JLRJamesHullCollectionImage25071401_small

Čo považujete za veľkú zbierku, 3 alebo 10 či 100 áut? A čo takto 543? V tomto prípade heslo, jeden zadok, jedno auto ani nemusíte spomínať. Toľko áut zhromaždil jeden britský zubár.

Koncom januára oznámila spoločnosť Jaguar Land Rover, že kúpila najväčšiu súkromnú zbierku britských automobilov. Pozoruhodnou kúpou si na jeden raz zadovážila viacero vlastných pokladov. Nákup predstavoval celkom 543 väčšinou britských klasických automobilov, ktoré nazhromažďoval nadšenec James Hull. Jaguar prišiel jediným nákupom k vzácnym modelom XKSS, C D a niekoľko E-Type.

Pohlcujúca vášeň

James Hull je Brit, automobilový nadšenec, podnikateľ, filantrop a zubár. Kolekciu zhromažďoval celé roky a jej základom je viac ako 130 Jaguarov. Niektoré sú aj vo viacerých exemplároch. Hullovi sa podarilo získať do zbierky aj niekoľko vzácnych predvojnových typov. Automobilka v hangároch našla typy SS, sedem kusov XK 120 (medzi nimi aj vzácny exemplár s hliníkovou karosériou), modely C a D, nádherný XKSS, osem kusov E-Type, tridsať klasických Jaguarov „Mark“ vo verzii sedan a k tomu devätnásť XJS, vedľa toho ďalších dvadsať limuzín modelového radu XJ. Niektoré z áut mali slávnych a zaujímavých bývalých majiteľov.

Autá s fascinujúcou históriou

Napriek obrovskému počtu vozidiel je väčšina z nich v skutočne vynikajúcom stave a s dochovanou, často fascinujúcou históriou. Jeden Mark X vlastnil kedysi ikonický dizajnér Jaguaru Sir William Lyons. V zbierke však nie sú len modely značky Jaguar. Vzácnym je aj Austin z garáže Winstona Churchilla či Bentley Eltona Johna. Britskú produkciu zastupuje aj zaujímavý Mini Traveller britského štátnika Lorda Mountbattena, viacero raných Land Roverov a Range Roverov.

Jaguar sa nechal počuť, že získanú zbierku bude využívať na marketingové účely s cieľom podporiť povedomie značky. Zamerať sa chce na rozvoj svojho portfólia a podnikania na existujúcich, ale aj rozvíjajúcich trhoch.

James Hull poznamenal: „Cestovanie po celom svete za účelom budovania zbierky bolo v priebehu rokov vecou lásky a celoživotného diela, takže mojou primárnou motiváciou nebolo získať maximálnu cenu, ale skôr zabezpečiť budúcnosť zbierky. V ostatných rokoch sme sa so spoločnosťou Jaguar Land Rover veľmi dobre zoznámili. Požičiavali si napríklad autá na podujatia ako Mille Miglia či na podporu Jaguaru v Číne. Sú dokonalými správcami, ktorí posúvajú zbierku vpred, a viem, že autá sú v bezpečných rukách. “

Text: Samuel Vanko

Reklama na magazín Vintage District