Cat-eye_-zdroj_Lentiamo

Slnečné okuliare neplnia len funkciu ochrany zraku pred nebezpečným UV žiarením. Predstavujú aj štýlový módny doplnok, po ktorom ľudia siahajú častejšie práve počas letnej sezóny. Ktoré modely slnečných okuliarov pristanú takmer každej tvári?

Existuje až šesť základných tvarov tváre – okrúhla, oválna, hranatá, kosoštvorcová, srdcovitá a trojuholníková tvár. Neraz však človek svoj typ tváre nepozná a nemá čas ho v danej chvíli zisťovať. Ktoré modely slnečných okuliarov pristanú takmer každému typu?

Správna veľkosť je základ

Pri každom z uvedených modelov je dôležitý výber správnej veľkosti. Okuliare by nemali padať z nosa a mali by byť primerané veľkosti tváre. V nevýhode sú muži s väčším obvodom hlavy. Optici v Českej republike a na Slovensku kupujú aj väčšie veľkosti, napríklad 58 alebo 61, ale ich výber je obmedzený. Okuliare totiž navrhujú a vyrábajú najmä Taliani, ale muži v našej hemisfére majú väčšie hlavy ako južanské typy. Čo sa týka menšej tváre, výber je rozmanitejší. Navyše, vždy je tu možnosť oversize modelov, ktoré môžu vyzerať výborne.

Prečítajte si aj:  Ako na dovolenkových fotkách vyzerať skvelo? Tu sú jednoduché tipy

Letecké „aviatory“ sú praktické aj štýlové

Medzi nadčasové slnečné okuliare, ktoré sa tešia veľkej obľube, patria takzvané aviatory. Nosili ich už americkí letci, ktorí v roku 1945 oslobodzovali Plzeň. Piloti tieto okuliare fasovali, aj preto sa im hovorilo pilotky. Ich popularitu ešte posilnili filmy ako Top Gun či Money Heist.

Pilotky majú hneď niekoľko výhod: Ich tvar je dobre navrhnutý, preto spĺňa požiadavky na všestranné použitie, a pritom stále ide o dizajnový kúsok. Tento model sedí skoro každému, pokiaľ zvolí správnu farbu a veľkosť. Nosiť ho môžu tak ženy, ako aj muži.

Legenda menom Wayfarer

K svetoznámym slnečným okuliarom sa zaraďuje aj model Wayfarer od značky Ray-Ban. Ten totiž zviditeľnili filmové hviezdy pred kamerami i v súkromí. Je to perfektný unisexový model, ale pre vysoké skosenie okuliarového stredu vzhľadom na uhol bočníc nesedí každému. A pokiaľ sadne, tak väčšinou mužom. Výnimkou bola napríklad Audrey Hepburn, ktorej pristali výborne.

Wayfarer sa však medzičasom stal inšpiráciou pre hranaté tvary slnečných okuliarov u mnohých ďalších výrobcov. Tie sú podľa odborníka z optiky Lentiamo nadčasové a veľmi všestranné. Ich skosenie môže byť jemnejšie, a tak sedia aj ľuďom, ktorým pôvodný model nevyhovoval. Tento typ okuliarov, mimochodom, nosil už americký prezident John F. Kennedy.

„Cat eye“ je pre dámy stávka na istotu

Okuliare typu cat eye sú univerzálnym dámskym modelom, ktorý sedí rovnako dobre v dioptrickej aj v slnečnej verzii. Pokiaľ sa, opätovne, zvolí správna veľkosť.

Na výslní sa pritom držia celé desaťročia – vidieť sme v nich mohli Marilyn Monroe, Rihannu či Kylie Jenner.

S „lenonkami“ radšej opatrne

Milovníci retro štýlu často siahajú po okrúhlych okuliaroch, ktoré za éry kapely Beatles preslávil jej spevák John Lennon. Takzvané lenonky sú síce známe po celom svete, no nepristanú každému. Vyvarovať by sa ich mali ľudia s veľkou hlavou a okrúhlou tvárou.

Zdroj: Lentiamo

Reklama na magazín Vintage District