zena-ruky
SOTHYS PARIS

Trápi vás často pocit studených končatín a viete, čo znamenajú ľadové ruky? Nepodceňujte to, lebo tento problém môže byť predzvesťou nasledujúcich ochorení.

Pocit ľadových rúk a nôh nám mierne komplikuje život, hanbíme sa podať niekomu ruku alebo sa cítime nepríjemne, keď sa chceme k partnerovi pritúliť. Aj keď nejde o závažný problém, netreba ho podceňovať. Môže byť totiž predzvesťou omnoho horších zdravotných komplikácií. Ak vás zaujíma, čo znamenajú ľadové ruky, tak čítajte ďalej.

Prečítajte si aj: Pozor na rýchle občerstvenie, môže u detí spôsobiť toto závažné ochorenie

Čo spôsobuje ľadové ruky a nohy?

Neprirodzene pretrvávajúci pocit studeným končatín je najčastejšie prejavom funkčnej poruchy. V horšom prípade sú tieto problémy prejavom cievneho ochorenia. Príliš chladné ruky či nohy spôsobuje v mnohých prípadoch stres, fajčenie, zanedbávanie pitného režimu, nedostatočná ochrana pred chladom. No často ide o varovný prst nášho organizmu, ktorý nás upozorňuje na zdravotné komplikácie ako vysoký krvný tlak, problémy s chrbticou, reumatické a metabolické ochorenia ako je cukrovka či zvýšený cholesterol, ale aj anémia (chudokrvnosť).

Pozor na Raynaudov syndróm!

Ide o dlhodobé zníženie, niekedy až o zastavenie prietoku krvi a môže dojsť k tzv. gangréne prstov. Prejavuje sa zmenou farby pokožky (pôsobením chladu prsty neprirodzene obelejú, sčervenejú alebo dostanú modrastý nádych) a objavia sa aj bolestivé kŕče. Skutočná príčina spočíva v prítomnosti závažnejších chorôb ako sú reumatické, neurologické, endokrinologické alebo hematologické ochorenia.

Koho najčastejšie ohrozuje Raynaudov syndróm?

Táto zdravotná komplikácia postihuje viac ženy ako mužov, pretože majú slabší metabolizmus, nižší krvný tlak i užšie cievy. Aj užívanie antikoncepcie, hormonálne zmeny a poruchy štítnej žľazy zvyšujú riziko výskytu bolestivého Raynaudovho syndrómu.

Pri studených končatinách pomáha nasledovné

Ak sa chceme zbaviť pocitu ľadových rúk či nôh, musíme najskôr odhaliť skutočnú príčinu problému, ktorú vám diagnostikuje odborník. Preto liečba závisí od zistenej komplikácie. Môžeme si však pomôcť striedavými kúpeľmi teplou a studenou vodou, horúcimi kúpeľmi, saunovaním či plávaním.

Reklama na magazín Vintage District