morská soľ

Určite ste už počuli o rôznych účinkoch minerálov skrytých v daroch mora. Ide však dokopy morská soľ a vaša pokožka? Aké sú skutočné benefity tohto produktu? 

Morská soľ sa vyrába odparovaním morskej vody. Je známa tým, že obsahuje minerály a má antibakteriálne vlastnosti. Morská soľ si nájde mnohoraké využitie v kozmetike a môžeme ju použiť v domácich prípravkoch na zlepšenie vzhľadu pleti.

Prírodné prípravky s obsahom morskej soli môžu napríklad pomôcť pri liečbe akné, vyčistia pleť od nečistôt a vyhladia ju. Morská soľ a vaša pokožka idú teda dokopy.

Soľ z mŕtveho mora

Špecifickým typom morskej soli je soľ z Mŕtveho mora. Býva bohatá na minerály a môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako je ekzém, psoriáza či problémy so suchou pokožkou. Protizápalový účinok soli z Mŕtveho mora môže tiež tlmiť bolesti pri zápaloch kĺbov pri reumatoidnej artritíde.

Prečítajte si aj: Tipy, ako predĺžiť lesk a trvácnosť farby na vlasy

Účinky morskej soli založené na dôkazoch

Prospešné účinky soli na pokožku potvrdzujú aj rôzne výskumy. Ide totiž o prirodzený detoxikátor. Minerály v slanej vode z mora pomáhajú absorbovať toxíny z pokožky, upokojujú ju a zadržiavajú vlhkosť.

Už štúdie z roku 2006 ukázali, že soľ vo všeobecnosti dokáže zabiť rôzne kmene kvasiniek a baktérií, čiže ide o prirodzené antimikrobiálne činidlo.

Iné štúdie tvrdia, že morská soľ zlepšuje hojenie poškodenej pokožky. Účinok soli na pokožku pomáha predchádzať zhoršeniu bakteriálnych infekcií. Soľ tiež odstraňuje nečistoty z pokožky, čím urýchľuje hojenie rán.

Existujú dôkazy, že kúpanie vo vode s pridanou morskou soľou alebo soľou z Mŕtveho mora môže tiež pomôcť zmierniť zápalové stavy kože.

Morská soľ na akné

Antibakteriálne vlastnosti morskej soli spolu s jej stopovými minerálmi znamenajú, že ju možno použiť ako lokálnu liečbu akné. Podľa výskumu na Mayo Clinic obklady so slanou vodou zmierňujú zápal kože a nepohodlie spôsobené infikovanými pórmi. Takže morská soľ môže tiež pomôcť znížiť výskyt akné na koži. Ak chcete zvýšiť účinnosť morskej soli na akné, môžete do prípravku pridať niektoré esenciálne oleje. Napríklad čajovníkový olej, ktorý má skvelé antibakteriálne vlastnosti.

 

Reklama na magazín Vintage District