastú aj nájmy. Mnohí ľudia sú v bezvýchodiskovej situácii
Každopádne je zjavné, že realitný trh ožíva a jeho zamrznutie po ruskej invázii na Ukrajinu a ďalších faktoroch už nie je témou dňa. Dobré nehnuteľnosti budú cenovo narastať a ochota znížiť ponúkanú cenu bude reálna len pri nehnuteľnostiach, ktoré majú nedostatky. Pozitívne je, že rastie aj počet ponúk nehnuteľností. Horšie je azda len to, že úrokové sadzby sú stále pomerne vysoké a ich markantné znižovanie aktuálne v bankách nie je na stole.
Čo sa týka nájmov, ich ceny sú historicky najvyššie a vysoký dopyt podporený aj rastom cien nehnuteľností, ich naďalej môže tlačiť nahor. Navyše, mnohí prenajímatelia upravovali ceny nájmov práve počas leta, keď si s nájomníkmi odkonzultovali ročné vyúčtovania. Pre mnohých Slovákov je preto súčasná situácia bezvýchodisková. Nemôžu si dovoliť ísť do kúpy vlastného bývania, ale aj nájom im z príjmov výrazne ukrojí.
Proces kúpy a predaja sa znormalizoval
Vždy hovorím, že kto potrebuje bývať v novom či vo väčšom, alebo naopak kto potrebuje predať, nemá na čo čakať. Bez ohľadu na situáciu na hypotekárnom trhu či iné faktory, cestu si nájde. Proces kúpy a predaja realít sa v posledných mesiacoch znormalizoval. Stav, kedy sa byty predávali na prvej obhliadke ruka v ruke s ultra nízkymi úrokovými sadzbami pod 1 %, bol extrémom.
V súčasnosti sa nehnuteľnosti predávajú tak, ako by to na zdravom trhu malo byť. To znamená, že tie dobré sa predajú rýchlo a tie horšie si na kupcu počkajú aj niekoľko mesiacov. Najväčšími „hviezdami” sú novostavby, krásne zrekonštruované byty alebo garáže. Niektorí klienti majú záujem aj o byty v pôvodnom stave, ktoré vyžadujú rekonštrukciu, no je ich výrazne menej. Ak sú za rozumnú cenu a v dobrej lokalite, tak sa taktiež rozchytajú pomerne rýchlo.