kupol-2

Prázdninový domček iba za 6 týždňov a 6 500 Eur? Muž svoj dobrý nápad dotiahol do konca a teraz sa teší z originálneho bývania.

Keď cestovateľ, hudobník a bývalý steward Steve Areen dostal ponuku a dobrý nápad postaviť si vlastný dom na farme určenej na pestovanie manga na severe Thajska, dlho neváhal. Vďaka radám svojho priateľa Hajjara Gibrana, ktorý sa roky zaoberá stavbou kupolovitých domčekov, sa pustil do stavby vlastného útulného domova.

Prečítajte si aj: Byt v obilnej sýpke – Viete si predstaviť takéto bývanie? 

O pár týždňov neskôr medzi mangovníkmi vyrástol na ploche 46 metrov štvorcových rozprávkový domček s malým jazierkom. Nechýba v ňom spálňa, obývačka, kuchyňa ani kúpeľňa s WC. Aj napriek tomu, že so stavbou domu mu pomáhali len dvaja ľudia, dokázal Steve svoje obydlie dokončiť sa necelých šesť týždňov.

Domček z nepálenej tehly a cementu

V dome z nepálenej tehly a cementu nechýba voda ani elektrina. Dom je však vďaka materiálu v teplej klíme prirodzene chladný a pritom svetlý. Na streche menšej kupoly Areen postavil malú oddychovú zónu s hojdacou sieťou, ktorú pred ostrým slnkom a dažďom chráni trávnatá strecha.

Hoci svoj kupolový dom milujem, nepustil by som sa do jeho stavby, ak by išlo o časovo náročný proces. Nízka cena a úspora času vďaka využitiu blokov ma však presvedčili,“ uviedol Američan.

Dom iba za šesť týždňov
Zdroj foto: www.homeworlddesign.com

Domček nielen do teplého prostredia

Hudobníkovi sa nápad páčil natoľko, že sa rozhodol v budúcnosti využiť tento dizajn, ktorý je dostupný, rýchly, krásny a zábavný, na stavbu kupolových domov s odolnejšími materiálmi, dobrými izolačnými vlastnosťami, ktoré by boli pohodlné aj v prípade chladnejšieho podnebia. Hajjar Gibran teda o niečo neskôr prišiel s nápadom využiť na stavbu tohto rozprávkového domčeka pórobetón a vyvinul metódu výroby blokov ubitej zeminy, aby mohol pokračovať v budovaní efektívnejších domov v podobných štýloch. Dom Steva Areena je malý kúsok neba. Užite si fotky!

Dobrý nápad? Muž si postavil vysnívaný dom iba za 6 týždňov
Zdroj foto: www.steveareen.com
Dobrý nápad? Muž si postavil vysnívaný dom iba za 6 týždňov
Foto: www.steveareen.com
Vysnívaný dom iba za šesť týždňov.
Zdroj foto: www.steveareen.com
Dom za šesť týždňov.
Zdroj foto: www.steveareen.com

Foto: www.steveareen.com, www.homeworlddesign.com

 

Reklama na magazín Vintage District