dovolenka

Na čo dať pozor? Koľko rodinu vyjde poistenie do Chorvátska či mimo Európy?

Čoskoro je tu leto a s ním prichádza aj dovolenková sezóna. Slováci už hľadajú lacné letenky, najlepšie ubytovania aj najvýhodnejšie poistenie. Riaditeľ pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák odpovedá na najčastejšie otázky, súvisiace práve s výberom cestovného poistenia. 

Veľa dovolenkárov poistenie podceňuje

„Dovolenkári, zvlášť ak sa chystajú len do Čiech alebo do susedného Maďarska, na cestovné poistenie často zabúdajú, prípadne sa spoliehajú na európsky preukaz zdravotného poistenia. Ideálna je kombinácia oboch. Netreba riskovať a spoliehať sa len na zdravotné poistenie,” upozorňuje Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk.

Podľa odborníka na cestovné poistenie treba myslieť v predstihu, aby sa človeku nestalo, že si ho uzavrie až po odchode zo Slovenska. Vo väčšine poisťovní bude takéto poistenie neplatné. „Takisto treba dať pozor pri cestovaní na dovolenku automobilom, ktoré poistený nevlastní. Ak v zahraničí dôjde k nehode, poisťovňa pomôže vyriešiť vzniknutú situáciu. Lenže následne pri likvidácii poistnej udalosti zistí, že držiteľ vozidla nebol účastníkom poistnej zmluvy a bude žiadať úhradu vzniknutých nákladov,” opisuje.

Prečítajte si aj: Na ktoré choroby myslieť v životnom poistení? 

Koľko rodinu vyjde napríklad poistenie do Chorvátska

Koľko si v tomto roku dovolenkári priplatia za cestovné poistenie? „Napríklad poistenie dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku pre štvorčlennú rodinu sa aktuálne pohybuje od 33,60 eur. Ak ide o dovolenku mimo Európy, pôjde už o 60,20 eur. Týždňová lyžovačka v Alpách vyjde štvorčlennú rodinu od 38,08 eur. Celoročné poistenie pokrývajúce Európu stojí od 52,40 eur,” vyčíslil Jaroslav Krajňák.

Cestovné poistenie sa v dnešnej dobe uzatvára už prevažne online, či už priamo cez systém poisťovne alebo cez porovnávač finančného sprostredkovateľa. „Online porovnávač vám po vyklikaní počtu osôb, krajiny, dĺžky pobytu a pripoistení, o ktoré máte záujem, porovná ponuky viacerých poisťovní na trhu. Pri online porovnávačoch začína poistenie platiť dátumom, ktorý si sami zvolíte, čiže je dohodnutý na zmluve. Netreba ale zabúdať na to, že ďalšou podmienkou vzniku zmluvy je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu uvedeného v zmluve ešte predtým ako do zahraničia vycestujete,” dodáva odborník spoločnosti FinGO.sk.

Radí Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk:

  1. Stačí mi európsky preukaz zdravotného poistenia alebo potrebujem aj cestovné poistenie?

Dovolenkári, zvlášť ak sa chystajú len do Čiech alebo do susedného Maďarska, na cestovné poistenie často zabúdajú, prípadne sa spoliehajú na európsky preukaz zdravotného poistenia. V tomto prípade ich však prípadný úraz môže stáť aj tisíce eur. Porovnanie európskeho preukazu a cestovného poistenia hovorí jasne, ideálna je kombinácia oboch. Netreba riskovať a spoliehať sa len na zdravotné poistenie. 

Európsky zdravotný preukaz kryje len základné ošetrenia, medzi ktoré patrí nevyhnutné ošetrenie akútnych stavov a operačné zákroky, ktoré vznikli pri chorobe či úraze. Za hospitalizáciu, zubára či zakúpené lieky si už dovolenkári musia platiť sami. Veľkou výhodou komerčného cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré majú klienti nepretržite k dispozícii. 

  1. Ktorú poisťovňu si mám vybrať?

Pri výbere cestovného poistenia si všímajte hlavne to, čo dané poistenie obsahuje a zvoľte si rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia. Každá poisťovňa má rozdiely v ponuke svojho cestovného poistenia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale rozdiely sú aj v tom, čo spadá do poistenia a teda môže byť poistením kryté a čo už nie. Taktiež môže byť rozdiel aj v asistenčných službách.

Dobrou pomôckou pri výbere najvýhodnejšieho poistenia sú online kalkulačky, ktoré vám zadarmo porovnajú aktuálne ponuky poisťovní. 

  1. Je lepšie celoročné alebo jednorazové cestovné poistenie?

Celoročné poistenie sa oplatí hlavne v prípade, že cestujete do zahraničia viackrát za rok. Platiť si ho kvôli jednej letnej dovolenke je zbytočné. Výnimkou môže byť dovolenka mimo Európy, kde býva jednorazové poistenie drahšie. V tomto prípade sa už oplatí porovnať si ho s celoročným poistením pokrývajúcim celý svet. 

