Česi a Slováci by uvítali viac času pre seba, každý druhý pracuje pravidelne nadčas

Vymaniť sa z kolotoča pracovných povinností nie je práve jednoduché. Svoje o tom vie viac ako polovica Čechov aj Slovákov žijúcich v mestách, ktorí pravidelne pracujú nadčas. Podstatná časť z nich je vo všedné dni zaneprázdnená dokonca natoľko, že je pre nich prakticky nemožné nájsť si chvíľku pre seba. Väčšine ľudí by pritom stačilo, keby čisto podľa svojho priania mohli stráviť len hodinu až dve denne. Ukázal to prieskum* spoločnosti Coca-Cola pre značku Kinley, ktorá prostredníctvom svojej aktuálnej kampane a motta „Je čas myslieť na seba“ nabáda zákazníkov k tomu, aby si občas dovolili jednoducho vypnúť.

Bežný pracovný deň končí pre väčšinu mestských obyvateľov Česka a Slovenska najneskôr okolo 17. hodiny. Napriek tomu si chvíľku pre seba vo všedné dni dokáže pravidelne dopriať len 31 percent Čechov a 24 percent Slovákov. Často sú na vine nadčasy, s ktorými sa pravidelne stretáva viac ako polovica populácie v produktívnom veku. Voľný čas však mizne aj pri dochádzaní do miesta bydliska, nákupoch, domácich prácach, starostlivosti o deti či pri venčení zvierat.

Česi a Slováci by uvítali viac času pre seba, každý druhý pracuje pravidelne nadčas
Foto: Kinley

Na pobyt v prírode, stretávanie sa s priateľmi, šport, čítanie či aktivity s rodinou, pri ktorých sa ľudia po práci odreagujú najlepšie, tak v mnohých prípadoch vo všedné dni už nezostáva priestor. Prieskum spoločnosti Coca-Cola pre značku Kinley ukázal, že takmer 30 percent Čechov a dokonca 40 percent Slovákov má voľný čas pre seba najviac 1× týždenne alebo vôbec. Väčšine ľudí by pritom úplne stačilo stráviť čisto podľa svojho priania len hodinu až dve denne, pätina populácie sa uspokojí dokonca iba s polhodinou. „Rovnováha medzi prácou a časom pre seba je dôležitá viac, než si väčšina z nás dokáže predstaviť. Pokiaľ sa niekto zanedbáva dlhodobo, môže dôjsť až do fázy vyhorenia, ktorá výrazne zasiahne nielen dotyčného, ale aj jeho okolie a ťažko sa z nej dostáva,“ komentuje výsledky prieskumu PhDr. Robert Krause, PhD., MBA.

Česi a Slováci by uvítali viac času pre seba, každý druhý pracuje pravidelne nadčas
Foto: Kinley

S množstvom svojho voľného času vo všedných dňoch je bez výhrad spokojná len štvrtina Čechov a Slovákov. Na opačnom póle rebríčka – teda v skupine ľudí, ktorí sa trápia tým, že im čas vôbec nezostáva – je zhruba každý ôsmy človek. Keď už si ľudia skutočne urobia chvíľku pre seba počas pracovného týždňa, trávia podľa prieskumu najradšej voľný čas v pohodlí svojho domova, nasleduje prostredie príjemných reštaurácií, barov či kaviarní a vonkajšie plochy, ako sú napríklad parky. „Prostredníctvom aktuálnej kampane k relaunchu portfólia Kinley Tonic sa snažíme vyzvať všetkých Čechov a Slovákov, aby si každý deň našli chvíľku pre seba. Je osviežujúce po práci vypnúť, zájsť si s priateľmi do baru alebo reštaurácie a vychutnať si dobré jedlo a pitie,“ hovorí Zuzana Staňková, manažérka značky Kinley v spoločnosti Coca-Cola pre Česko, Slovensko a Maďarsko.

Drinky na leto.
Zdroj foto: Tomas Koci

Medzi preferovanými aktivitami vedie pobyt v prírode, čas strávený s partnerom či rodinou, sledovanie filmov a seriálov alebo stretávanie sa s priateľmi. Len málo ľudí si chvíľku pre seba spája s nakupovaním, umeleckou činnosťou či návštevou kozmetického salónu.

* Reprezentatívny prieskum bol realizovaný výskumnou spoločnosťou Ipsos na vzorke 1 000 ľudí z väčších miest v Českej republike a na Slovensku. Zber dát prebehol v marci 2023.

Reklama na magazín Vintage District