salad-g78c6bc7d3_1280

Čo je tým rozhodujúcim faktorom pri vašom výbere a prečo máte chuť na určité jedlá a iné zas neznášate?  Do veľkej miery na to vplývajú nasledujúce skutočnosti. 

Každý deň človek urobí viac ako 250 rozhodnutí týkajúcich sa jedla. Zakaždým, keď otvoríte chladničku, vidíte reklamu v televízii alebo na vás kričí z billboardu, okolo ktorého práve prechádzate či sledujete svoju polovičku, kamarátov alebo kolegov, keď jedia – bez ohľadu na to, či už ste si toho vedomí alebo nie – v každom jednom z týchto momentov sa rozhodujete či jesť alebo nejesť. Čo je však tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vám povie, či máte alebo nemáte jesť? Je to len chuťou na niečo alebo skutočným hladom alebo je to o výchove či peniazoch? Je to o našej pohodlnosti? Pri toľkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú výber jedla, je prekvapujúce, že dokážete vôbec niekedy jesť konzistentne.

Prečítajte si aj: Nutričná výživa žien a starnutie. Tieto zmeny treba poznať

Prečo máte chuť na určité jedlá?

Naše zázemie a výchova do veľkej miery diktujú naše rozhodnutia. No niekedy  aj kultúrne a náboženské vplyvy, ktoré nám hovoria, aké jedlá sú prijateľné a aké nie, či dokonca ktoré  jedlá treba jesť tradične na sviatky.

Významným faktorom je tiež vek a životná fáza, v ktorej sa nachádzate. Batoľatá sú notoricky vyberavé, tínedžeri zas majú tendenciu narúšať rodinné tradície a vytvárať si vlastné stravovacie návyky. Pravdepodobne ste už v detstve spoznali jedlá, ktoré vám nechutili a ktorých by ste sa ani nedotkli. V dospelosti môže váš výber jedál ovplyvniť váš rozpočet či zdravotný stav.

Existujú aj rodové vplyvy. Muži sa stravujú inak ako ženy: majú tendenciu vyberať si jedlá podľa chuti, zatiaľ čo ženy berú do úvahy zdravotné aspekty jedla viac ako muži. Líši sa aj ich výber uspokojivých jedál. Mužom prinášajú potechu hlavné jedlá ako napríklad pizza, polievka a cestoviny, vďaka ktorým sa cítia byť dobre živení a rozmaznávaní. Ženy si naopak hlavné jedlá môžu spojiť s prípravou a následným upratovaním. To im samozrejme nepríde príjemné ani pohodlné, takže vsadia skôr na rýchle riešenia, ako je napríklad zmrzlina, sušienky alebo cukríky.

Mix našich chutí

Do mixu tiež treba zarátať aj sociálne vplyvy. To, čo sa rozhodnete jesť a piť pri formálnych príležitostiach, je pravdepodobne ďaleko od toho, čo konzumujete, keď sledujete športový zápas v televízií so svojimi najlepšími priateľmi.

Každé rozhodnutie o jedle je formované kultúrnymi, sociálnymi, ekonomickými aj biologickými vplyvmi, ktoré ovplyvňujú naše stravovacie návyky. Ako hovorí staré príslovie: „Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, kto si.“ Každé vyberavé batoľa, každý svojrázny tínedžer, každý vegán, každý chlapík, ktorý nevie žiť bez mäsa – všetci používajú jedlo a svoje stravovacie návyky, aby svetu prezradili niečo o sebe.

Reklama na magazín Vintage District