DCIM100GOPROGOPR1285.JPG

Ak hľadáte odpovede, či je možné postaviť zimné záhrady svojpomocne, ste na správnej adrese. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré vám to môžu uľahčiť.

Popularita zimných záhrad v súčasnosti stúpa. Nečudo. Pri správnej realizácii je moderná zimná záhrada plnohodnotnou miestnosťou domu a zároveň jeho ozdobou. Predlžuje vám pobyt v čarovnom prostredí prírody i počas zimných mesiacov a je skvelým relaxačným miestom. Dajú sa  vôbec postaviť zimné záhrady svojpomocne? Keďže ide v praxi o serióznu stavbu, ktorá si vyžaduje predprojektovú prípravu, projektovanie a samotnú výstavbu, bude to vyžadovať istú dávku vašej zručnosti. Najmä vtedy, keď chcete zimnú záhradu využívať počas celého roka ako plnohodnotnú obytnú miestnosť.

Výstavba zimnej záhrady vlastnými rukami je jednoduchá aj zložitá, všetko závisí od zvoleného dizajnu, materiálu rámu, spôsobu zasklenia a ďalších faktorov. Môžete si vybrať racionálny projekt a postaviť zimnú záhradu vlastnými rukami, ale v každom prípade si to bude vyžadovať  váš čas a finančné náklady, ktoré sa môžu niekedy zbytočne navýšiť.  S využitím rád odborníkov a dodržaním požadovaných podmienok je skutočne možné výrazne ušetriť náklady. Ak sa predsa len rozhodnete postaviť si záhradu svojpomocne, treba si odpovedať na tieto 4 otázky.

Prečítajte si aj: Zimné záhrady a ich výnimočné výhody, ktoré sa oplatí poznať

Akú časť roka budete zimnú záhradu využívať

Veľmi dôležitou otázkou je,  akú časť roka plánujete vašu zimnú záhradu využívať. To totiž ovplyvňuje i výber materiálu a ďalšie skutočnosti. Aké izolačné vlastnosti zvolený materiál má a takisto, ako sa vyrovnáva s fyzikálnymi vplyvmi okolia. To sa odrazí napríklad i na rosení okien.

Aký materiál je pre vašu zimnú záhradu najvhodnejší

Medzi najčastejšie používané materiály na výrobu konštrukcie zimných záhrad patrí drevo a hliník. Niekedy sa používa aj oceľ. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody.

Drevo – profily sa zväčša vyrábajú z lepených drevených vrstiev, vďaka čomu sú veľmi pevné a odolné voči deformácii. Napríklad spoločnosť Esmero používa na výrobu svojich často atypických zimných záhrad výhradne lepený BSH hranol kvalitatívnej úrovne opracovania, čo je najvyššia úroveň opracovania. Takto opracovaný lepený hranol má zhruba trikrát väčšiu únosnosť, ako rezivové drevo a umožňuje tak vytvárať konštrukcie s pomerne veľkými rozpätiami – až 7 metrov. Ďalšou výhodou tohto materiálu sú jeho výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Z dreva je možné vyrábať prvky dokonca aj v oblúkovom tvare. Rozmery a dimenzie drevených konštrukcií zimných záhrad sú tak skoro bez obmedzení.

Dajú sa postaviť zimné záhrady svojpomocne? Tu sú užitočné rady
Zdroj foto: Esmero

Hliník – najväčšou výhodou tohto materiálu je jeho ľahká údržba. Naopak jeho nevýhodou je slabá nosnosť v priečnom zaťažení, čo umožňuje vytvárať konštrukcie s rozpätím iba do troch metrov.  Záleží však od materiálu, ktorý sa rozhodnete použiť na strešnú krytinu. Spoločnosť Esmero používa napríklad ako strešnú krytinu izolačné dvoj-sklo, pri hliníkovej konštrukcii výlučne iba do výsuvu strechy 3 metre od steny domu. Pri troj-skle sa tento rozmer skráti ešte viac. Rovnako hliníkové konštrukcie sú vhodné maximálne do druhého stupňa snehového pásma, podľa ktorého ma tento obľúbený materiál znova svoje obmedzenia.

Ďalším mínusom hliníka je jeho slabá tepelná izolácia, čo sa čiastočne dá zlepšiť použitím tepelnoizolačných vložiek.

Oceľ – konštrukcia zimnej záhrady z ocele je pevná a tuhá, nie však ťažká. Samotný materiál je náchylný na koróziu a vyžaduje pomerne častú údržbu.  Oceľ, podobne ako hliník, má slabú tepelnú izoláciu.

Aký materiál použiť na strechu

Na strechu vašej zimnej záhrady môžete použiť akýkoľvek materiál, ktorý je dostupný na trhu. Plech, škridla, drevený záklop a šindeľ. Dnes sa do popredia dostávajú napríklad aj zelené strechy alebo strechy s fotovoltaickým sklom, ktoré má v ponuke aj výrobca zimných záhrad Esmero, pretože na našej planéte tejto spoločnosti záleží. Dôležité je, aby použitá strešná krytina mala dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Pri nesprávne zvolenom materiáli sa totiž začne zrážať vlhkosť, čo môže spôsobovať problémy. Najobľúbenejšie a najpredávanejšie strešné krytiny sú izolačné dvoj-sklá alebo troj-sklá, ktoré dokážu efektívne utlmiť zvuky z vonkajšieho prostredia a zabezpečiť dobrú svetelnosť priestoru zimnej záhrady.

V Esmero dodávajú štandardne na zimné záhrady kombináciu vrchného kaleného bezpečnostného skla a lepeného bezpečnostného skla spodného, ako kombináciu izolačných dvoj-skiel. Preto by mal zákazník dbať na správny výber. Rovnako odporúčajú, aby vrchné sklo malo reflexnú úpravu Stopsol. Stopsolová úprava skla veľmi výrazne ovplyvní prestup infračerveného a ultrafialového slnečného žiarenia. Firma navyše ponúka svojim budúcim zákazníkom obhliadky niektorých svojich diel, aby sa mohli presvedčiť o vlastnostiach takýchto riešení a teda zvoliť si tie správne materiály.

Okenné systémy v zimnej záhrade

Ďalšou dôležitou otázkou pri projektovaní zimných záhrad je, aké okenné systémy použiť na výrobu vašej vysnívanej zimnej záhrady. V súčasnosti existuje na trhu veľké množstvo okenných systémov a býva ťažké sa v nich zorientovať. Výber okenných systémov tiež závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad tvar zimnej záhrady, použitý materiál, rozmery okenných tabúl a podobne. Preto by ste tento výber mali radšej zveriť do rúk odborníka, ktorý navrhne pre vás to najlepšie za najprijateľnejšiu cenu.

Reklama na magazín Vintage District