seniori-1

Vďaka legislatívnym úpravám druhého piliera by mohli byť dôchodky o niečo vyššie. Aká bude ich reálna výška a ako si zabezpečiť čo najvyšší dôchodok, aby ste po odchode do penzie neboli nepríjemne prekvapení poklesom životnej úrovne? 

Dvadsiatnici či tridsiatnici si myslia, že sa ich dôchodok zatiaľ netýka, avšak práve oni by mali začať premýšľať, čo ich čaká o niekoľko dekád, keď odídu z pracovného procesu. Podľa investičných analytikov začať sa zaujímať o svoj dôchodok po šesťdesiatke je už príliš neskoro. Najväčšiu šancu zásadne ovplyvniť jeho výšku majú mladší ľudia. Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť čo najvyšší dôchodok, je pravidelne si odkladať časť príjmu a rozumne ju investovať.

Dobrou správou je, že výšku dôchodku pozitívne ovplyvnia aj zmeny v 2. pilieri, ktoré postupne vstupujú do platnosti v priebehu roka 2023. Väčšina zmien v druhom dôchodkovom pilieri je vnímaná pozitívne. Ľuďom pomôže najmä automatický vstup do 2. piliera a predvolené investovanie v indexových fondoch. Doteraz si totiž väčšina ľudí odvádzala príspevky do menej výkonných garantovaných fondov. V čase rastúcich akciových trhov tak podľa investičných analytikov prišli o vysoké zhodnotenie svojich prostriedkov. Naopak, zlou správou podľa odborníka je spomalenie postupného zvyšovania príspevkov do 2. piliera.
Čo sa teda zmení v druhom pilieri a ako si môžete zabezpečiť lepší dôchodok?

Prečítajte si aj: Kvôli nižším príjmom má 6 z 10 žien obavy vziať si pôžičku. Splácanie úverov je pre ne ťažšie než pre mužov

Hlavné novinky v 2. dôchodkovom pilieri

Zmeny by mali priniesť vyššie dôchodky pre všetkých sporiteľov v 2. pilieri. Tu sú hlavné novinky pre budúcich dôchodcov:

  • Sporitelia, ktorí majú svoj majetok v garantovaných dôchodkových fondoch, sa už nebudú môcť dostať do mínusu. Inými slovami, ich majetok vo fonde nebude môcť byť nižší ako suma všetkých ich príspevkov, ktoré do neho poslali.
  • Mení sa systém poplatkov dôchodkovým správcovským spoločnostiam. Niektoré sa úplne rušia, zvýši sa však poplatok za správu. Celkovo by zmena mala byť pre sporiteľov pozitív-na, ich nasporená suma v 2. pilieri by mala byť vyššia o približne 10 % v porovnaní s predchádzajúcim stavom.
  • Plánované zvýšenie príspevkov do druhého piliera bude pomalšie ako sa predpokladalo. Cieľových 6 % z hrubej mzdy bude dosiahnutých až v roku 2027 a nie v roku 2024, ako bolo zamýšľané.
  • Všetci noví sporitelia a tiež súčasní sporitelia do veku 54 rokov, ktorí od roku 2013 nespravili žiadne vlastné aktívne rozhodnutie o svojich dôchodkových úsporách, si budú automaticky sporiť v negarantovanom indexovom fonde. Ostatní sporitelia si budú môcť zvoliť, či budú posielať svoje príspevky do indexových fondov alebo nie.
  • Zavádza sa automatický vstup do 2. piliera. Ak sa sporiteľ rozhodne z 2. piliera vystúpiť, bude mu to umožnené do dvoch rokov od vstupu. Zvyšuje sa tiež veková hranica pre vstup do druhého piliera, táto možnosť bude otvorená pre všetkých vo veku do 40 rokov.
  • Počnúc rokom 2024 si sporiteľ po splnení podmienok bude môcť vybrať polovicu svojich úspor v 2. pilieri zrýchleným spôsobom, no bude musieť zaplatiť daň z príjmu.

Aký dôchodok môžete očakávať od štátu

Kvôli demografickému vývoju na Slovensku štát v budúcnosti bude čeliť zásadnému problému. Príliš veľa ľudí bude poberať dôchodok a príliš málo ľudí bude pracovať. To s najväčšou pravdepodobnosťou bude viesť k tomu, že životná úroveň bežného dôchodcu, ktorý nemá ušetrené nič navyše, sa výrazne zníži.
Vypočítať presnú výšku budúcich dôchodkov nie je úplne možné, avšak základnú predstavu si vieme vytvoriť už teraz. „Ak si vezmeme príklad 24-ročného človeka s hrubým mesačným príjmom 1000 €, jeho dôchodok môže predstavovať približne 600 eur. Z tejto sumy až dve tretiny bude tvoriť práve dôchodok z druhého piliera. Ak by si sporil aj v treťom pilieri naprí-klad 50 eur mesačne, v 64 rokoch môže mať nasporených ďalších 60-tisíc eur. Ak by rovna-kých 50 eur investoval do indexových ETF fondov, môže mať po 40 rokoch nasporených až 160-tisíc eur,” vyčíslil analytik František Burda z FinGO.sk.

Oplatí sa 3. dôchodkový pilier a ako si zabezpečiť čo najvyšší dôchodok?

Tretí pilier má niekoľko výhod, ale aj nevýhod. Hlavnými negatívami je, že nedosahuje výkonnosť iných investičných riešení, sú s ním spojené vyššie poplatky a zisk podlieha zdaneniu. Naopak, výhodou je možnosť uplatniť si daňovú úľavu a možnosť získať príspevok od zamestnávateľa.
Tretí pilier tak má zmysel hlavne pre tých, ktorým prispieva na ich dôchodok zamestnávateľ a vtedy, ak je výška príspevkov taká, aby si sporiteľ mohol uplatniť maximálny daňový bonus. Neodporúčam prispievať do neho vyššími sumami, ale tie radšej investovať napríklad do výhodnejších ETF fondov. „Ak, tak radím do tretieho piliera posielať maximálne 15 eur mesačne, aby ste si ročne navkladali 180 eur a následne si mohli uplatniť maximálny daňový bonus 34,20 eura. Pre niekoho je výška bonusu možno zanedbateľná, ale z dlhodobého hľadiska to má svoj význam,“ hovorí analytik.
Jedným z najväčších problémov budúcich dôchodcov je neochota dlhodobo si odkladať časť výplaty a tieto ušetrené prostriedky investovať. „Ak si človek sporí napríklad do podielových fondov alebo do ETF, peniaze má kedykoľvek k dispozícii a často si bohužiaľ úspory alebo ich časť vyberie predčasne. V treťom pilieri to nie je také jednoduché a paradoxne práve to môže byť aj jeho ďalšou výhodou. Ide o nástroj, ktorý núti sporiteľa pravidelne a dlhodobo si odkladať časť svojich príjmov na dôchodok,” radí odborník.

Reklama na magazín Vintage District