dom-1

Medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku 2022 výrazne spomalil na 1,6 %. Odborníci očakávajú, že v najbližšom období šiestich mesiacov tomu nebude inak. Budú ceny bytov konečne klesať?

Zbesilý nárast cien nehnuteľností v prvom polroku bol podľa odborníkov nereálny. Ceny nehnuteľností rástli medzikvartálne o viac ako 8 až 10 %, takýto nárast určite nie je zdravý. Najsilnejším faktorom spomalenia rastu cien realít je ich cenová nedostupnosť pre drvivú väčšinu obyvateľstva, nárast úrokových sadzieb na hypotékach a neisté vyhliadky do budúcnosti spojené s vysokou mierou inflácie a energetickou krízou, čo spôsobuje obavy obyvateľstva, a tým pádom odklad kúpy nehnuteľnosti.

Budú ceny nehnuteľností konečne klesať?

Podľa NBS rástli ceny nehnuteľností medzištvrťročne najmä v Prešovskom (7,4 %) a Trenčianskom (5 %) kraji. Jedným z dôvodov je zotrvačnosť, keďže transakcia od rezervácie po vybavenie si financovania a zavkladovanie zmlúv trvá aj niekoľko mesiacov. Rezervácia nehnuteľnosti sa tak mohla urobiť ešte v starom kvartáli za „staré“ ceny, ale transakcia prebehla až v tomto kvartáli.
„Myslím si, že aj v týchto krajoch dôjde v najbližšom období k stabilizácii, prípadne k miernemu prepadu cien. Očakávam zastabilizovanie cien na celom území Slovenska a pri niektorých ponukách ich zreálnenie, čo znamená pokles cien smerom nadol,” hovorí odborník na reality zo spoločnosti FinGO.sk, Viktor Obtulovič.

Prečítajte si aj: Odvážny staviteľ dal verejné toalety ako dar k výročiu svadby

Realitný trh začne priať kupujúcim

Najbližších šesť mesiacov nám ukáže, v akej kondícii sa realitný trh na Slovensku naozaj nachádza. Vo štvrtom kvartáli už na trhu môže dôjsť k poklesu cien a ten sa môže prejaviť v negatívnych hodnotách. Všetko záleží od toho, či ECB pristúpi k ďalšiemu sprísneniu úrokových sadzieb s cieľom, aby sa vyhla inflačnej špirále alebo zachová základnú úrokovú sadzbu na súčasných hodnotách.

Predávajúci, ktorí budú potrebovať finančné prostriedky rýchlejšie, budú musieť zreálniť svoje očakávania z predaja svojej nehnuteľnosti. Ak sa bude na trhu objavovať väčšie množstvo takýchto nehnuteľností naraz, slabší dopyt po kúpe môže spôsobiť aj výraznejšie zľavovanie cien realít.

V Česku ceny poklesli o 10 až 15 %

Aktuálne dianie na slovenskom realitnom trhu viacmenej kopíruje situáciu na českom realitnom trhu, kde sa podobný scenár odohrával pred polrokom. Rastúce úrokové sadzby na hypotékach u našich susedov spôsobili výrazne ochladenie na realitnom trhu už v prvých mesiacoch roku 2022.

Momentálne v Česku už sledujeme pokles cien realít na úrovni 10 až 15 %. Pre zaujímavosť, v Prahe sa od začiatku tohto roka predalo v novostavbách len okolo 500 bytov, čo je najnižšie číslo za posledných 15 rokov. Ešte počas roku 2021 dokázali developeri takýto počet bytov predať za jediný kvartál.

Reklama na magazín Vintage District