povodne

Škody, ktoré spôsobia povodne, či prívalové dažde, sa často šplhajú až do hodnoty celého majetku poškodeného. No ľudia na riziká a možnosti, ako sa pred nimi chrániť, nemyslia včas.

Povodne či prívalová voda sú a budú rizikové pre mnohé nehnuteľnosti na Slovensku aj tento rok. Vytopené domy, pivnice, navlhnuté múry, zaplavené záhrady či zničená úroda tak môžu spôsobiť státisícové škody. No napriek tomu ľudia na riziká nemyslia včas. „Pre mnohých poškodených sa pritom škody šplhajú až do hodnoty celého ich majetku,“ upozorňuje Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. A nielen to, rizikom je aj zle nastavené poistenie. Môže tak vzniknúť podpoistenie, kedy je hodnota nehnuteľnosti oveľa vyššia ako dojednaná poistná suma.

Zoberme si príklad rodinného domu, ktorý by sa dnes dal postaviť za dvestotisíc eur. Búrka so silným vetrom z neho odniesla časť strechy a spôsobená škoda dosiahla 20-tisíc eur. Dom je však poistený len na 140-tisíc, čo bola jeho nová hodnota pred piatimi rokmi. Poisťovňa môže vyplatiť poistné plnenie vo výške len 70 percent skutočnej škody, teda odráta z neho 30-percentné podpoistenie,“ vysvetľuje na príklade odborník.

Samozrejmosť? Stále nie

Vzhľadom na čoraz častejšie výkyvy počasia a hroziace vysoké škody by už poistenie vlastného majetku malo byť samozrejmosťou, no stále nie je. Pritom, ak je dobre nastavené, dokáže výrazne zmierniť dopady poistnej udalosti.

Vždy je potrebné analyzovať riziká, ktoré skutočne hrozia, ako aj rozsah možných škôd z jednotlivých rizík. Napríklad tornádo, požiar alebo povodne či záplava dokážu majetok zničiť úplne. Voda z vodovodných zariadení, prívalový lejak, silné krúpy, alebo nepriamy úder blesku vždy spôsobia len čiastočné škody,“ vysvetľuje odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

V poistení bývania sa väčšinou stretávame s balíkovým poistením, kde sú parametre nastavené vopred. „Samozrejme, rozsah aj výška krytia majú vplyv aj na cenu poistenia. S tou sa ale dá pracovať, napríklad pomocou spoluúčastí. Pri poistení nehnuteľnosti odporúčam dojednávať vyššie spoluúčasti, pri poistení domácnosti pracovať s nižšími. Je na rozhodnutí klienta, pri akej výške škody už bude oslovovať poisťovňu a do akej výšky škody sa mu to, napríklad aj z časových dôvodov, neoplatí,“ dodáva Pavol Michalec.

Prečítajte si aj: 7 rád odborníčky, na čo si posvietiť ešte pred kúpou nehnuteľnosti

Ako nastaviť poistenie

Ako teda nastaviť poistenie, aby sme v prípade poistnej udalosti neboli podpoistení, resp. poisťovali zbytočnosti a zabudli poistiť to podstatné? Ponúk poistných produktov poistenia rodinných domov, bytov a domácností vrátane príslušných krytí zodpovednosti za škodu od rozličných poisťovní je veľa. Často sa líšia v  jednotlivých parametroch, ako napríklad v rozsahoch krytia. Ide však o jeden z najdôležitejších parametrov.

„V prípade nejasností je vždy lepšie sa obrátiť na finančného sprostredkovateľa, ktorý má o trhu poistenia prehľad. Dokonca disponuje digitálnymi nástrojmi, vďaka ktorým môže pri vypracovávaní ponuky poistenia klientovho bývania vyfiltrovať a porovnať rozličné parametre krytia v jednotlivých poisťovniach,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Takto vie klientovi doslova ušiť jeho poistenie na mieru. Finančný sprostredkovateľ vie totiž povedať aj to, za akých podmienok bude poisťovňa ochotná nehnuteľnosť poistiť a či ju vôbec možno poistiť.

Ak sa budova nachádza v rizikovej oblasti, nemusí to byť jednoduché. „Poistenie spravidla kryje len náhodné škody. Pravidelne sa opakujúca povodeň na tom istom mieste už náhodnou udalosťou nie je,“ upozorňuje Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.

Reklama na magazín Vintage District