kuchyňa

V kuchyniach našich starých mám sa varilo za zatvorenými dverami. Život v súčasných kuchyniach je odlišný. Nie je len o varení, príprave jedla a pravidelnej údržbe, ale aj o rodinných a spoločenských stretnutiach, večeriach a raňajkách, šálke kávy, či pohári vína s návštevou.

Súčasné kuchyne sa prepojili s obývačkami a ich praktická funkcia je doplnená o tú spoločenskú. Sú krajšie a útulnejšie aj vďaka kompaktnému nábytku a vstavaným spotrebičom. „Už niekoľko rokov je trendom robiť kuchynský nábytok tak, aby boli jeho súčasťou veľké skrine, kde sa dá všetko pekne a prehľadne odložiť, nech sa nekopí neporiadok. Nábytok zároveň plynulo prechádza do obývačky alebo jedálne, čo priestor zväčšuje opticky aj reálne a zároveň ho zútulňuje,” potvrdil Ladislav Jelen z kuchynského štúdia.

Ostrovček – praktický aj dizajnový prvok

V dnešnom uponáhľanom svete sa snažíme využiť každú príležitosť, aby sme čas trávili spolu. Podeliť sa o zážitky z celého dňa, rozprávať sa o svojich radostiach aj starostiach, to sa dá aj pri jedle. Stolovanie nemusí byť nutne len za tradičným stolom, spoločné posedenie sa dá zariadiť v každej, aj menšej kuchyni, a to v podobe ostrovčeka alebo barového pultíka.

Zároveň sa tento prvok stáva aj praktickým pomocníkom v menších kuchyniach, kde poskytuje potrebný priestor na prípravu:  „Počas varenia zväčšuje pracovnú plochu a vo chvíľach pohody a oddychu ponúka priestor na príjemné sedenie. Kuchynské ostrovčeky dávno nie sú doménou výlučne rodinných domov. Dizajnéri najčastejšie riešia požiadavku, aby mal z vonkajšej strany sedenie. Buď jednoduchým vysunutím dosky, alebo vyvýšením v štýle baru,” pokračuje odborník. Dizajnovým doplnkom ostrovčeka sú potom barové stoličky na sedenie a zatiaľ čo ďalší člen rodiny varí, môžu spolu debatovať.

Ako oživiť kuchyňu, v ktorej sa žije
Kuchynské ostrovčeky sú teraz trendom. Zdroj foto: Oresi

Ostrovček nie len slúži, ale aj opticky prepája kuchyňu, jedáleň a obývačku. „Priestor, v ktorom je kuchyňa spojená s obývačkou, by bez ostrovčeka alebo jedálenského kúta pôsobil prázdne, ba až nevyužito,” je presvedčený Jelen, ktorý vidí výhodu takéhoto riešenia interiéru najmä v kooperácii viacerých častí domácnosti, a to na jednom, ústrednom mieste – pri ostrovčeku, respektíve jedálenskom stole, ktorý je srdcom celej domácnosti.

Prečítajte si aj: Tipy na rekonštrukciu malej kuchyne, takto získate viac miesta

Pokiaľ je kuchyňa dostatočne priestranná, okrem ostrovčeka sa do nej dá umiestniť  z aj jedálenský stôl. Väčší priestor privíta aj stôl pre šesť a viac osôb, čo je výhodné, pokiaľ sú v domácnosti obľúbené rodinné stretnutia a oslavy. Súčasným trendom sú drevené stoly v kombinácii s dizajnovými stoličkami. Takéto miesto vonia domovom, vábi pohodlím a sľubuje príjemné chvíle.

Malé premeny s veľkým efektom

Útulná kuchyňa s prívlastkom „srdce domova“ sa tvorí už pri zariaďovaní. Preto je potrebné myslieť aj na zdanlivé maličkosti:

  1. Osvetlenie nad pracovnou doskou má mať výkonné a zároveň ekonomické LED svetlá, nad priestorom na jedenie je príjemnejšie žlté svetlo.

Ideálne je použiť LED pás s nastaviteľnou teplotou svetla. Biele svetlo je vhodné na prácu cez deň, večer je pre svetelnú pohodu očí lepšie používať teplé tóny okolo 2 700 kelvinov. V bytoch, kde kuchyňa priamo nadväzuje na obytný priestor a býva aj zdrojom večerného osvetlenia, je to vhodnejšie,” vysvetľuje odborník z Oresi.

  1. Dostatok úložných priestorov s organizérmi udržiava kuchyňu upratanú, zároveň je vždy všetko poruke a na svojom mieste.
  2. Ergonomické usporiadanie priestoru a spotrebičov v kuchyni, aby sa v nej dobre varilo aj pohybovalo
  3. Dominantný, ale aj výkonný digestor. Hovorí sa, že kuchyňa bez výkonného odsávača pár je ako auto bez okien – dá sa používať, ale nie vždy je v ňom príjemne. Zvoliť môžete aj závesný digestor pripomínajúci lampu, ktorý miestnosť odľahčí a často pôsobí vizuálne zaujímavejšie.
  4. Doplnky, ktoré sú štýlové, ale zároveň plnia aj praktickú funkciu. Napríklad servis na varenie kávy, dekoratívne podložky pod horúce riady, sklenené nádoby na potraviny, no funkčnosť s dizajnom určite nájdete aj v zaujímavých soľničkách, koreničkách a olejničkách.

Na oprášenie vzhľadu kuchyne nie sú vždy potrebné rozsiahle rekonštrukcie, niekedy aj menšie úpravy prinesú výrazný efekt. Jednou z nich je výmena pracovnej dosky, ktorá stojí málo času a môže byť aj finančne nenáročná. Na výber sú laminátové dosky odolné proti poškriabaniu a nárazom, ktoré poskytujú širokú paletu dekorov. Zaujímavou voľbou je laminátová doska s 3D efektom, ktorá synchronizovanou hranou veľmi verne, až nerozpoznateľne imituje masív. Alternatívou je betónový dekor dosiek pre milovníkov industriálneho štýlu, alebo dosky zo skla, ktoré majú výhodu v neobmedzenej škále dekorov.

Reklama na magazín Vintage District