maska

Krémové masky, ílové masky či plátenné masky… Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich, tento kozmetický prípravok by mal byť súčasťou vašej starostlivosti o pleť. Prečo používať pleťovú masku? 

Okrem toho, že sa ľahko nanáša, je pri jej používaní zábava a prináša viditeľné výsledky. Po nanesení dobrej pleťovej masky prichádza pocit spevnenej a tonizovanej pleti už po jednom použití. Pleťová maska sa bežne používa na hydratáciu a zvlhčenie pokožky, odstránenie prebytočnej mastnoty, zlepšenie vzhľadu pórov, odstránenie nečistôt a redukciu známok starnutia.

Ak sa pýtate, pre koho sú masky určené, odpoveď je jednoduchá – pre každého. Používanie pleťových masiek vie byť prospešné pre ženy aj mužov. Nejde totiž len o krásu, ale aj o prostriedok, ktorý dokáže ošetriť vašu pleť a pomôcť s niektorými pleťovými problémami.

Dôvody, prečo používať pleťovú masku

• Rituály spojené so starostlivosťou o pleť majú relaxačný a terapeutický účinok – okrem toho, že pleťové masky zlepšujú celkový vzhľad vašej pleti, môžu mať aj istý terapeutický účinok. Ak sú obohatené o aromatické esenciálne oleje, ako je mäta či rozmarín, pleťová maska môže pozdvihnúť vašu náladu stimuláciou zmyslov. Pleťovú masku nanášajte vtedy, keď máte k dispozícii príjemných nerušených 20-30 minút.

Pleťové masky sú pomocníkom pri hĺbkovom čistení – každodenné čistenie pleti zabezpečuje, že sú z jej povrchu odstraňované rôzne nečistoty, mastnota, make-up a pod. No vedeli ste, že využívanie pleťových masiek posúva proces čistenia pleti na úplne inú úroveň? Dobrá pleťová maska dokáže odstrániť nečistoty, ktoré sa skrývajú pod vrchnými vrstvami epidermy a môže viesť k viditeľnému zlepšeniu vzhľadu pórov.

• Ílové masky pomáhajú uvoľňovať póry – pleťové masky, ktoré obsahujú bentonitový íl alebo biely kozmetický íl (kaolín), pomáhajú odstraňovať nečistoty a absorbovať prebytočnú mastnotu. Pomáhajú tiež s elimináciou odumretých kožných buniek, ktoré sa hromadia na pokožke. Zbavením sa týchto povrchových nečistôt pomáhate s uvoľňovaním pórov.

• Pleťové masky podporujú žiarivú pleť – masky, a to najmä tie, ktoré obsahujú mätu, môžu pomôcť stimulovať krvný obeh. Schnutie masky a jej tuhnutie na pokožke až po jej odstránenie – celý tento proces spôsobuje rozšírenie ciev v pokožke. Tým sa zabezpečí celkové zlepšenie jej vzhľadu. Pleť bude pôsobiť jemnejšie a hladšie.

• Pleťové masky zvyšujú efektívnosť ďalších pleťových produktov – denné či nočné krémy a séra sa do pokožky vďaka použitiu masky vstrebávajú  rýchlejšie a hlbšie. Jej pravidelným nanášaním zabezpečíte, že vaše tonizačné, hydratačné a ochranné produkty budú lepšie fungovať, čím sa dopracujete k výsledkom, ktoré chcete dosiahnuť, oveľa rýchlejšie.

Prečítajte si aj: 4 najväčšie mýty, ktoré sa týkajú starostlivosti o pleť

Aplikácia pleťovej masky v 5 jednoduchých krokoch

1. Ak sa chystáte aplikovať pleťovú masku počas kúpeľa, nemusíte mať obavy, že narobíte neporiadok. Nanesiete ju na tvár, krk a hrdlo a stačí už len relaxovať. No ani v prípade, že nemáte čas na kúpeľ, to nemusí skončiť veľkým neporiadkom. Stiahnite si vlasy do gumičky, resp. upravte ich tak, aby vám nešli do tváre. Zvoľte také oblečenie, ktoré vám nebude zakrývať krk, je to aj prevencia voči zaneseniu masky naň. Časť, ktorej sa mnohí obávajú, je nanášanie pleťovej masky, ale keď ju už budete mať na sebe, tak len zaschne a aj jej odstránenie býva ľahké.

2. Pred nanesením masky použite svoj každodenný čistiaci prípravok na odstránenie všetkých povrchových nečistôt, mastnôt a make-upu. Tým zabezpečíte, že z aplikácie pleťovej masky vyťažíte maximum.

3. Forma vyplýva už zo samotného názvu, preto keď si ju nanesiete, mali ste vyzerať, akoby ste mali na sebe masku. Nikdy ju nevtierajte priamo do pokožky, nanášajte ju ako krém na koláč. Vyhnite sa oblasti okolo očí, nechajte voľné nosné dierky a okrem tváre pokračujte v jej nanášaní aj na krk a hrdlo. Krk treba vnímať ako predĺženie tváre a teda by sme mu mali dopriať podobnú starostlivosť.

4. Je na vás, ako využijete čas pôsobenia masky (približne 10 až 20 minút) – či už na relax, kontrolu emailov a pod. Ustrážte si však čas, ktorý je uvedený v návode na použitie.

5. Pleťové masky sú navrhnuté tak, aby priľnuli k vašej pokožke. Pri jej odstraňovaní nechcete byť príliš drsní. Na jemné zmytie masky použite veľké množstvo vody a mäkkú hubku. Pokožku osušte priložením uteráka, nie jeho trením.

Ako často by ste mali používať pleťovú masku?

Každá zdravá starostlivosť o pleť zahŕňa produkty na denné či menej pravidelné používanie. Pleťovú masku môžete používať raz až trikrát týždenne v závislosti od typu vašej pleti. Normálna až suchá pleť si vyžaduje menšiu frekvenciu jej používania, normálna až mastná pleť znesie častejšie použitie. Každý by mal do svojho režimu starostlivosti o pleť zaradiť aj pleťové masky, ak ešte nie sú súčasťou ich rituálu starostlivosti o pleť. Len za niekoľko (relaxačných) minút prejde vaša pleť výraznou premenou, ktorú môžete vidieť aj cítiť.

Autor: Laura Chacon-Garbato

Reklama na magazín Vintage District