parfum (1)

V prípade, ak striedate voňavky alebo jednoducho ich neznášate, prezradíme vám, ako odstrániť zápach parfumov z vášho oblečenia.

To, že niektoré vône zostávajú na vašom oblečení dlho, spôsobujú konzervačné látky a ďalšie prísady parfumu. Najčastejšie sú nimi alkohol a ropné chemikálie, ktoré dodávajú vôni intenzitu.

Ako odstrániť zápach parfumov z vášho oblečenia? Je to pomerne jednoduché a dajú sa to použiť prostriedky, ktoré máte zväčša bežne doma.

Prečítajte si aj: Pohánka – čo s nami urobí jej pravidelná konzumácia 

Čo budete potrebovať

Práčku, umývadlo alebo lavór na namáčanie, šnúru na bielizeň (nemusí byť), uzatvárateľnú nádobu (nemusí byť), neparfumovaný prací prostriedok, prášok na pečenie a destilovaný biely ocot.

Postup, ako na to

Niektoré vône sa však z oblečenia odstraňujú oveľa ťažšie. Napríklad voňavky označené ako „eau de parfum“ budú vždy koncentrovanejšie ako „eau de toilette“ a telové spreje sú najmenej koncentrovanými vôňami. Rovnako ťažko sa zbavuje parfum z aviváží, pretože výrobok používa silikónové zloženie, ktoré pokrýva každé vlákno. Vďaka tomu sú tkaniny hladké a mäkké, ale vôňa môže pretrvať na oblečení dosť dlho.

Nasledujúca metóda nemusí odstrániť všetok zápach na prvý pokus, ale je to najúspornejší a najspoľahlivejší spôsob, ako zaútočiť na nežiaduce pachy.

Šaty najskôr vyvetrajte

Zaveste voňavé oblečenie na vonkajšiu šnúru, najlepšie tam, kde je dobrý prievan. Ak nemôžete predmet zavesiť vonku, zaveste ho do vetranej (môžete použiť ventilátor), teplej a slnkom osvetlenej miestnosti plnej zelených listnatých rastlín. Rastliny pomôžu absorbovať pachy.

Oblečenie pred praním namočte

Pred praním namočte oblečenie do umývadla alebo práčky naplnenej teplou vodou a jednou šálkou sódy bikarbóny . Odev musí byť ponorený do vody celý. Nechajte ho namočený počas noci.

Šaty potom vyperte

Po namočení vyperte odev ako zvyčajne podľa pokynov na štítku, buď v práčke, alebo ručne s neparfumovaným pracím prostriedkom. Pridajte aspoň 1/4 šálky destilovaného bieleho octu do cyklu plákania a zastavte cyklus. Nechajte bielizeň namočenú hodinu a cyklus potom dokončite. Ocot pomôže prerezať zvyšky parfumu vo vláknach. Aby ste sa uistili, že ste z oblečenia vypláchli všetok prací prostriedok, pridajte ďalší cyklus plákania.

Oblečenie znova vysušte a vyvetrajte

Pre najlepšie výsledky sušte čerstvo vyprané oblečenie na šnúre alebo vešiaku na čerstvom vzduchu a slnečnom svetle. Slnečné svetlo pomôže odstrániť zápach. No pozor, jasné slnečné svetlo môže tiež spôsobiť vyblednutie farieb, preto tmavé oblečenie je dobré sušiť v tieni.

 

Reklama na magazín Vintage District