vzťahy

Niekedy sa vám to zdá až neskutočné, ale minulosť sa často skrýva i za nasledujúcimi reakciami. Tento neuveriteľný vplyv minulosti môže zničiť vašu lásku.

Pýtate sa niekedy, prečo reagujete na určité situácie, tak ako reagujete? Prečo vybuchnete pre veci, ktoré sú podľa iných banálnou záležitosťou. Príčiny sa často skrývajú v minulosti, presnejšie za to môže váš bývalý partner. Tu je ďalší neuveriteľný vplyv minulosti, ktorý má často na svedomí krízu vo vzťahu.

Môj súčasný partner mal hlúpu poznámku o mojom tele a mňa sa to strašne dotklo. A nie a nie na to zabudnúť

Kúpili ste si nové šaty, ktoré sú veľmi priliehavé ale nádherné? Hrdo sa predvádzate partnerovi a ten povie: “Tvoj zadok vyzerá v tých starých šatách lepšie.” No a to nemal! Hneď z toho vyvodíte, že vám hovorí: “Máš veľký zadok!” Vaša reakcia je samozrejme prehnaná, chce sa vám od zlosti plakať a myslíte si, že sa mu už nepáčite.

Čo s tým má spoločné váš bývalý? Prečo sa vám zrútil svet pri nič neznamenajúcej poznámke? Väčšinou je vaša reakcia dôsledkom neuváženého komentára vášho bývalého partnera, kvôli ktorému sa teraz rozoznejú zvony vo vašej hlave na poplach. Možno ste z jeho poznámok nadobudli dojem, že vaše kilá navyše boli hlavnou príčinou rozpadu predchádzajúceho vzťahu. Preto ten strach a obavy, aby sa minulosť neopakovala. A práve takto sa vaše sebavedomie stáva závislé na tom, čo vám povedia druhí.

Prečítajte si aj: Traumatické vplyvy minulosti, pozor na tieto vzorce správania vo vzťahu

Ako sa zbavíte minulosti?

Zakaždým, keď budete počuť o svojom tele niečo, čo považujete za negatívne, spustí sa vo vás zautomatizované sebatrýznenie, a to je potrebné rýchlo preprogramovať. Ako? V pokoji si v duchu prejdite všetky komentáre, ktoré sa vás dotkli a snažte sa analyzovať svoje reakcie na ne. Položte si nasledujúce otázky: Je moja reakcia jediná možná? Dá sa daná poznámka pochopiť aj inak? Napríklad takto: “Tvoj zadok je perfektný a v tých starých šatách vynikne ešte lepšie ako v tých nových.” Druhá otázka: Pomôže mi moja reakcia na tento komentár k tomu, aby som sa cítila dobre? Nie? Ako by som mala na poznámku reagovať, aby som sa cítila lepšie? Ak je to pre vás ťažké, skúste sa na to pozrieť z inej perspektívy. Ako by reagovala vaša sestra či vaša priateľka?

Zmieňuje sa o svojej bývalej v tých najnemožnejších situáciách a ja strašne žiarlim

Sedíte v romantickej kaviarni v Paríži, kam vás pozval na víkend váš priateľ, a zrazu povie: “Tu za rohom bývala moja expriateľka, keď tu študovala.” Ako prosím? Ako môže práve teraz myslieť na svoju “bývalku”? Cítite sa dotknuto a navyše strašne žiarlite.

Čo s tým má spoločné váš ex? Predchádzajúci vzťah má na svedomí, že vaša sebadôvera je veľmi malá. Nemáte sa vôbec rada, preto sa stávate závislou na láske druhých. Niečo takéto vzniká už v detstve, ale k výraznému posilneniu prispievajú negatívne skúsenosti vo vzťahoch. Napríklad vtedy, keď sa váš bývalý partner skutočne vrátil k svojej ex. Preto v súčasnom vzťahu nesmie mať miesto okrem vás nič. Ani jeho minulosť. To je však samozrejme úplne nereálne, lebo jeho predchádzajúci život k nemu jednoducho patrí.

Ako sa zbavíte minulosti?

Musíte akceptovať, že váš priateľ nie je ani vašim osobným majetkom, ani nepopísaným listom papiera. K partnerskému vzťahu patrí ponechávať si navzájom voľný priestor. To zahŕňa i toleranciu k vlastnostiam, aktivitám a ľuďom, ktorých by ste najradšej vymazali zo svojho i partnerovho života. Náš tip: Uvedomte si, že bývalá priateľka je dávna história, zatiaľ čo vám patrí prítomnosť!

Reklama na magazín Vintage District