salat-1

S novým rokom prichádza veľa predsavzatí. Veľa z nich sa týka zmeny nášho životného štýlu.  Chystáte sa na zmenu jedálnička? Vďaka tomuto podrobnému sprievodcovi to bude oveľa jednoduchšie. 

Výraz „zdravá strava“ môže mať pre mnohých nudný až negatívny nádych. Článkov „ako na to“ a tipov na zaručene funkčné diéty je na svete už toľko, že na ich preštudovanie a vyskúšanie by nestačil ani jeden celý ľudský život. Nové trendy v stravovaní často odvádzajú pozornosť od základných zásad výživy. Určité fakty však platia stále. Proces zmeny životného štýlu si vyžaduje potrebnú dávku disciplíny a množstvo času, a hlavne, na každého pôsobí inak. Chystáte sa na zmenu jedálnička? Tu je podrobný sprievodca, ako na to.

Prečo jesť zdravo?

Potraviny, ktoré jete, majú priamy vplyv na vaše zdravie. Je dôležité si uvedomiť, že zdravé stravovanie môže drasticky znížiť napríklad výskyt srdcových ochorení či rakoviny. Práve tieto ochorenia stoja v počte zavinených úmrtí na popredných priečkach. Dlhodobé prijímanie vhodných potravín má vplyv nielen na fungovanie mozgu či fyzický výkon, ale v podstate ovplyvňuje všetky vaše bunky a orgány.

Čo si z toho odniesť?: zdravá strava je nevyhnutná pre každý aspekt života.

Prečítajte si aj: Máte vysoký krvný tlak?  Tu je 13 potravín, ktoré ho znižujú 

Kalórie a energetická bilancia

Význam kalórií sa v poslednom čase trošku odsúva do pozadia. Nie je nevyhnutné poznať presný počet kalórií prijatého sústa, ich celkový príjem však stále hrá pri kontrole hmotnosti kľúčovú úlohu. Ak budete konzumovať menej kalórií ako spálite, dostanete sa do tzv. kalorického deficitu, ktorého následkom je strata hmotnosti. Ak sa snažíte pribrať na váhe a zvýšiť svalovú hmotu, musíte jesť viac, ako vaše telo spáli.

Zhrnutie nakoniec: kalórie a energetická bilancia sú dôležité pre udržanie hmotnosti.

Jedzte „WHOLE FOOD“

Termín „whole food“ sa dá z angličtiny preložiť ako zdravé, priemyselne nespracované potraviny. A práve tie by mali tvoriť väčšiu časť vášho jedálnička. Bývajú bohaté na živiny a majú menej kalórií ako priemyselne spracované polotovary, ktorých dlhodobá konzumácia súvisí s obezitou a ďalšími zdravotnými obmedzeniami.

Čo si z toho odniesť: stravovanie sa v čo najmenšej miere priemyselne spracovanými potravinami je pomerne jednoduchá a účinná cesta pre zlepšenie zdravia a zníženie hmotnosti.

Máte ich v jedálničku?

Prinášame vám zoznam potravín, ktoré by mali byť súčasťou vášho jedálnička. Konzumujete ich pravidelne?

Zelenina – by mala vo vašom jedálničku hrať zásadnú rolu. jeto totiž nízkokalorická a plná dôležitých mikroživín i vlákniny.

Ovocie – prírodná sladká pochúťka, poskytuje telu mikroživiny a antioxidanty, ktoré sú dôležité pre vaše zdravie.

Mäso a ryby – sú hlavným zdrojom bielkovín. Konzumácia rýb prispieva ku zníženiu rizika infarktu a mŕtvice. Navyše sú zdrojom potrebných omega-3 mastných kyselín.

Orechy a semená – jeden z najlepších dostupných zdrojov tuku a dôležitých mikroživín.

Vajcia – kvalitná komplexná potravina. Celé vajcia obsahujú kombináciu bielkovín, tukov a mikroživín.

Mlieko a mliečne výrobky – ide o chutný a výborný zdroj bielkovín a vápnika. Ak máte dostatočný prísun vitamínu D a pravidelný pohyb je vápnik z mliečnych výrobkov ešte lepšie využiteľný.

Zdravé škroby – zemiaky alebo quinoa bývajú veľmi výživné potraviny najmä pre svoj vysoký obsah škrobu.

Fazuľa a strukoviny – skvelý zdroj vlákniny, rastlinných bielkovín a mikroživín.

Nápoje – čistá voda by mala tvoriť väčšinu vášho denného príjmu tekutín. S čistým svedomím do neho zaraďte kávu aj čaj.

Byliny a korenie – aj tie hojne využívajte pri varení, pretože môžu byť zdrojom mnohých potrebných živín .

Čo si z toho odniesť: založte svoj jedálniček na kvalitných potravinách. Poskytnú vám všetky živiny, ktoré telo pre správne fungovanie potrebuje.

Reklama na magazín Vintage District