zena-brucho

Pocit nafúknutosti môže znamenať aj nadmerné zavodňovanie. Máme pre vás niekoľko tipov, ako zabrániť zadržiavaniu vody v organizme.

Stalo sa vám, že sa zobudíte na druhý deň s pocitom nafúknutosti? Je to však naozaj tuk? Pribrať jeden kilogram za jedinú noc je takmer nemožné. Na uloženie pol kila tuku by ste museli prijať o 3500 viac kalórií, ako je odporúčaná denná dávka. To znamená, že na 1,3 kilogramu tuku by človek v jeden deň musel prijať až 10-tisíc kalórií. Problémom môže byť zavodňovanie. Máme pre vás niekoľko tipov, ako zabrániť zadržiavaniu vody v organizme.

U celkovo zdravého človeka je zavodnenie a následný prírastok na váhe celkom bežné a väčšinou súvisí s tým čo zjedol – alebo naopak nezjedol. Optimálna rovnováha v tele, zabezpečovaná hormónmi a minerálmi ako sodík a draslík, sa však niekedy naruší a výsledkom môže byť pocit opuchnutosti či nafúknutosti.

Sodík a dočasný prírastok na hmotnosti

Zavodnenie sa často pripisuje nadmernému množstvu sodíka v jedle. Ten sa nachádza najmä v slaných, spracovaných jedlách a polotovaroch. Sodík je síce pre fungovanie ľudského tela dôležitý, avšak jeho množstvo v krvnom obehu by nemalo prevýšiť určité množstvo.  Štedro osolené jedlo zahltí totiž vaše telo sodíkom. Organizmus na to reaguje zadržiavaním vody. To mu pomáha zriediť všetku tú nadbytočnú soľ. No a zadržaná voda sa nasledujúce ráno prejaví napríklad opuchnutou tvárou a rukami.

Hormonálne zmeny a dočasne zvýšená hmotnosť

Za dočasne zvýšenú hmotnosť môžu niekedy aj jedlá bohaté na spracované sacharidy. Ak vaša večera obsahuje najmä cukor a škroby – teda napríklad ak si dáte cestoviny, bielu ryžu a sladený nápoj, odrazí sa to na zvýšenom množstve cukru v krvi, čo následne povedie k uvoľneniu inzulínu. Ak sa ale inzulínu uvoľní veľa, môže to mať za následok zadržiavanie sodíka a tekutín v tele. Konzumácia jedla bohatého na sacharidy teda často vedie k prudkému zvýšeniu hladiny inzulínu, čo môže ísť ruka v ruke so zadržiavaním tekutín.

Na zadržiavaní vody v tele sa podieľajú aj iné hormóny. U žien sa bežne vyskytujú hormonálne zmeny v rámci menštruačného cyklu – tie sa často prejavia jedným či dvoma kilami navyše po obdobie približne jedného týždňa. Kolísaniu hladiny hormónov sa síce nevyhnete, ale môžete si pomôcť upravením jedálnička.

Tipy na reguláciu zavodnenia a súvisiaceho zvýšenia hmotnosti

Dočasný prírastok na váhe spôsobený zadržiavaním vody môžeme ovplyvniť jednoduchou úpravou jedálnička. To ale platí len v prípade, že zadržiavanie vody v tele je naozaj krátkodobý úkaz. Niekedy zadržiavanie vody v tele môže spôsobiť však ochorenie alebo užívanie liekov. Poraďte sa preto o ďalších krokoch s lekárom.

– Eliminujte konzumáciu soli

Zaraďte do jedálnička jedlá v ich čo najprirodzenejšej forme. Vyhnete sa tým nadmernému množstvu sodíka, ktorý sa vyskytuje v spracovaných jedlách. Vyhýbajte sa omáčkam, jedlám rýchleho občerstvenia či koreniu, a pri varení a stole soľ používajte len striedmo.

– Znížte príjem upravených škrobov a cukrov

Nahraďte biely chlieb, bielu ryžu a cestoviny ich celozrnnými verziami. Trávenie celozrnných výrobkov je pomalšie, preto nespôsobuje prudký nárast cukru v krvi a výrazné uvoľňovanie inzulínu. Zabudnite na sladené nápoje a pite namiesto nich vodu alebo čaj.

– Nezabudnite na dostatočný príjem vody

Zdá sa vám, že ďalšie pitie vody je pri jej nadmernom zadržiavaní v tele nezmysel? Nie to je to tak. Vypitím 6 až 8 pohárov vody denne telu pomôžete zbaviť sa nepotrebnej soli a už zadržiavanej tekutiny.

– Doplňte si draslík

Ľudia často zabúdajú, že prítomnosť draslíka je nevyhnutná na udržanie telesných tekutín v rovnováhe. Snažte sa preto tento minerál, ktorý je súčasťou najmä ovocia a zeleniny, pravidelne zaraďovať do vášho jedálnička.

Reklama na magazín Vintage District