kraslice

Veľká noc je jedným z hlavných sviatkov jari, ktorý dáva radosť, lásku a dobrú náladu. Asi najznámejšou tradíciou sú kraslice. Prečo maľovať vajíčka počas veľkonočných sviatkov a odkiaľ sa vzala táto tradícia? 

Dôležitým prvkom Veľkej noci sú veľkonočné maľované vajíčka. Odkiaľ sa vlastne vzal tento zvyk?

Skvelá príležitosť pre kreativitu

Veľkonočné vajíčka sú nielen pokrmom, ale aj originálnym spôsobom, ako ozdobiť sviatočný stôl. Je to tiež skvelá príležitosť pre kreativitu: z obyčajného bieleho či hnedého vajíčka môžete urobiť malé majstrovské dielo. Tradícia maľovania vajíčok vraj vznikla v biblickom období a zvyky existovali oveľa skôr.

Prečo maľovať vajíčka na Veľkú noc? Spoznajte nezvyčajné tradície
Zdroj foto: Unsplash

Symbol znovuzrodenia

Pre staroveké civilizácie znamenalo vajíčko našu planétu, znovuzrodenie, nový život. Vajcia boli dôležitým symbolom egyptskej a sumerskej kultúry. Už obyvatelia starovekého Ríma si počas sviatkov vymieňali medzi sebou vajíčka. Tieto tradície postupne prešli do kultúry kresťanstva s vlastnými legendami a náboženskými symbolmi.

Prečítajte si aj: Zlepšite šťastie a ochranu vášho domova, tu sú tipy, ktoré pomôžu

Legendy kresťanstva

Podľa jednej verzie Mária používala na pobavenie malého Ježiška maľované vajíčka, pretože vtedy neboli žiadne hračky. Podľa inej legendy sa Mária Magdaléna dozvedela, že Ježiš Kristus bol vzkriesený. Túto správu sa rozhodla oznámiť rímskemu cisárovi Tiberiovi. Ale na návštevu u panovníka bol určite potrebný darček. Mária Magdaléna nemala drahé veci, preto si dievča vzalo ako dar biele kuracie vajce. Cisár neveril príbehu o zmŕtvychvstaní Krista. Vládca tvrdil, že to nie je možné a ako argument uviedol, že biele vajce sa nemôže stať červeným. Napodiv, po týchto slovách vajíčko sčervenalo.

V modernom kresťanstve sú veľkonočné vajíčka symbolom života a zmŕtvychvstania a obdaruvávajú sa nimi šibači.

Reklama na magazín Vintage District