stres, Vianoce

December je vo všeobecnosti náročným obdobím. Práca, večierky, zháňanie darčekov, prípravy na Vianoce – to všetko na poslednú chvíľu…

Ak navyše zle spíte, trpíte úzkosťami a ustavičným strachom, že sa stane niečo zlé, majte sa na pozore. Na anxiolytikách (lieky proti úzkosti na predpis) sa človek ľahko stane závislým. Sú určené na akútne uľavenie od úzkosti a napätia, preto by sa mali užívať iba krátky čas – sú potenciálne návykové. Závislosť na ne vzniká pomerne rýchlo.

Existujú iné možnosti liečby úzkostných stavov?

Úzkosť aj smútok sú prirodzené ľudské emócie, ak sú reakciou na stresujúcu situáciu alebo nešťastnú udalosť. O patologickej úzkosti hovoríme vtedy, ak nám znemožňuje normálne fungovať, ak je stav úzkosti neprimeraný podnetu, ktorý ho vyvolal alebo trvá príliš dlho, prípadne sa s pribúdajúcim časom prirodzene nezmierňuje, naopak, zvýrazňuje sa. Pri úzkostnej poruche pociťuje človek akýsi nekonkrétny strach, obavy, je neustále v napätí. Cíti nervozitu a nedokáže sa uvoľniť, odpočinúť si. Môže trpieť aj radom telesných prejavov – napríklad mu búši srdce, cíti sa na omdletie, trasú sa mu ruky alebo má pocit nedostatku vzduchu, zadýchava sa a pod. Vtedy ide o úzkostnú poruchu a tá si vyžaduje liečbu.

Prečítajte si aj: Ako sa zbaviť stresu: 7 overených tipov pre vaše duševné zdravie

TIP z lekárne: novinka, aká tu doteraz nebola!

Na Slovensku máme nový liek na úzkosť, prvé voľno predajné anxiolytikum. Pred jeho užívaním nie je nutné sa poradiť s psychiatrom, keďže je v lekárni dostupný bez lekárskeho predpisu. Nejde o výživový doplnok, ale regulárny liek, uznaný Európskou liekovou agentúrou (EMA), s preukázanou klinickou účinnosťou pri úzkostných stavoch. Je možné ho užívať dlhodobo, nebola zaznamená tendencia k rozvoju závislosti. A to je nesmierne dôležité – nový voľno predajný liek na liečbu úzkostných stavov je bez rizika, že sa človek na ňom stane závislým.

Navyše neuspáva, neutlmuje. Ďalšou veľkou výhodou je, že sa svojím mechanizmom pôsobenia „nebije“ s inými liečivami, teda nehrozia tzv. interakcie (či už s liekmi na psychiku, alebo napr. na vysoký tlak). Vzhľadom na svoj bezpečnostný profil nie je viazaný na lekársky predpis. Pre mnohých ľudí je prijateľnejšie aj to, že ide o rastlinné liečivo s obsahom levanduľovej silice. Ak sa vám po 14-tich dňoch jeho kontinuálneho užívania vôbec neuľaví, zvážte návštevu odborníka.

Reklama na magazín Vintage District