byt-sypka

Byt v obilnej sýpke ako reálne bývanie? Zo starobylej obilnej sýpky, ktorá mala svoje najlepšie roky už dávno za sebou, americký architekt s manželkou vytvorili unikátny dom so strešným oknom na pozorovanie nočnej oblohy priamo z postele.

Byt v obilnej sýpke? O tom pravdepodobne sníva asi málokto. Architekt Christoph Kaiser však dokazuje, že aj netradičný priestor sa dá zmeniť na dom snov. Okrúhlu poschodovú stavbu, v ktorej sa kedysi skladovali zrná, premenil na štýlové bývanie s otváracím strešným svetlíkom, ktorý poskytuje romantický výhľad na nočnú oblohu.

štýlové bývanie v sýpke
Zdroj foto: www.inhabitat.com

Keď si mladý Američan na internete všimol, že farmár v Kansase predáva staré obilné silo z roku 1955, dlho neváhal a vyslúžilú budovu kúpil. Neodradila ho pritom ani skutočnosť, že sýpka stála v inom štáte. Architekt ju naložil na dodávku a preniesol stovky kilometrov až do Arizony, kde z nej začal budovať nový domov pre seba a manželku.

Bola to láska na prvý pohľad – cenovo dostupná vyhliadka, ktorá zároveň predstavovala výzvu,” uviedol architekt. “Predstava poskladať časti, ktoré sa zmestia do auta a skončiť s domom pre dvoch bola lákavá aj z pohľadu trvalo udržateľnej architektúry,” dodal Kaiser.

Prečítajte si aj: Posteľ ako výťah? Nápad, ktorý šetrí priestor

Žiaden štvorec v kruhu

Unikátne obydlie s rozlohou 31 metrov štvorcových architekt obklopil 25 cm hrubou izolačnou penou, ktorá vypĺňa priestor medzi interiérom domu a vonkajšou schránkou. Následne doplnil na mieru vyrobené okná a dvere, interiér na záver prispôsobil zaobleným tvarom.

Nechcel som podvádzať a vložiť hranatú škatuľu do oblej schránky. Chcel som docieliť pocit, že interiér aj exteriér spája rovnaká myšlienka,” vysvetlil architekt.

Domáce kino aj hvezdáreň

Na prízemí sa nachádza kuchyňa spojená s jedálňou a obývacou izbou. Nájdete tu tiež kúpeľňu a točité schodisko, ktoré zasa vedie do otvorenej spálne v loftovom štýle. Takmer všetok nábytok vyrábal architekt na mieru. Oproti posteli na poschodí vznikol prázdny biely priestor, ktorí manželia vďaka projektoru premenili na domáce kino.

Posúvacie presklené dvere sa z obývačky otvárajú priamo na záhradu, kde manželia vysadili popínavé rastliny. Tie by sa časom mali šplhať až do výšky piatich metrov a vytvoriť tak príjemné tienisté prostredie.

Najlepšou súčasťou netradičného domu je však podľa manželov kruhový priezor v streche, ktorý sa v starej sýpke staral o správne prúdenie vzduchu. Odnímateľný svetlík priamo nad posteľou sa dá otvoriť a umožňuje tak fascinujúce výhľady na oblohu vo dne i v noci.

Reklama na magazín Vintage District