  1. Potrebujem poistenie aj pri dovolenke na Slovensku?

Na Slovensku sa primárne využíva poistenie do hôr, keďže základná zložka cestovného poistenia – úhrada liečebných nákladov  je u nás riešená z nášho zdravotného poistenia. Práve preto sa na Slovensku poisťuje záchrana horskej služby, ktorá v rámci zdravotného poistenia nie je krytá, čiže by ste si museli zásah záchranárov či prevoz vrtuľníkom platiť sami z vlastného vrecka. Detí do 18 rokov sa to netýka, tie poistenie do hôr na Slovensku nepotrebujú.

  1. Ktoré pripoistenia majú pre mňa zmysel?

Najčastejšie sa využíva pripoistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti a storna. Ale poisťovne už ponúkajú oveľa viac pripoistení ako napríklad technickú asistenciu vozidiel, pripoistenie opustenej domácnosti, chronických ochorení, nákladov na pátranie, manuálnej práce či športovej činnosti, ktorá môže byť aj riziková, čiže nebýva automaticky krytá v základnom balíku poistenia.

Pripoistenie si vyberte aj podľa toho, čo budete v zahraničí robiť. Ak plánujete aktívnejšiu, prípadne vyslovene adrenalínovú dovolenku, určite si pripoistite aj rizikové športy.

  1. Na čo si musím dať najväčší pozor pri uzatváraní poistenia?

Na dojednanie cestovného poistenie myslite aspoň pár dní v predstihu, aby sa vám nestalo, že si ho uzavriete až po odchode zo Slovenska. Vo väčšine poisťovní je takéto poistenie neplatné, keďže ich podmienkou je uzatvoriť zmluvu ešte pred vycestovaním. 

Dajte si pozor na cestovanie na dovolenku automobilom, ktoré nevlastníte. Ak v zahraničí dôjde k nehode, poisťovňa vám prostredníctvom asistenčných služieb pomôže vyriešiť vzniknutú situáciu. Lenže následne pri likvidácii poistnej udalosti zistí, že ste porušili podmienky zmluvy, keďže držiteľ vozidla nebol účastníkom poistnej zmluvy, a bude od vás žiadať úhradu všetkých vzniknutých nákladov. 

  1. Mám si vybrať najlacnejšie cestovné poistenie?

Tak ako v iných finančných oblastiach, aj pri cestovnom poistení chcú klienti šetriť, preto si často zvolia najlacnejšie poistenie. Potom im však hrozí, že pri poistnej udalosti zistia, že si „lacnú” poistku platili zbytočne. Môže mať totiž obmedzenú územnú platnosť alebo neobsahovala potrebné pripoistenia. Úraz, strata batožiny a dokladov či autonehoda na dovolenke v zahraničí ich tak zbytočne môžu stáť tisíce eur. Pritom si stačilo priplatiť pár eur a výsledok by bol úplne iný. 

  1. Stačí sa poistiť cez internet?

Cestovné poistenie sa v dnešnej dobe uzatvára už prevažne online. A to buď priamo cez systém poisťovne, alebo cez porovnávač finančného sprostredkovateľa. Ten vám po vyklikaní počtu osôb, krajiny, dĺžky pobytu a pripoistení, o ktoré máte záujem, porovná ponuky viacerých poisťovní na trhu.

Pri online porovnávačoch začína poistenie platiť dátumom, ktorý si sami zvolíte, čiže je dohodnutý na zmluve. Netreba ale zabúdať na to, že ďalšou podmienkou vzniku zmluvy je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu uvedeného v zmluve ešte predtým, ako do zahraničia vycestujete.

  1. Môžem si poistiť storno dovolenky? Na čo je to dobré? 

Ak si zaplatíte nejakú službu – či už je to celá dovolenka alebo samostatne zakúpená letenka, lístok na vlak alebo ubytovanie v hoteli, ale kvôli nepredvídaným okolnostiam túto službu nebudete môcť využiť, musíte za ňu aj tak zaplatiť storno poplatok. Väčšinou je to plná suma za službu, niekedy to môže byť len 50 % či 80 % zo zaplatenej sumy. Ak by ste si pri objednaní tejto služby uzatvorili aj poistenie storna, poisťovňa by vám tieto storno poplatky alebo aspoň ich časť preplatila.

Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie storna ako samostatný produkt, inde ho nájdete ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ideálne je vybaviť si poistenie storna v ten istý deň, kedy ste si samotný zájazd alebo službu zakúpili. Ak si najskôr kúpite pobyt či dovolenku a až o niekoľko dní, týždňov či dokonca mesiacov začnete premýšľať, že by ste na ňu z nejakých dôvodov nemohli odcestovať, môže poisťovňa váš postup vyhodnotiť ako špekulatívny a storno vám už nepoistí.

  1. Mám cestovné poistenie, ktoré mi ponúkli k platobnej karte alebo ako súčasť paušálu od mobilného operátora. Budem dostatočne chránený? 

Ak máte takéto poistenie, ide nepochybne o jednoduché a pohodlné riešenie. Odporúčam si však preveriť, čo všetko toto poistenie kryje a v akých poistných limitoch. Pravdepodobne sa nevyrovná klasickému cestovnému poisteniu. Nebude mať dostatočne široké krytie škôd a je otázne, či vám naozaj postačí ako ochrana pred nečakanými udalosťami na dovolenke.

Reklama na magazín Vintage District