Lidl_Balzam-pre-dusu-i-telo

Med patril v období antiky k vysoko uznávaným pokrmom bohov. V rámci náboženských rituálov ho obetovali a neraz pridávali do hrobov faraónov. Prvé písomné zmienky tu máme vďaka Egypťanom, ktorý ho používali pri výrobe rôznych liečiv alebo známeho balzamovania tiel. Jeho cena sa za onoho času rovnala cene masla. Slovania boli zase známi medovinou. Má bohatú históriu a veľavýznamné účinky. Tento žltý poklad na vás čaká aj v predajniach Lidl.

Jeseň je ako stvorená k čajom o piatej s rozpusteným medom v šálke, alebo len tak na vašom jazyku. Nejde však o sladké potešenie, ktoré by sme mohli jesť len v tomto období. Blahodarne pôsobí počas celého roka bez ohľadu na počasie. Fixuje vápnik v kostiach, pozitívne účinky sú dokázané aj pri anémii, pomáha pri regenerácii, v kombinácii s cibuľou funguje ako prírodný liek k zapálenému hrdlu a pri problémoch s hlasivkami. Speváci sa tak častokrát uchyľujú aj k tejto forme liečby, keď potrebujú dať dokopy svoj dôležitý pracovný nástroj.

Žlté potešenie nájdete v obsahovej zložke rôznej drogérie v podobe krémov, no uplatnenie má najmä v potravinárstve – napríklad pri výrobe perníkov alebo iných cukrárskych výrobkov, pretože jeho prítomnosť vie predĺžiť trvanlivosť produktov a dodať im jemnejšiu chuť. Nejedna gazdinka ho pridáva do svojich koláčikov, no existujú aj možnosti vylepšenia hlavných chodov. Na ozvláštnenie prípravy kuraťa k nedeľnému obedu si môžete zarobiť medovú omáčku, v ktorej ho upečiete. Biely jogurt, ovocie a lyžica medu – voilà zdravé a chutné raňajky sú na svete.

Možností je neúrekom, stačí si vybrať a vyhrať sa. Žiaľ, práve tento výrobok patrí k najčastejšie falšovaným. Michaela Kleinová z oddelenia kvality spoločnosti Lidl preto hovorí, ako zákazník zistí, že má doma kvalitný med: „Základným znakom toho, že máte doma prírodný med je, že už po krátkom čase začne kryštalizovať. Nekvasí ani nepení. Ďalším atribútom môže byť napríklad to, že pravý včelí med vydrží vo vode dlhší čas neroztopený. Test pravosti viete spraviť doma aj pomocou pár kvapiek jódu. Do pohára s vodou ich pár nakvapkáte a pridáte k nim med. V prípade, že zmodrie, je s veľkou pravdepodobnosťou falošný, pretože jód reaguje na prítomnosť škrobu. V našom diskonte sa ale s takýmito nepríjemnosťami nestretnete. Medy totiž u nás musia mať certifikáty kvality od producentov.“

Zájdite v Lidli s vašim košíkom aj k regálu s medom a vyberte si pre seba ten najlepší – napríklad Slovenskô Med kvetový, no nájdete aj agátový, lipový, či zmiešaný.

Reklama na magazín Vintage District