batoľa

Imunitný systém narodeného dieťaťa, ktorého vývoj je najdôležitejší do prvých troch rokov života, ovplyvňujú rodičia pozitívne aj negatívne. Bohužiaľ, detská imunita je negatívnym vplyvov z prostredia vystavená veľmi veľa – prekvapujúco – nie sú to vírusy či baktérie!

Býva vaše dieťa často choré? Práve my rodičia máme v rukách čiastočnú moc, ako opakovaným detských ochoreniam predchádzať. Imunitný systém narodeného dieťaťa, ktorého vývoj je najdôležitejší a najdynamickejší do prvých troch rokov života, totiž ovplyvňujeme nielen pozitívne, ale aj negatívne. Bohužiaľ, negatívnych vplyvov z prostredia je veľmi veľa a – prekvapujúco – nie sú to vírusy či baktérie.

Detská imunita potrebuje tréning

Medzi najhoršie negatíva vplývajúce na imunitný systém patrí všadeprítomná elektronika, klimatizované prostredia (napríklad v nákupných centrách), stres, či množstvo svetla rušiaceho prírodný rytmus striedania dňa a noci. Za najdôležitejší prostriedok budovania detskej imunity môžeme považovať stravu. Medzi ďalšie odporúčania jednoznačne patrí pohyb na vzduchu, v prírode, spánkový režim, dostatok tvorivých podnetov a otužovanie. Nepochybne by sme mali zvážiť naše prehnane sterilné správanie. Dieťa sa musí dostávať do kontaktu s prirodzeným prostredím, pretože imunitný systém si vyžaduje tréning.

Prečítajte si aj: Ako vplýva čistenie zubov na zdravie vášho srdca? 

Základom všetkého je vyvážená strava

Tráviaci systém je pre budovanie imunitného systému základným oporným bodom, až 70% buniek tvoriacich imunitu sa nachádza práve v črevách. Preto je veľmi dôležité, aby sa výživa dieťaťa stala základom pre cielenú a pozitívnu podporu imunity. Zároveň je dôležité podporovať poznávacie schopnosti dieťaťa, pretože podľa výskumov sú zvedavé, tvorivé deti aktívnejšie a majú lepšiu psychickú pohodu.

Pre rozvoj poznávacích schopnosti sú dôležité predovšetkým LCP mastné kyseliny, pre budovanie imunity sú zasa ideálne prebiotiká. Tieto látky prirodzene obsahuje materské mlieko, ak však dieťa nie je dojčené, je dôležité doplniť ich z vhodne zvolených batoľacích mliek.

Ak chceme správne budovať imunitu a intelekt dieťaťa, mali by sme dodržiavať od prvých mesiacov tieto zásady:

1. Vyvážená a hodnotná strava

Keďže črevá predstavujú základný orgán imunity, ponúkajte dieťaťu, čo je preň prospešné. Po období dojčenia, ktoré je základom pre budovanie imunity, je vhodné zaradiť do stravy postupne batoľacie mlieka a kaše s obsahom prebiotík (oligosacharidov GOS/FOS), teda látok podporujúcich správne fungovanie črevnej mikroflóry.

2. Otužovanie, pohyb v prírode

Každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, neprekúrené a “neklimatizované” domáce prostredie s častým vetraním. Dbať na primerané oblečenie a vhodnú teplotu vody pri umývaní. Podľa vyjadrenia pediatričky deti bývajú často príliš teplo naobliekané, čo má za následok, že sa spotia. Vlhké oblečenie na nich vonku priamo schne, čo tiež môže spôsobiť prechladnutie.

3. Spánkový režim

Potreby spánku sú individuálne, ale dieťa by malo vnímať od skorého detstva rozdiel medzi dennou – aktívnou časťou a nočnou – oddychovou časťou dňa. Je dôležité zaviesť dieťaťu režim dňa, pravidelnosť od útleho detstva. Po prvom polroku by malo byť schopné prespať osem hodín nočného spánku bez prerušenia.

4. Harmonické prostredie

Ideálne prirodzené domáce prostredie pre dieťa predstavuje nie príliš hlučné, ale naopak príjemné, vo farbách, ktoré nedráždia, ale upokojujú. Najdôležitejšie je, aby sa partneri vedeli dohodnúť, nehádali sa, nevyvolávali stres a napätie, ktoré veľmi negatívne vplýva na psychický stav dieťaťa.

5. Rozvoj poznávacích schopností

Správny štart tvorivého intelektu dieťaťa, môžu rozbehnúť rodičia interaktívnymi hrami, ale rovnako aj stravou. Rozvoj kognitívnych schopností pozitívne ovplyvňujú LCP mastné kyseliny. Nachádzajú sa jednak v pokračovacích dojčenských mliekach, ale rovnako aj v rybách a orechoch.

Reklama na magazín Vintage District