ohrev-vody

Po vykurovaní domu je práve toto najväčšia položka, za ktorú platíme. Ako ušetriť na účte za ohrev vody? Možno tieto spôsoby by mohli pomôcť.

Nielen vykurovanie domu je drahé.  Ak napriek šetreniu sú stále vaše účty za elektrinu vysoké, treba si posvietiť na ďalšieho vinníka, ktorý predstavuje až 18 percent spotreby. Je ním ohrev vody. To z neho robí druhý najväčší náklad na energiu v domácnosti (po vykurovaní a chladení), takže vyladenie nastavenia ohrievača teplej vody a zvykov používania môže viesť k značným úsporám. Tu je 7 spôsobov, ako ušetriť na účte za ohrev vody.

Opravte kvapkajúce kohútiky

Máte netesný kohútik, ktorého opravu ste odkladali? Potom je najvyšší čas pustiť sa do toho. Pomalý únik totiž predstavuje 60 kvapiek za minútu, čo je takmer 12 000 litrov vody ročne. Ak tento únik náhodou pochádza z kohútika s horúcou vodou, neplatíte len za plytvanie vodou, ale aj za energiu potrebnú na jej ohrev.

Namontujte hlavice s nízkym prietokom

I keď rekonštrukcia starej kúpeľne je nákladná záležitosť, výmena starých hlavíc za novšie, kde je možné nastaviť si nižší prietok vody nestojí až tak veľa. Navyše to, čo do nich investujete sa vám čoskoro vráti v podobe nižších účtov za elektrinu a vodu. Moderné sprchové hlavice totiž spotrebujú o polovicu menej vody ako tie staršie.

Prečítajte si aj: Odvážny staviteľ dal verejné toalety ako dar k výročiu svadby

Znížte termostat

Na akú teplotu máte momentálne nastavený váš ohrievač teplej vody? Ak je termostat nastavený nad 45 °C, vráťte ho späť. Za každé zníženie o 10 stupňov ušetríte 3 až 5 percent a znížite tiež riziko popálenín vašej rodiny.​

Izolujte svoj ohrievač vody

Nové ohrievače vody sú dobre izolované, takže nestrácajú teplo, ale ak máte starší ohrievač teplej vody, nemusí byť tak dobre izolovaný. Môžete to zistiť jednoduchým spôsobom.  Napríklad tak, že položíte ruky na vonkajšiu stranu nádrže a ak cítite teplo, nainštalujte izolačnú prikrývku.

Investujte do efektívnejšieho ohrievača vody

Zásobníkové ohrievače teplej vody vydržia v priemere 15 rokov. Ak sa ten váš blíži ku koncu životnosti, pouvažujte nad jeho výmenou za efektívnejší model. Beznádržové a solárne ohrievače teplej vody stoja podstatne menej. Okrem úspory nákladov sa vám bude páčiť, že beznádržové ohrievače teplej vody majú nekonečnú zásobu teplej vody.

Na ohrievač vody nainštalujte časovač

Ohrievať vodu, ktorú nebudete potrebovať je plytvanie peniazmi. Nainštalujte si preto na ohrievač teplej vody časovač, ktorý si naprogramujete tak, aby sa vypol, keď spíte alebo ste v práci.  Ak žijete v oblasti, kde sa počas špičky účtujú vyššie poplatky za elektrinu, môžete časovač dokonca použiť na vypnutie ohrievača vody počas týchto hodín.

Nájdite spôsob, ako používať menej teplej vody

Skúste si viac dávať pozor na spotrebu teplej vody. Napríklad pomôže, ak sa budete sprchovať kratšie, bielizeň prať na nižších teplotách a umývačku púšťajte len vtedy, keď je plná. Preskúmajte svoju každodennú rutinu a hľadajte príležitosti na zníženie spotreby teplej vody.

Reklama na magazín Vintage District