srdce

Zverejnený výskum potvrdil, že rizikové faktory pre srdcovo-cievne ochorenia u mužov a žien sa líšia. Britskí vedci objavili gén, ktorý môže byť príčinou zvýšeného rizika. 

Britskí vedci objavili gén, ktorý u žien zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Ako napísali v magazíne Circulation: Cardiovascular Genetics, ich analýza ukázala, že ženy majúce špeciálny typ génu BCAR1 mali vyššie riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice ako ženy bez neho. V prípade mužov však tento typ génu nemal žiaden vplyv na vznik problémov so srdcom a cievami.

Ženy to majú iné ako muži

Tím vedcov z University College London analyzoval dáta z piatich európskych výskumov, ktoré zahŕňali takmer štyritisíc mužov a žien. S pomocou porovnávania genómu, stavu ciev a hrúbky kľúčových tepien sa im podarilo identifikovať gén vplývajúci na zdravie srdca a ciev u žien. “Vieme už dlho, že rizikové faktory pre srdcovo-cievne ochorenia u mužov a žien sa líšia,” povedala vedúca výskumu Freya Boardman-Pretty. “Vplyv tohto génu, zaznamenaný iba u žien, by mohol prispievať k tomuto rozdielu, hoci predpokladáme, že v hre sú aj ďalšie faktory,” upozornila.

Prečítajte si aj: 6 najlepších jedál a nápojov pred spaním

Môže za to ženský hormón?

Vedci potrebujú vykonať ďalšie výskumy, aby pochopili prepojenie génu so srdcovo-cievnymi chorobami. Nazdávajú sa však, že jeho negatívny vplyv spúšťa ženský hormón estrogén. Tento gén by mal podľa nich spôsobovať masívnu migráciu buniek do stien ciev. Pre hrubšie steny sa cieva stáva nepriepustnejšou, čím vzniká riziko upchatia a teda srdcového infarktu či mŕtvice.

Ak sa nám podarí potvrdiť, že tento gén za tým stojí, a pochopiť, ako presne vplýva na vznik srdcovo-cievnych chorôb u žien, mohol by sa stať cieľom pre nové lieky,” vyjadrila sa Boardman-Pretty, ktorá zároveň upozornila, že riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb môžu ženy i muži znížiť zdravým životným štýlom.

Reklama na magazín Vintage District